Драстичните промени на температурата, наизменичното сончево и врнежливо време не се невообичаени за летото, а сето тоа влијае на нашето здравје. Промените во атмосферскиот притисок влијаат и на нерамнотежата на крвниот притисок, што е особено опасно за луѓето кои страдаат од кардиоваскуларни проблеми, како и за хронично болните и постарите лица.

Хипертензијата е сериозна и опасна состојба која може да има фатални последици доколку не се лекува навреме.

Сепак, лекари препорачуваат неколку постапки кои може да ви помогнат да го намалите крвниот притисок кога надвор е топло, без притоа да земате лекови.

Најбрзиот, најефективниот и најлесниот начин за намалување на притисокот е користење ладна вода. Кога велиме употреба, мислиме и на потрошувачка, но и на бањи кои помагаат. Можете да ги натопите стапалата и рацете во ладна вода, да се измиете, да се истуширате, а сето тоа помага да се намали крвниот притисок.

Ако нема начин да се истуширате целосно, тогаш ставете ја внатрешноста на задниот дел од рацете под млаз ладна вода. Чувајте го така 2-3 минути. Доколку сте во можност, можете да ги изладите рацете до лактите, а секако и да го освежите лицето.

Третиот начин е да подготвите ладна бања за раце. Температурата на водата треба да биде 45 степени, а рацете држете ги потопени најмалку 10 минути.

Исто така, за да го намалите притисокот, можете да пиете чај од нане или минерална вода со мед и сок од лимон. Чаша од овој напиток ќе го врати притисокот во нормала за 20 минути. Притисокот треба да се намали за 15-20 единици.

Ако вашиот крвен притисок е зголемен, обидете се да се опуштите. Задржете го здивот при секое издишување 8-10 минути, повторете 3 минути. Ова ќе помогне да се намалат вредностите на 30 единици.

Штом почувствувате дека притисокот почнал да се менува и да се зголемува, не паничете. Легнете на креветот, пијте чај од валеријана или некоја друга смирувачка билка. Ако имате цвекло во домот, исцедете го сокот и испијте го, ова е уште еден добар начин да го намалите крвниот притисок.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.