Ознака: Пржинска влада
Македонија 07.01.24 | 13:30

ВМРО-ДПМНЕ на 11 јануари ќе разговара за кандидатите за министри и заменици-министри

 ВМРО-ДПМНЕ на 11 јануари ќе има извршен комитет и централен комитет на партијата, на кој ќе се разговара за кандидатите за министри и заменици-министри, по што ќе се знаат...

Колумни 13.12.23 | 20:24

Пржинска влада за спас на Ковачевски

Петар Поп Арсов „Техничката влада е законска обврска и сметам дека сите политички партии, според законот, треба да делегираат свои претставници во техничката влада...

Македонија 09.12.23 | 15:22

Стоилковски: Телата на ВМРО-ДПМНЕ ќе донесат одлука дали ќе учествуваме во Пржинската влада

ВМРО-ДПМНЕ се уште нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада што треба да биде избрана на 28 јануари и чиј премиер согласно предлогот на ДУИ треба да биде Талат...

Македонија 27.11.23 | 22:28

Мисајловски: СДСМ со две раце би прифатиле да нема техничка влада, но немаат храброст да кажат НЕ на ДУИ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, во „24 анализа“ ијави дека е добро што може да се слушне дека веќе се лицитира со датум за избори. Со месеци веќе не...

Македонија 25.11.23 | 13:30

Османи: Нема простор за промена на моделот на пржинска влада за овие избори

Нема простор за промена на моделот на пржинска влада на овие избори, преблиску сме за да ги смениме правилата на игра во последен момент, рече денеска министерот за надворешни...

Колумни 24.11.23 | 15:26

Кому е потребна „Пржинската влада“?

Петар Поп-Арсов Избори се ближат! За едните празник, за другите кошмар. Победниците добиват сè, поразените ништо. Првите добиваат власт, вторите добиваат прогон. Таква...

Македонија 16.03.23 | 21:30

Ковачевски: Веќе не ни е потребна пржинска влада

Влада од типот на пржинската не ѝ е потребна на држава која веќе е членка на НАТО и која има отворено преговори со Европската Унија, изјави вечерва за ТВ Сител премиерот...

Македонија 10.02.22 | 19:06

Пржинската влада останува: Собранието не го усвои предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за нејзино укинување

Со 55 гласови „против“ и 32 гласови „за“ во Собранието не беше усвоен предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за укинување на техничка влада на 100 дена пред избори, позната како Пржинска...

Македонија 10.02.22 | 15:27

Oдбивањето да се укине Пржинската влада за Мицкоски е кукавички

Со 55 гласа против и 32 за претседателот на Собранието Талат Џафери констатира дека предлогот на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, на дневен ред на собраниската седница да се...

Македонија 10.02.22 | 12:51

Укинувањето на „пржинската влада“ не помина во Собранието

Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за Влада поднесен од ВМРО-ДПМНЕ денеска не беше прифатен во Собранието. Предлогот со кој ВМРО-ДПМНЕ бара да се укине...

Вести 07.02.22 | 14:56

Ковачевски: Има верме до изборите

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека не е време за предвремени парламентарни избори. Тој повтори дека следните избори ќе бидат редовни, во 2024 година, а дотогаш сите...

Македонија 05.02.22 | 12:11

Стојаноска: Пржинската влада треба да се укине, СДСМ и ДУИ покажаа дека им служи како параван за недемократски избори и непочитување на законите

СДСМ докажа дека нема политичка волја за да се спроведат фер и демократски избори, а Пржинската влада каква што беше параван за недемократските услови за избори и кај...

Македонија 02.02.22 | 22:18

Николоски за Пржинската влада: 100 дена за организирање на избори се многу, СДСМ не го прифаќа нашиот предлог бидејќи се плаши од избори

Сметам дека поддршката ја гледаме и на анкети и рапидно ќе расте за ВМРО-ДПМНЕ и дека на следните парламентарни избори кои што сум убеден ќе бидат предвремени ќе има...

Македонија 29.01.22 | 23:38

Ќе има ли една изборна единица за следните избори?

ВМРО-ДПМНЕ во понеделник на координација кај собранискиот спикер Талат Џафери ќе им ги понуди на потпис измените на законот за Влада со кои се бара укинување на техничката...

Македонија 28.01.22 | 18:16

Седницата за укинување на пржинската влада закажана за на 10 февруари

Претседателот на Собранието Талат Џафери за на 10 февруари ја закажа седницата на која ќе треба да се разгледува предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за укинување на таканаречената...

Македонија 28.01.22 | 08:52

Калеска-Ванчева: Аргументите за укинување на Пржинската влада се доказ дека институциите функционираат

Нашиот став за техничката влада е конзистентен. Апсолутно поддржуваме предлогот да дојде на дневен ред и да се отвори прашањето, по што сите треба да се согласиме. Аргументите...

Македонија 27.01.22 | 20:51

Сиљановска Давкова: Пржинската влада треба биде укината

Моделот на Пржинска влада е неуставен, никаде во Уставот нема дека треба преодна влада, дополнителни министри. Не е тоа влада која ќе овозможи фер и демократски избори,...

Македонија 26.01.22 | 22:11

Џафери: За укинување на „пржинската влада“ потребен е консензус од поголемите политички партии

За предлогот за укинување на „пржинската влада“ кој веќе е поднесен во Собранието од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, според претседателот на Собранието Талат Џафери, не е...

Македонија 26.01.22 | 20:31

Бришење членови е 10 секунди по член, Талат купува време, не преведува од кинески

Граѓаните веќе се спремни и зрели да ја изразат својата политичка волја независно од тоа дали некој министер или друг државен функционер од извршната власт сака на...

Македонија 26.01.22 | 15:13

Џафери за предлог законот за укинување на техничката влада: Прво на превод, а потоа пред пратениците

Пред усвојување на дневниот ред на денешната 61-та седница на Собранието, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски побара дополнување на дневниот...