Ознака: резолуција на ВМРО-ДПМНЕ
Македонија 30.07.21 | 18:26

Димитриевски за Резолуцијата: Конечно Македонците смогнаа сила да се обединат, благодарен сум и среќен поради ваквата одлука

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски го поздрави и поддржа усвојувањето на Резолуцијата за утврдување на државните позиции во контекст на блокадите...

Македонија 30.07.21 | 16:50

Пендаровски: Koцарев е авторот на Резолуцијата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ

На денешниот брифинг со новинарите претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски рече дека академикот Љупчо Коцарев е авторот на Реолуцијата која вчера...

Македонија 30.07.21 | 08:18

Резолуцијата за црвените линии донесена, дали власта ќе ја почитува во преговорите со Бугарија?

Собранието вчера ја усвои Резолуцијата за утврдување на македонските државни позиции во контекст на блокадите на европските интеграции, поднесена од пратеничката...

Македонија 29.07.21 | 14:16

Мицкоски: Со Резолуцијата ќе се утврди во кои рамки смее да се разговара и што е рушење на националните и државни интереси

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос на македонскиот јазик,...

Македонија 28.07.21 | 22:15

Утре на седница Резолуцијата со црвените линии за преговорите со Бугарија

На утрешната 47. собраниска седница, пред пратениците од власта и од опозицијата ќе се најде Предлог – разолуција за утврдување на македонските државни позиции во контекст...

Вести 23.07.21 | 13:32

Милошоски: Содржината на Резолуцијата е многу важна и добро е македонското Собрание што поскоро да ја изгласа истата како што е доставена

Дозволете на денешната прес конференција да го истакнам нашиот став и задоволството на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и на опозицијата што беше прифатена на вчерашната...

Македонија 21.07.21 | 20:52

Мицкоски: Резолуцијата да биде прифатена од сите партии без изговори и условувања, така ќе ги зајакнеме државните позиции

Резолуцијата да биде прифатена од сите политички партии, без условувања барање на изговори, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско...

Македонија 21.07.21 | 19:55

Мизрахи: Резолуцијата зборува за македонски јазик, идентитет и историја и нема зошто да се коригира

Резолуцијата која ја поднесе ВМРО-ДПМНЕ е креирана на таков начин за ниту еден граѓанин на Македонија нема да рече „не“ за оваа резолуција и ниту една политичка фигура...

Македонија 16.07.21 | 20:08

Хоџа: Резолуцијата со црвените линии не ѝ помага на државата да ги почне преговорите со ЕУ

Генералниот секретар на движењето Беса и министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа смета дека Резолуцијата за црвените линии во преговорите...

Македонија 16.07.21 | 17:47

Костадинов: Ја прифаќаме резолуцијата, ама не сме сигурни дали ја прифаќаме резолуцијата

СДСМ останува на својот став за резолуцијата предложена од ВМРО-ДПМНЕ, но останува прашањето дали опозициската партија навистина сака и да се усвои самата резолуција...

Македонија 15.07.21 | 13:54

Џафери: Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ најверојатно ќе биде на дневен ред на наредната седница

Претседателот на Собранието Талат Џаферо денеска од собраниска говорница соопшти дека предложната Резолуција од ВМРО-ДПМНЕ за евроинтеграцискиот пат на земјата и...

Македонија 13.07.21 | 14:54

Заев најде изговор: Не ја прифаќаме Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ зошто нема „Северна“ во името

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција рече дека за владеачкото мнозинство е неприфатлива Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ поднесена во Собранието за заштита...

Македонија 10.07.21 | 10:00

СДСМ бара изговори да не ја поддржи Резолуцијата во Собрание

СДСМ да не наоѓа изговори и да ја поддржи Резолуцијата во Собрание, велат од ВМРО-ДПМНЕ потенцирајќи дека таа е став на народот, а неприфаќањето на истата е одење против...

Македонија 09.07.21 | 15:19

Господо од ДУИ, резолуцијата за одбрана на македонскиот идентитет не е насочена против Албанците!

„Замислете некој да каже – не постојат Албанци, тие се вештачка творба, измислена нација. Или, замислете некој да побара Албанците во Македонија да декларираат дека...

Македонија 09.07.21 | 10:48

Џафери: Ако Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ ги исполнува условите ќе се најде на дневен ред во Собрането

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за емисијата 24 изјави дека резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ и црвените линииќе се најде на дневен ред во Парламентот...

Македонија 08.07.21 | 23:38

Мицкоски: Сите парламентарни партии треба да ја поддржат резолуцијата која ги содржи македонските црвени линии

Очекувам сите парламентарни политички партии да ја поддржат резолуцијата без разлика дали се ДУИ, Алијанса, Алтернатива, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, Левица или коалициските партнери....

Македонија 08.07.21 | 20:19

Доколку Османи е искрен во пристапот во преговорите со Бугарија, нема зошто да не ја поддржи Резолуцијата

Откако министерот за надворешни работи, кадар на ДУИ, Бујар Османи, изјави дека Резолуцијата која денеска ја поднесе ВМРО-ДПМНЕ, не е одбиена, туку е укажано дека додека...

Македонија 08.07.21 | 20:14

Османи: Владината позиција секогаш се движела по црвените линии што ги содржи Резолуцијата

Министерот за надворешни работи Бујар Османи рече дека ДУИ нема разлики во однос на содржината на предлог Резолуцијата за Бугарија која се очекува ВМРО-ДПМНЕ да ја...

Македонија 08.07.21 | 20:04

Стојаноска: Со Резолуцијата може само да се помогне во зацврстувањето на македонските државнички позиции

„Денес токму се поднесе оваа предлог – Резолуција од наша страна, имено и согласно членот 183 од Деловникот за работа на Собранието на Република Македонија ставот 2 вели...

Македонија 08.07.21 | 13:19

ВМРО-ДПМНЕ ја достави Резолуцијата во Собрание, се чека на Џафери да ја стави на дневен ред

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието ја досстави Резолуцијата за заштита на националните и државните интереси. Oткако поддршка за оваа Резолуција даде СДСМ, но не и албанските партии...