Ознака: пријава
Балкан 06.09.20 | 11:47

Поднесена кривична пријава против Мило Ѓукановиќ

Црногорски бизнисмен однесе кривична пријава против црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ. Го обвинува за кривично дело – насилна промена на уставното уредување. Во...

Црна хроника 02.09.20 | 15:18

ЈО: Поведена истрага за бесправно градење пред ТЦ „Мавровка“

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое во текот на месеците јуни и јули, во својство на инвеститор,...

Црна хроника 01.09.20 | 15:02

Приведено момче од Прилеп: Полеал и запалил со бензин обложувалница

Прилепската полиција поднесе кривична пријава и го приведе дваесет и шестгодишниот Д.М. од Прилеп поради сомневање дека предизвикал пожар во спортска обложувалница...

Фудбал 28.07.20 | 14:01

Кривична пријава против експретседателот на ФФМ и уште 10 лица и 14 фирми за проневера на 2,4 милиони евра

Финансиска полиција поднесе кривични пријави против 11 физички и 14 правни лица за проневера на 2,4 милиони евра во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), меѓу кои...

Црна хроника 17.07.20 | 19:50

Кривична за двајца граничари: Пуштиле лице да влезе во земјава без ПЦР тест

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против двајца вработени во Полициската станица...

Македонија 17.07.20 | 13:42

ЈО: Отворен предмет за статус објавен од лидер на политичка партија​

Основното јавно обвинителство Скопје по пристигнато известување од Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи...

Македонија 03.07.20 | 13:06

Поднесена кривична пријава против Заев и Димитров

Олгица Н. Трајковска денеска поднесе кривична пријава до Обвинителството против претседателот на СДСМ, Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров. Денеска...

Македонија 23.06.20 | 11:47

Вработените во јавниот сектор ќе може да пријавуваат притисоци во предизборниот период

Вработените во јавниот сектор од денеска ќе може да пријавуваат притисоци во предизборен период на алатка која е поставена на веб страницата на Министерството за информатичко...

Македонија 18.06.20 | 14:48

Свидетелствата се бесплатни, тие што ги наплаќаат да се пријават во Просветниот инспекторат

Учениците и граѓаните треба да пријават во Државниот просветен иснпекторат (ДПИ) доколку училиштата бараат од нив да платат за свидетелствата за завршена учебна година,...

Црна хроника 20.05.20 | 17:31

По Благојче, се јави уште една жртва на „фаталната“ прилепчанка

Се запознале преку нејзина пријателка, а по година и пол заеднички живот, успеала да му извлече милион и шестотини илјади денари, преку банкомат – 59 годишниот вдовец...

Црна хроника 08.05.20 | 10:40

Охрабри се, пријави го насилникот!

Министерството за труд и социјална политика во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје, подготви кампања за превенција и заштита од семејно насилство во вонредна состојба...

Македонија 22.03.20 | 09:00

До 18 часот денеска да се пријават сите граѓани кои сакаат да се вратат во земјава

До 18 часот денеска сите македонски граѓани заглавени во меѓугранични простори или на аеродроми да се пријават во најблиското конузларно претствништво. Министерството...

Црна хроника 20.03.20 | 16:58

Казна од 4.500 евра за лекар кој ја напуштил изолацијата и си одел на работа

Јавното обвинителство Кавадарци побара на лекар од Општата болница во Кавадарци судот да му изрече парична казна од 4.500 евра зашто место во изолација заради заштита...

Македонија 19.03.20 | 13:20

Против Нина Цаца Биљановска е поднесен е соодветен поднесок од ОЈО, соопшти Чулев

Разрешената директорка на Клиниката за кожни болести во Македонија се вратила на 29 февруари. Против неа, како и против сите оние кои не ги почитуваат одлуките на Владата...

Црна хроника 19.03.20 | 12:17

Охриѓанец и двајца кумановци избегале од домашна самоизолација

Полицијата поднесе кривична пријава против 63-годишниот А.М. од Охрид заради непридржување на мерката за самоизолација. Полицајците констатирале дека пријавениот не...

Црна хроника 18.03.20 | 11:50

Обвинение за 34-годишна битолчанка поради уцена

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе обвинителен предлог против битолчанка на возраст од 34 години, која се товари за сторено кривичното дело – уцена. Како...

Македонија 28.02.20 | 14:33

Се подготвува пријава за несовесно работење за петмина високи службеници во СВР Велес

Одделот за внатрешна контрола, криминалистичка полиција и полициски стандарди во соработка со ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција-одделение за полициски...

Македонија 22.01.20 | 12:48

Пријава против Јовески затоа што ѝ дозволил на Јанева да се однесува како обвинителка иако беше притворена

Кривична пријава против јавниот обвинител Љубомир Јовески беше поднесена денеска поради неговото одбивање да ја отстрани поранешната специјална обвинителка Катица...

Македонија 12.01.20 | 21:04

Чулев ги осуди заканите до новинарките, случаите утре ќе бидат пријавени во СВР Скопје

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска лично контактирал со новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска кои добивале закани од Емил Јакимовски, вработен...

Македонија 23.12.19 | 12:01

Ако Заев го пријавил „Рекет“ мора да има писмена белешка, нека ја покаже

Поминаа три дена откако јавно побарав од Зоран Заев да одговори дали го пријавил случајот „Рекет“ како што долго време гради приказна пи-ар тимот околу него, потсетува...