Ознака: шеќер
Здравје 06.03.24 | 19:14

Проверете дали сте зависни од шеќер

Шеќерот не само што додава килограми на вашето тело, туку истражувањата покажуваат дека го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести и дијабетес тип 2. Авторот...

Здравје 11.12.23 | 15:40

Лоши работи што ни се случуваат во телото кога внесуваме премногу шеќер

Засладената храна нема најдобра репутација. Сите знаеме дека треба да се избегнуваат газирани пијалоци, засладени сокови и слатки. Но, тешко е да се одолее на желбата...

Здравје 02.12.23 | 18:10

Алкохолот е најмалиот проблем: Овие работи го уништуваат црниот дроб

Доколку сакате црниот дроб да ви биде здрав, покрај здравата исхрана и редовна хидратација, многу е важно да се грижите и за тоа што внесувате во вашето тело. Веројатно...

Економија 24.08.23 | 13:29

Можно зголемување на цената на глобално ниво: Индија ќе забрани извоз на шеќер

Неименувани владини извори соопштија дека Индија од почетокот на октомври ќе забрани извоз на шеќер во следната сезона, што е првпат во изминатите седум години. Таквата...

Здравје 19.05.23 | 20:36

Пет знаци дека јадете премногу шеќер

Шеќерот е една од оние состојки кои сите знаеме дека треба да ги избегнуваме во секојдневната исхрана, но факт е дека тој е витален извор на енергија и е неопходен за...

Свет 20.04.23 | 12:18

Ќе поскапат соковите и чоколадите: Цената на шеќерот е највисока од 2012 година

Цените на преработената храна веќе растат на глобално ниво, а сега на ред се популарните кондиторски производи и сокови. Цените на шеќерот скокнаа бидејќи зголемената...

Економија 16.03.23 | 12:04

Идната недела ќе се знае дали шеќерот, јајцата и оризот ќе бидат поевтини

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска соошти дека на почетокот на наредната недела ќе се донесат одлуки за цените на шеќерот, јајцата и оризот. Сè уште се...

Економија 10.03.23 | 11:34

Идната недела можно замрзнување на цените и на шеќерот, јацата и оризот

Идната недела ќе се направат анализи и ќе се утврди дали ќе бидат замрзнати цените и на шеќерот, јацата и оризот, рече денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Како...

Балкан 30.09.22 | 09:52

Владата на Србија ги „одмрзна“ цените на млекото: Нови цени на шеќерот и пилешкото

Владата на Србија на денешната седница ја „одмрзна“ цената на млекото УХТ со 2,8 отсто млечна маст, која до денеска беше ограничена на 128,99 динари. Со новата уредба за...

Балкан 27.05.22 | 13:50

Во магацин чувал чеќер колку што на цела Србија и треба за пет месеци: Тајкун-шпекулант од Колубара го предизвикал недостигот од шеќер во земјата

Државниот секретар на српското министерство за трговија, Урош Кандиќ, изјави дека производителите на шеќер во наредните денови ќе испорачуваат количества што ги надминуваат...

Кујнски тефтер 16.05.22 | 18:47

Инфлација: Во германските кафулиња се доплаќа шеќер и млеко во кафето!

Во Германија инфлацијата е на високо ниво, па домаќинствата се борат против скапиот бензин, дизелот, струјата и зголемените животни трошоци. Попустите и супермаркетите...

Здравје 14.02.22 | 14:16

Главната причина за мигрената е во храната?

Конзумирањето на шеќер е поврзано со бројни здравствени тегоби, но многумина се уште не сфаќаат колку шеќерот може да биде штетен. Мигрените и главоболките може да бидат...