Ознака: пријава
Црна хроника 01.07.22 | 18:43

Приведени три лица за изнуда, меѓу нив и полициски службеник, поднесена кривична пријава

Полициски службеници од Единицата за насилен криминал – Одделение за насилен криминал вчера ги лишиле од слобода С.Д.(61), Н.К.(37) и М.Р.(43), сите од Скопје, поради постоење...

Црна хроника 08.06.22 | 18:13

Точела алкохол на малолетници: Кривична пријава против вработена во угостителски објект и правното лице од Битола

СВР Битола – Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против правно лице – угостителски објект...

Македонија 17.05.22 | 22:56

Минов чека пријава за Џафери, ВМРО-ДПМНЕ нуди сведоци

Претседателот на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања Панчо Минов не бега од тоа да ја свика комисијата за скандалозното однесување на...

Црна хроника 19.04.22 | 20:13

Кривична пријава за шест лица вработени во МВР кои ја злоупотребиле службената положба

Вработени во Единицата за насилен криминал при СВР Скопје, М.С., А.Д., Л.И., В.Т., Н.М. и Н.Ќ. сториле кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, информира...

Црна хроника 19.04.22 | 19:21

МВР поднесе кривична пријава против седум лица поради бесправно градење во Свети Николе

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Свети Николе поднесе кривична пријава против седум лица поради сомнение дека сториле кривично дело „бесправно...

Црна хроника 20.03.22 | 11:15

Семејна драма: Мајка и син ја нападнале невестата

Млада гостиварка вчера во полиција пријавила дека била тепана од својот сопруг и неговата мајка, по што полицијата веднаш дошла во нивниот дом Во информацијата на СВР...

Црна хроника 25.02.22 | 15:42

За злоупотреба на службената должност: Двајца вработени во МВР „заработија“ кривични пријави

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Х.А. од Куманово, поради постоење основи на...

Скопје 20.01.22 | 14:15

Град Скопје поднесе кривична пријава за организирање на дочекот на 2020 година

Град Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот в.д. директор на ЈУ МКЦ, Русе Арсов. Ова следи по иницијатива од Државната комисија за спречување на корупција...

Црна хроника 08.01.22 | 15:08

Издавале лажни сертификати за негативни тестови на ковид: Ели Медика Плус доби забрана да зема брисеви во дојранските казина

Лабораторијата Ели Медика Плус доби решение за забрана за вршење на здравствена дејност спротивно на прописите за здравствена заштита во казино во Дојран, дознава...

Црна хроника 24.12.21 | 18:56

Парична казна за жителка на Теарце поради земјоделски субвенции добиени со измама

Основното јавно обвинителство Гостивар до надлежниот суд достави предлог за издавање казнен налог против 41-годишна жителка на селото Топлице која сторила кривично...

Црна хроника 21.12.21 | 10:37

Маж си ја претепал вереницата, поднесена кривична пријава против него

Одделението за внатрешни работи – Струга поднесе кривична пријава против 28-годишниот Н.Н за семејно насилство, односно нанесување телесна повреда при вршење семејно...

Црна хроника 03.12.21 | 23:48

Кумановска градежна инспекторка замижала пред неправилности, доби кривична пријава

Градежна инспекторка од Куманово доби кривична пријава за пропуст во работењето, соопшти МВР. СВР Куманово поднесе кривична пријава против А.Т.(56) од Куманово, поради...

Црна хроника 28.04.21 | 16:08

Насилен гостиварец сакал да силува сограѓанка

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Гостивар достави предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице. Јавен обвинител...

Црна хроника 08.01.21 | 16:46

Среде пандемија правел прослава со 80 гости: Сопственик на угостителски објект во Гостивар заработи кривична

Сопственик на угостителски објект во Гостивар заработи кривична поради организирање на прослава срeде пандемија. Надворешната канцеларија за криминалистички работи...

Црна хроника 09.12.20 | 10:54

Кавадарчанец бил физички нападнат од две повозрасни лица

Кавадарчанец пријавил во полиција дека бил физички нападнат од две повозрасни лица, информираше денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. Додевски појасни...

Балкан 07.12.20 | 13:52

Ја пријавил сопругата дека ги прекршува ковид-мерките

Началникот на Комуналната полиција во Белград, Иван Дива, раскажува за необичен случај кога сопруг ја пријавил сопругата за непочитување на ковид-мерките. До сега сме...

Црна хроника 24.11.20 | 16:03

Угостителски објект од Речица работел по 23 часот: Газдата доби кривична пријава

Поднесена е кривична пријава против сопственик на угостителски објект кој работел по 23 часот спротивно на одлуката за Владата за ограничување на работното време. Министерството...

Црна хроника 01.10.20 | 20:39

Сосила ја пикнал во кола, ја однел дома и ја силувал

Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, скопјанец на 55 годишна возраст, поради основано сомнение дека извршил кривично...

Црна хроника 16.09.20 | 19:25

Се правеше фраер на ТикТок: Се мајтапеше со брзата помош, па заработи пријава

МВР го пронајде момчето кое се шегуваше со Брзата помош, и снимаше видео за Тик Ток. Станува збор за 25-годишно момче од скопско Јурумлери против кое ќе биде поднесена...

Црна хроника 10.09.20 | 12:54

Скопјанка пријавила дека синот и сопругот ја вознемируваат, полицијата ги привела

Четириесет и две годишна жена од Скопје која времено престојувала во Тетово ги пријавила синот и сопругот за повеќекратно вознемирување. Тие дошле до домот на жената...