Шеќерот не само што додава килограми на вашето тело, туку истражувањата покажуваат дека го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести и дијабетес тип 2. Авторот на книгата „Лагите ми ги кажа докторот“, докторот Кен Бери, наведува дека зависноста од шеќер е мерлив физиолошки феномен од кој страдаат многу луѓе.

Премногу лекари и диететичари го негираат неговото постоење, што е многу жално. Зависноста од шеќер им отежнува на многу луѓе да ги направат промените во исхраната потребни за подобрување на нивното здравје“, вели Кен Бери.

Ја кријат својата навика

Некои луѓе со зависност од шеќер можат да препознаат дека јадат премногу, но наместо да најдат начини да го намалат внесот, тие го кријат тоа. Бери наведува дека личноста која крие слатки од другите и ги јаде во тајност, очигледно ја крие оваа зависност.

Ви требаат сѐ повеќе слатки за да ја задоволите вашата желба

Како и со другите зависности, вашата толеранција за слатки може да се развие со текот на времето. На почетокот, доволна е една топка сладолед, но како што станувате се повеќе зависни, потребен ви е се повеќе шеќер за да ја задоволите вашата желба.

Јадете шеќер дури и кога не сте гладни

Зависниците од шеќер може да копнеат за слатки дури и ако штотуку јаделе. Ако сте од оние кои после ручекот бараат парче торта или некое друго слатко, имате проблем со шеќерот. Лекарите наведуваат дека ова е всушност првиот знак дека сте зависни од шеќер.

Се чувствувате виновни што јадете шеќер

Чувството на вина за јадење каква било храна може да биде знак за нарушување во исхраната. Ако се срамите поради вашата желба за шеќер, можеби треба да разговарате со вашиот лекар или терапевт за тоа.

Секогаш копнеете за слатки

По прекумерно внесување шеќер, нивото на шеќер во крвта ќе се намали бидејќи инсулинот го турка целиот тој шеќер во клетките за да спречи оштетување на шеќерот. Тој пад предизвикува низок шеќер во крвта и повеќе желби.

Желба за солена храна

Желбата за солена храна е еден од знаците дека вашето тело не ги добива потребните хранливи материи. Ова е изненадувачки вообичаено меѓу оние кои се зависни од слатка храна, бидејќи овие луѓе често имаат недостаток на клучните хранливи материи. Ако редовно јадете слатки, веројатно не јадете доволно здрави протеини и масти кои му се потребни на вашето тело. Желбата за солена храна е еден начин на кој вашето тело може да ви каже да одморите од шеќер и да јадете нешто похранливо.

Се обидувате да се откажете и имате невообичаени симптоми

Зависноста од шеќер може да биде зависност од однесувањето, па на пример се навикнувате да консумирате шеќер после оброк или во одредено време од денот, а може да биде и хемиска зависност. Кога ќе се откажете или ќе го прекршите вашиот нормален распоред, вашето тело може да покаже одредени симптоми.

Некои од почестите симптоми на зависност од шеќер може да вклучуваат главоболки, летаргија или чувство на замор, болки во мускулите, гадење, гасови и надуеност, па дури и несоница.

Во повеќето случаи, овие симптоми се интензивираат по 24 часа. Најдобар начин да се откажете од шеќерот е полека, намалувајќи го малку по малку.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.