Ознака: роберт голоб
Балкан 15.07.22 | 11:23

Голоб: Преку енергетска солидарност и синергија до зима без рестрикции

Словенечкиот премиер Роберт Голоб изјави дека енергетската солидарност и изнаоѓање синергија е единствениот начин Европската унија да избегне редукции во текот на...

Балкан 01.07.22 | 13:28

Словенечкиот премиер предупредува на „информациска војна“ на Москва на Балканот

Словенечкиот премиер, Роберт Голоб, во врска со руското влијание на Балканот, предупреди дека земјите од регионот мора „да смислат планови“ за да се спротивстават...

Балкан 28.05.22 | 19:17

Новиот словенечки премиер ги избира соработниците со специјален тест

За изборот на луѓето кои ќе преземат важни должности, новиот словенечки премиер Роберт Голоб го користи своето корпоративно искуство, па така сите парламентарци од...

Свет 13.05.22 | 15:27

Демокрација: Власта во Словенија ја презема про-руска партија

Словенечкиот неделник „Демокрација“ ги разоткрива про-руските врски на новата владејачка партија Движење Слобода на Роберт Голоб. Партијата беше формирана кусо време...

Балкан 25.04.22 | 18:17

Победникот на изборите во Словенија почнува разговори за формирање влада

Победникот на парламентарните избори во Словенија и идниот премиер Роберт Голоб изјави дека сака што поскоро да формира нова влада, а разговорите со партнерските партии...

Балкан 25.04.22 | 10:10

Домашни извори на енергија, помош за Украина, сајбер-безбедност – што вети новиот премиер на Словенија, менаџерот Голоб

Роберт Голоб и неговата партија Движење за слобода се убедливи победници на вчерашните парламентарни избори во Словенија и ќе можат брзо да формираат нова влада со...

Балкан 24.04.22 | 21:01

Голоб по изборната победа во Словенија: Денеска танцувајте, утре е нов ден

Партијата Движење за слобода предводена од Роберт Голоб е релативен победник на парламентарните избори во Словенија со најмногу добиени гласови, а на второ место е...