Ознака: шести пакет мерки
Економија 09.06.21 | 09:19

НУК: Владата вети 9,9 милиони евра за угостителите, а ќе исплати само 5,77 – во чии џебови се пренасочени парите?

Со одлуката на Владата финансиски да поддржи само 2.204 компании од угостителската дејност, коишто беа затворени од 6 до 27 април Владата извиси повеќе од 4.000 угостителски...

Економија 18.05.21 | 21:34

Jавен повик за финансиска поддршка на фотографски студија и фитнес центри, пријавување до 1 јуни

Владата денеска на седница го задолжи Генералниот секретаријат да го објави јавниот повик за финансиска поддршка за регистрирани фотографски студија и фитнес центри...

Економија 10.05.21 | 08:33

НУК: Половина од угостителите ќе извисат од финансиска поддршка со 6-тиот сет мерки

Половина од угостителите кои беа затворени со одлука на Владата, донесена на ден 05.04.2021 година и им беше забрането да работат со гости, сепак ќе извисат од финансиска...

Економија 25.04.21 | 17:30

Заев: Со Шестиот пакет мерки финансиска поддршка за музичарите и туристичките водичи

Финансиска поддршка за музичарите и туристичките водичи, за категоризираните туристички агенции, како и бесплатни ПЦР тестови за странските туристи, предвидуваат...

Економија 20.04.21 | 18:44

ВМРО-ДПМНЕ: Шестиот пакет-мерки е задоцнет

Според ВМРО-ДПМНЕ, шестиот пакет-мерки на Владата е задоцнет и нема да ги покрие загубите на најкритичните стопански дејности затоа што тие не одговараат на моментната...

Економија 20.04.21 | 18:15

На угостителите ќе им бидат покриени 30 отсто од приходите и по 15.200 ден за секој вработен- предвивена помош и за музичарите и туристичките водичи

Шестиот пакет на мерки, усвоен на денешната 66-та седница, опфаќа седум мерки со кои се таргетирани најпогодените сектори од корона кризата, со вредност од 17,8 милиони...

Економија 20.04.21 | 14:31

ВО ЖИВО: Прес-конференција за шестиот пакет економски мерки

Следете ја во живо прес-конференцијата на заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир...

Економија 20.04.21 | 13:42

Шестиот пакет на владина седница, во текот на денов ќе биде презентиран

Шестиот антикризен пакет, во кој има и мерки за туристичко-угостителскиот сектор, ќе биде разгледан на денешната владина седница и во текот на денот се очекува да биде...

Економија 20.04.21 | 08:47

Владата ќе соопшти детали за шестиот пакет, туристичко-угостителскиот сектор на протест

Околу 6.000 правни субјекти од туристичко-угостителскиот сектор денеска напладне, пред Министерството за финансии, ќе почнат со најавените протести. Владата, пак, на прес-конференција...