Ознака: птичји грип
Свет 20.01.22 | 11:30

Поради птичји грип убиени 2,5 милион птици во Франција

Вкупно 2,5 милиони птици се убиени или ќе бидат убиени поради појава на птичји грип во југозападниот дел на Франција, пишува Ројтерс. Според Министерството за земјоделство...

Балкан 02.01.22 | 15:57

Поради птичји грип во Бугарија се убиени 39.000 кокошки

Бугарските ветеринарни власти денеска почнаа со уништување на над 39.000 кокошки во село во јужниот дел од земјата, откако беше потврдена епидемија на птичји грип на две...

Свет 31.12.21 | 12:12

Во Европа беснее птичји грип

Европа се соочува со, досега, најтешка епидемија од птичји грип, покажуваат податоците од истражувањата на институтот на германската влада. Во моментот се соочуваме...

Свет 30.12.21 | 10:35

Во Европа беснее епидемија која нема врска со Ковид и не ѝ се гледа крајот

Во Европа беснее епидемија која нема никаква врска со коронавирусот, а експертите велат дека „не се гледа крајот“. Според Јутарњи лист, ова е најлошата епидемија на...

Свет 27.12.21 | 16:50

Над 5.000 диви птици во Израел умреле од птичји грип: Почната кампања за уништување на домашната живина

Повеќе од 5.000 диви птици преселници унреле како последица на птичји грип во природниот резерват Хула во северниот дел на Израел. Властите го прогласија популарното...

Свет 16.11.21 | 09:15

Неколку сериозни епидемии на птичји грип се регистрирани во Европа и Азија

Во изминатите денови регистрирани се неколку сериозни епидемии на птичји грип во Европа и Азија, што укажува дека вирусот повторно почна брзо да се шири, соопшти Светската...

Балкан 15.11.21 | 22:48

Во Албанија потврдени првите два случаи на свински грип

Институтот за јавно здравје на Албанија соопшти дека во земјата циркулира вирусот на свински грип – АХ1Н1 и оти се потврдени првите два случаи на заразени, пренесе Ора...

Вести 10.09.21 | 15:26

По откриените случаи во Белгија и Луксембург, птичји грип и во Франција

Франција го предупреди населението за опасноста од појава на птичји грип, откако беше откриен злобен вид на овој вирус во живината на една фарма на североистокот од...

Свет 10.09.21 | 15:21

Франција се бори со птичји грип

Франција го предупреди населението за опасноста од појава на птичји грип, откако беше откриен злобен вид на овој вирус во живината на една фарма на североистокот од...

Свет 15.07.21 | 10:34

Кина регистрираше прв случај на заразен со птичји грип

Кина потврди еден случај на човек инфициран со вирусот Х5Н6 на птичјиот грип во провинцијата Сешуан, соопшти денеска државно контролираниот медиум, а пренесува агенцијата...

Балкан 09.06.21 | 08:56

Потврден птичји грип во Албанија, болеста присутна во три жаришта

Во Албанија потврдени се првите случаи на птичји грип, соопшти министерството за земјоделство и рурален развој. По анализата на примероците од сомнителни случаи кај...

Балкан 09.06.21 | 08:45

Потврдени случаи со птичји грип во Албанија, aктивни три жаришта

Во Албанија потврдени се првите случаи на птичји грип, соопшти министерството за земјоделство и рурален развој. По анализата на примероците од сомнителни случаи кај...

Свет 03.06.21 | 19:26

Варијанта на птичјиот грип регистрирана кај човек во Кина

41-годишен маж во кинеската провинција Џангсу е потврден прв случај на зараза со птичји грип H10N3. Кинеските здравствени власти велат дека ризикот од ширење во големи...

Свет 02.06.21 | 10:56

Во Кина потврден првиот случај на зараза со редок сој на птичји грип

41-годишен маж, жител на провинцијата Џијангсу во Кина е првиот случај на зараза на човек со редок сој на птичји грип. Не е соопштено како се заразил. Официјални лица веруваат...

Свет 01.06.21 | 10:50

Нов сој на птичји грип: Човек во Кина хоспитализиран со симптоми на вирусот

Жител на градот Женџијанг од источната кинекс провинција Џагсу е заразен со нов сој на птичји грип, именуван Х10Н3, кој е помалку опасен од другите соеви. Како што соопшти...

Балкан 29.05.21 | 21:15

Птичји грип откриен во пет косовски фарми

Агенцијата за храна и ветеринарство на Косово (АХВК) објави дека во пет живинарски фарми во четири косовски градови е откриено присуство на птичјиот грип Х5Н8, по што...

Здравје 20.02.21 | 18:35

Руските власти соопштија дека со птичји грип се заразени седум луѓе

Птичји грип е откриен кај седум работници на живинарска фарма на југ на Русија, изјави директорката на Агенцијата за заштита на здравјето на потрошувачите „Роспотребнадзор“,...

Свет 08.02.21 | 10:45

Во Виетнам уништени 100.000 парчиња живина поради птичјиот грип

Од почетокот на годината Виетнам уништи повеќе од 100.000 парчиња живина во обид да го запре ширењето на птичјиот грип, соопшти владата на оваа азиска земја. Виетнам пријави...

Балкан 07.12.20 | 18:44

Територијата на Словенија прогласена за високоризична поради птичји грип

Словенечката управа за безбедност на храна, ветеринарен сектор и заштита на растенијата ја прогласи цела Словенија за високоризична област поради појава на птичји...

Свет 02.02.20 | 20:35

После коронавирусот – птичји грип во Кина

Епидемијата на коронавирусот во Кина сè уште трае, а во меѓувреме во земјата се појави и старо-новата болест птичји грип. Според кинеското Министерство за земјоделство...