Ознака: проекции
Култура 07.09.21 | 14:28

Со проекциите на документарни филмови во Виница и село Пекљани заврши годинашното Патувачко кино на „МакеДокс“

Со проекциите на документарни филмови на 3 и 4 септември во Виница и Пекљани заврши годинашното Патувачко кино на „МакеДокс“, кое се одвиваше во викенд-формат во текот...

Култура 09.06.21 | 09:08

Промоција на дела од македонски автори во Ловеч и изложба и филмови во Бургас

Манифестацијата „Денови на македонската култура” ќе биде отворена денеска во бугарскиот приморски град Бургас и ќе започне со изложбата „Предизвици и насоки”. Изложбата...

Економија 05.05.20 | 15:22

Народната банка прогнозира пад на економијата од 3,5 проценти

Намалена економска активност, односно БДП од минус 3,5 проценти за годинава предвидува Народната банка во своите ревидирани макроекомонски политики. Овој пад следи...

Култура 28.04.20 | 10:49

Филмски фестивал во карантин: Белите фасади на Берлин го заменија филмското платно

Жителите на Берлин можат да гледаат филмски проекции на фасадите од зградите по неколку недели карантин кој беше воведен во борбата против коронавирусот. Овде имаме...

Економија 11.03.20 | 11:32

НБ: Ризиците стануваат се понагласени поради ситуацијата со коронавирусот

Макроекономските показатели се движат во согласност со очекувањата, но ризиците стануваат се понагласени поради ситуацијата со коронавирусот која се одразува врз...

Култура 19.02.20 | 10:37

Филмска вечер во „Котур“: Шест македонски филмови од Академијата за филм ДАСТА

На 19 февруари, со почеток од 20:30 часот, во кафе Котур ќе се одржи филмска вечер на остварувања продуцирани од Центарот „Данаил Станојески“, Академијата за филм „ДАСТА“. Ќе...

Филм 03.02.20 | 09:55

Безвременската Катрин Денев како Клер Дарлинг

Францускиот филм „Клер Дарлинг“ во режија на Џули Бертучели на редовниот репертоар на домашните кина. Првиот ден од летото Клер Дарлинг се буди убедена дека тоа и е...

Филм 30.01.20 | 13:22

„Каде си Жоао Жилберто?“ – документарниот филм за пионерот на боса нова жанрот во кината

Влијателниот бразилски музичар Жоао Жилберто, кој важи за пионер на жанрот боса нова е во фокусот на документарниот филм „Каде си Жоао Жилберто?“ во режија на Жорж...

Култура 11.12.19 | 11:53

Италијанската комедија „Гостинот“ од денеска во Центарот за култура „Ацо Ѓорчев” – Неготино

Италијанската комедија „Гостинот“ во режија на Дучо Кјарини од денеска во 19 часот се прикажува во Центарот за култура “Ацо Ѓорчев” – Неготино. Филмот од саботата...

Култура 15.11.19 | 14:26

Ревија на европскиот филм во шест градови низ републиката

Пет европски филмови во шест градови низ републиката беа прикажани од 1-ви до 15-ти ноември во рамките на Ревијата на европски филмови. Ревијата заврши денеска со проекцијата...