Ознака: седница
Економија 30.10.20 | 08:43

Ребалансот во Собрание ги чека парите за четвртиот пакет економски мерки

Ребалансот на Буџетот за 2020 година, втор за годинава, од вчера е на пленарна седница во Собранието. Неговото носење ја чека реализацијата на мерките од четвртиот пакет,...

Македонија 28.10.20 | 12:40

Советот за безбедност ќе расправа за состојбата со епидемијата на Ковид-19

Советот за безбедност на Република Македонија ќе одржи седница на која ќе го разгледува ширењето на епидемијата на Ковид-19. Седницата ќе се одржи во „Вила Водно“ со...

Македонија 19.10.20 | 09:33

Четири собраниски комисии ќе одржат седници

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на комисиите за надорешна политика, за одбрана и безбедност, за финансирање и буџет, како и Законодавно-правната комисија. На...

Македонија 14.10.20 | 08:30

Уставот не дозволува: Намерата на власта Собранието да работи онлајн е само „весела математика“ за крпење мнозинство

Најавата на Зоран Заев дека поради корона вирусот Владата ќе работи онлајн и оти тоа му го прпорачува и на Собранието помина незабележително. Прво во кое својство Заев...

Економија 27.09.20 | 10:16

Денеска ќе се решава за четвртиот пакет економски мерки

На денешната седница Владата треба да ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на Ковид-19, соопшти владината...

Македонија 22.09.20 | 08:43

Седница во Собранието за избор на заменици-министри

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменици на министрите во Владата. Владата во петокот ја достави до...

Македонија 21.09.20 | 10:35

Продолжува процесот на прочистување во ВМРО-ДПМНЕ, денес нов извршен комитет

Во текот на денешниот ден ќе заседава Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ каде се очекува да биде изгласан нов состав на Извршниот комитет на партијата. Според информациите,...

Македонија 14.09.20 | 08:39

Собранието денеска ќе ги бира работните тела

Собранието денеска треба да ја одржи седницата на чиј дневен ред ќе биде изборот на составот на работните тела на Парламентот, а потоа верификацијата на мандат на пратеник...

Македонија 12.09.20 | 08:18

Собранието ќе подготвува рамка за алтернативни начини за одржување седници без пратениците да доаѓаат во салата

Собранието работи на барање алтернативен начин за одржување седници во вонредни услови, односно онлајн седници и гласање поврзано со пандемијата со Ковид-19, состојбата...

Македонија 09.09.20 | 11:17

Владата ќе одржи седница

Владата денеска ќе одржи својата трета седница. Седницата е закажана со почеток во 12 часот во свечената сала. како што велат од Владината прес-служба, за заклучоците...

Македонија 29.08.20 | 17:24

Мизрахи до Заев: Се колнеше нема да го менуваш Уставот, сега ќе се откажеме од Гоце Делчев?

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, денеска од собраниската говорница потсети на неколку изјави од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, потенцирајќи дека се колнел во...

Македонија 28.08.20 | 08:38

Од следната недела Македонија ќе има нова влада

До крајот на неделата се очекува Македонија да има нова Влада. Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре, сабота 29 август, ја закажа 10. седница на која треба да...

Македонија 26.08.20 | 17:26

Собранието во сабота ќе гласа за новиот владин кабинет

Седница на која треба да биде избрана Владата на мандатарот Зоран Заев е закажана за во сабота во 11 часот. Заев денеска до претседателот на Парламентот Талат Џафери...

Македонија 26.08.20 | 09:28

Владата на седница преку видео-конференциска врска

Владата на Република Македонија денеска во 11 часот ќе ја одржи 82-рата редовна седница. Како што информираат од Владината прес-служба, седницата ќе биде одржана преку...

Македонија 24.08.20 | 07:41

Рокот за поднесување предлог за нова влада тече без најава за собраниска седница

Тече рокот во кој треба да биде поднесен предлогот за состав на нова влада. На интернет страницата на Собранието нема никаква објава кога ќе има седница, а крајниот рок...

Македонија 14.08.20 | 12:37

Џафери: Седница ќе свикам кога јас ќе одлучам

Досегашниот претседател на Собранието и претседавач со конститутивната седница на новиот собраниски состав, Талат Џафери, во изјава за ТВ21 истакнува дека засега нема...

Македонија 12.08.20 | 18:00

Закажана седница за утре: Заев нема 61 пратеник, а ќе се бира претседател на Собранието

Коалицијата Можеме предводена од СДСМ нема парламентарно мнозинство, а ќе се избира претседател на Собранието. Дека е така, потврдува и соопштението на ДУИ испратено...

Сервиси 05.08.20 | 10:41

Владата ќе одржи седница

Владата денеска ќе одржи седница преку видеоконференциска врска. Почетокот на седницата е напладне, а за заклучоците ќе биде соопштено по нејзиното завршување, информира...

Македонија 03.08.20 | 17:30

Џафери ќе ја води конститутивната седница

Претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. Претседателот Џафери...

Македонија 03.08.20 | 09:12

Утре ќе се одржи конститутивна седница на Собранието

Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи утре напладне под посебни протоколи поради коронавирусот во салата под Големата купола наместо...