Ознака: притисок
Свет 19.09.23 | 11:51

Г7 бара Кина да изврши притисок врз Русија да ја запре војната во Украина

Групата седум индустриски најразвиени земји (Г7) ја повика Кина да изврши притисок врз Русија да ја запре војната во Украина, беше соопштено по состанокот на министрите...

Македонија 11.07.23 | 21:04

Андоновски: Оваа пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ нема да потклекне на притисоците на власта

„Очекувам притисок да има околу уставните измени, но овој пратенички состав е многу покехерентен, многу покомпантен и луѓето во овој пратенички состав се стамени, цврсти...

Македонија 05.11.22 | 15:44

СДСМ и ДУИ вршат притисок Eрмон Незири да ја наследи Рускоска во Организиран криминал, тврдат обвинителите

ЛоМакедонски обвинител(к)и тврдат дека во текот на вчерашниот ден започнала жестока неформална кампања која што ја водат функционери на СДСМ и ДУИ и нивни блиски вработени...

Здравје 24.10.22 | 22:13

Знаци што укажуваат на смрт 14 години однапред: Сите мислат дека оваа промена е добра, но може да биде опасна по здравјето

Крвниот притисок игра многу важна улога и честопати ја диктира здравствената состојба на човекот. Според научните истражувања, крвниот притисок во подоцнежната фаза...

Здравје 24.08.22 | 22:17

Пет начини да го намалите крвниот притисок на летната жештина

Драстичните промени на температурата, наизменичното сончево и врнежливо време не се невообичаени за летото, а сето тоа влијае на нашето здравје. Промените во атмосферскиот...

Македонија 19.08.22 | 14:47

Русковска: Притисокот доаѓа од поранешна влада

Апсолутно ова не е притисок од сегашната влада, но ние сме имале и многу влади претходно, без да прецизира од која влада доаѓа притисокот. Ова беше кусата изјава на обвинителката...

Македонија 25.07.22 | 18:21

Рускоска: Претставката е поднесена минатиот вторник, нејзиното соопштување сега во јавноста го сметам за директен притисок врз обвинителството и судот

Обвинителката Вилма Русковска, денес изјави за Дојче Веле дека претставката од Управата за финансиска полиција била испратена уште минатиот вторник, само еден ден...

Македонија 07.06.22 | 12:02

Петков: Во врска со Македонија ништо нема да правиме под притисок

Бугарија нема да прави ништо под притисок во врска со Македонија, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков, коментирајќи го развојот на односите меѓу Скопје и...

Балкан 02.03.22 | 11:35

Дачиќ: Србија нема да ја усогласи својата политика со ЕУ за санкциите против Русија

Претседателот на Собранието на Србија во техничкиот мандат, Ивица Дачиќ, изјави земјата се наоѓа по притисок, по повод случувањата во Украина „да застане на нечија...

Балкан 01.03.22 | 13:01

Вучиќ: Толку од правото на другите самостојно да одлучуваат, Србија е под огромен притисок, но нема да се приклучи на санкциите кон Русија

Српскиот претседател, Александар Вучиќ изјави дека Србија ќе се приклучи на сите одлуки на Генералното собрание на ОН за нарушување на територијалниот интегритет на...

Македонија 28.01.22 | 11:54

Петир ги повика евро-пратениците да ги осудат притисоците што се вршат врз Македонија

Пратеничката на хрватскиот Парламент и поранешна евро-пратеничка Маријана Петир ги повика евро-пратениците да застанат на страната на Македонија, и во одбрана на македонскиот...

Свет 18.01.22 | 13:07

Германско предупредување за Русија: Гасоводот може да биде средство за притисок врз Русија доколку ја нападне Украина

Претседателот на германскиот Комитет за надворешни работи, Михаел Рот, изјави дека Германија не може да исклучи дека можноста гасоводот Северен тек 2 да биде искористен...