Ознака: притисок
Македонија 07.06.22 | 12:02

Петков: Во врска со Македонија ништо нема да правиме под притисок

Бугарија нема да прави ништо под притисок во врска со Македонија, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков, коментирајќи го развојот на односите меѓу Скопје и...

Балкан 02.03.22 | 11:35

Дачиќ: Србија нема да ја усогласи својата политика со ЕУ за санкциите против Русија

Претседателот на Собранието на Србија во техничкиот мандат, Ивица Дачиќ, изјави земјата се наоѓа по притисок, по повод случувањата во Украина „да застане на нечија...

Балкан 01.03.22 | 13:01

Вучиќ: Толку од правото на другите самостојно да одлучуваат, Србија е под огромен притисок, но нема да се приклучи на санкциите кон Русија

Српскиот претседател, Александар Вучиќ изјави дека Србија ќе се приклучи на сите одлуки на Генералното собрание на ОН за нарушување на територијалниот интегритет на...

Македонија 28.01.22 | 11:54

Петир ги повика евро-пратениците да ги осудат притисоците што се вршат врз Македонија

Пратеничката на хрватскиот Парламент и поранешна евро-пратеничка Маријана Петир ги повика евро-пратениците да застанат на страната на Македонија, и во одбрана на македонскиот...

Свет 18.01.22 | 13:07

Германско предупредување за Русија: Гасоводот може да биде средство за притисок врз Русија доколку ја нападне Украина

Претседателот на германскиот Комитет за надворешни работи, Михаел Рот, изјави дека Германија не може да исклучи дека можноста гасоводот Северен тек 2 да биде искористен...

Македонија 19.11.21 | 13:39

Касами: Власта ми врши политички притисок преку финансова полиција

Градоначалникот на Тетово Биљал Касами ја обвини централната власт дека му врши политички притисок откако утрото денеска во Општина Тетово дошла финансиска полиција....

Македонија 17.10.21 | 15:22

Во основно училиште во Добри Дол, двајца скопјани вршеле притисок врз гласачи

Во 11.55 часот во СВР Скопје, Д.З. пријавил дека во основно училиште во Добри Дол, општина Сопиште, О.Ц. и С.Н. позади училиштето агитирале и вршеле притисок врз гласачите....

Македонија 22.04.21 | 16:46

Филипче: Спласнува притисокот врз болниците, иако не се целосно ослободени голем број одделенија

Состојбата со вирусот се смирува, епидемиолошката крива спласнува, а тоа го гледаме по бројот на новодијагностицирани случаи, веќе повеќе денови по ред се намалуваат,...

Македонија 20.04.21 | 13:50

Арсовски: Власта врши репресии кон новинари, извештајот на „Репортери без граници“ ја покажува реалноста

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, истакна дека во Македонија постои класичен медиумски мрак и ситуацијата во Извештајот на „Репортери без граници“ за ситуацијата...

Македонија 08.04.21 | 17:31

Калајџиев: Нема логика во случајот „Трезор“, судот е под притисок

Целиот случај со набавката на опрема за потребите на УБК е базиран на претпоставки во чие докажување Јавниот обвинител не отишол подалеку од таму каде што бил на почетокот,...

Фудбал 01.02.21 | 16:23

УЕФА и ФИФА ја поддржаа ФФМ против политичкиот притисок од власта

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), повикувајќи се на транспарентност и посветеност кон вистинските фудбалски вредности, го сподели соопштението на ФИФА и...

Македонија 24.08.20 | 16:28

Милошоски: Обвинителството продолжува да биде алатка за притисок на власта кон неистомислениците

Обвинителството продолжува да биде алатка за притисок на власта кон неистомислениците, пишува на неговиот фејсбук пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Секој...

Македонија 23.06.20 | 11:47

Вработените во јавниот сектор ќе може да пријавуваат притисоци во предизборниот период

Вработените во јавниот сектор од денеска ќе може да пријавуваат притисоци во предизборен период на алатка која е поставена на веб страницата на Министерството за информатичко...

Македонија 17.02.20 | 17:26

30.000 административци се притискаат да маршираат за Заев

По изгласувањето на Законот за јавното обвинителство кој беше донесен незаконски со кршење на Деловникот и по распуштањето на Собранието, СДСМ ја почна предизборната...

Македонија 08.02.20 | 23:38

Заев на сè или ништо за законот за ЈО: Реприза од уставните измени, притисокот врз пратениците повторно е на цена

Се случува реприза од настаните кога се гласаа уставниците измени, а притисокот врз пратениците повторно е на сцена во очи на гласањето во Собранието на законот за јавно...

Македонија 14.11.19 | 21:02

Милошоски: СЈО и власта на СДСМ ја уценуваа ВМРО-ДПМНЕ со истрагите

Специјалното јавно обвинителство и власта ја уценуваа ВМРО-ДПМНЕ со отворените истраги на СЈО во замена за гласање на промени на Уставот и престанок на отворените критики...

Македонија 26.08.19 | 20:03

Притисокот на власта и преку државните институции: Инспектори од УЈП наместо во „Рекет“ испратени во Алфа ТВ

Инспектори од Управата за јавни приходи денеска влегоа во едниствената критичка телевизија во Македонија, ТВ Алфа. И додека целата јавност очекуваше УЈП да ги чешла...

Здравје 12.03.19 | 12:31

Кои се нормални вредности на крвен притисок според возраста и полот?

Еден од најраспространетите здравствени проблеми е зголемениот крвен притисок. Проследен е со симптоми како лошо расположение, главоболки, несоница и други проблеми...