Ознака: православен празник
Сервиси 09.01.24 | 08:54

Денеска е Свети Стефан, ова се обичаите за третиот ден од Божик

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 27 декември. Денеска е Св. архиѓакон и првомаченик Стефан. Именден празнуваат: Стефан, Стефанка, Стефанија,...

Сервиси 30.09.23 | 08:26

Вера, Љубов и Надеж: Сите кои имаат ќерки на овој убав ден треба да направат едно нешто

Православние верници денеска, 30 септември, ги празнуваат светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Светици кои се многу почитувани кај нашиот народ. На...

Сервиси 21.09.23 | 08:45

Денеска е Мала Богородица, запалете свеќа и избегнувајте почнување на нови работи

Православните христијани во земјава денеска го слават Рождество на Пресвета Богородица, празник познат како Мала Богородица. Во сите храмови на Македонската православна...

Сервиси 10.09.23 | 17:58

Не подготвувајте црвена храна за утрешниот ручек, пред нас е тежок празник

Православните верници утре ќе го одбележат денот посветен на погубувањето на св. Јован Крстител што секоја година се празнува на 11 септември во народниот говор се среќава...

Сервиси 19.08.23 | 08:27

Денеска е Преображение Господово, заборавете на солзите и на кафаните

Православната црква и нејзините верници денеска го одбележат големиот празник, Преображение Господово. Преображението Господово во Православието е познато и како...

Сервиси 31.07.23 | 20:37

Ни доаѓа голем и тежок празник: Внимавајте што ќе правите пред и на денот на Свети Илија

На 2 Август ни доаѓа голем и тежок празник – Пророк кој пали и гаси на небото и земјата. Во народното верување свети Илија се смета за клучар кој го отклучува или заклучува...

Сервиси 20.07.23 | 08:46

Денеска е Света Недела, направете го ова за да животот ви тргне на подобро

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 јули, ден на Св. великомаченица Недела. Света Недела (името е превод на грчкото Кириакиа) се роди во Мала Азија...

Сервиси 13.07.23 | 08:50

За многу години Павловден, честито име на Павле и Павлина

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 јуни, Собор на 12- те апостоли – Павловден. Вториот ден од завршувањето на постот е празник на сите 12 Апостоли....

Сервиси 07.07.23 | 09:53

За многу години Иванден, цвеќето денес има волшебна моќ

Меѓу поголемите летни празници што македонскиот народ ги празнува со многу обичаи и верувања спаѓа и празникот во народот познат под името Иванден, всушност, празник...

Сервиси 24.05.23 | 19:58

Жените не се мијат, мажите не се бричат: Ова се адетите за утрешниот празник Спасовден, најсреќниот ден во годината

Православните верници утре, 25 мај, го прославуваат Спасовден, празник кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена пред Духови и секогаш е во четврток. Вознесението...

Сервиси 29.04.23 | 11:55

Замислете желба, Агапија, Хионија и Ирина ќе ви ја исполнат

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 16 април, ден на Светите маченички Агапија, Хионија и Ирина Родени сестри од околината на Аквилеја. Кога царот...

Сервиси 12.04.23 | 09:31

Денеска е Велика Среда, забранети се веселби, пијанство, па дури и односи меѓу сопружниците

Православната црква и верниците денеска ја одбележуваат Велика Среда, еден од најзначајните денови од Страдната недела. На Велика Среда се одбележуваат три значајни...

Сервиси 07.04.23 | 09:30

Бакнете ја мајка ви, исчистете, но не се чешлајте – адети за денешниот убав празник Благовец

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 март – Благовештение. Празникот Благовештение е еден од најголемите празници на Христовата Црква. Тоа е...

Сервиси 09.03.23 | 11:21

Денеска е тежок празник: Aдет е да не се јадат јадења во оваа боја

Денеска се одбележува празник посветен на погубувањето на св. Јован Крстител што секоја година се празнува на 11 септември во народниот говор се среќава под различни...

Сервиси 03.01.23 | 11:37

Денеска е Св. маченица Јулијана: Кажете ја оваа молитва и таа ќе ви ја исполни желбата

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 21 декември. Денеска е Св. маченица Јулијана и шестотини и триесетте маченици со неа. Оваа славна девица и маченичка...

Калеидоскоп 21.11.22 | 08:50

Го празнуваме Св. Архангел Михаил, денот ќе ни покаже каква зима нè чека

Православните христијани денеска го празнуваат Соборпт на св. архангел Михаил, празник во чест на сите ангелски чинови и еден од најголемите христијански празници...

Сервиси 14.11.22 | 09:44

Ако сте верник, на овој голем ден помолете се и ќе им помогнете на болните

Православните верници денеска ги празнуваат Св. бесребреници Козма и Дамјан. Во Црквата, бесребреници се нарекуваат оние светители, на кои Бог им дал голем дар да чудотворат,...

Калеидоскоп 11.11.22 | 17:27

Само три работи се потребни на маса: Не е битна големата и скапа гозба, туку славата да се обележи достоинствено

Почна сезоната на славите, а тоа е време кога се собираме со своите најмили и со нив го славиме заштитникот на куќата. Иако е во христијански дух славата да се одбележи...

Сервиси 27.10.22 | 08:38

За многу години Света Петка: Денеска е голем празник кога се случуваат чуда, ни носи љубов и здравје

На 27 октомври, православната црква и нејзините верници го слават денот на преподобната мајка Параскева – Света Петка, заштитничка на жените и светица која им помага...

Сервиси 19.10.22 | 08:50

Свети Тома, седи дома: Според обичаите денеска се оди само на едно место

Православните верници денеска го прославуваат светиот апостол Тома. Тој во народот е познат како Томинден, сеќавање на светиот Тома, еден од дванаесетте апостоли кој...