Православните верници утре ќе го одбележат денот посветен на погубувањето на св. Јован Крстител што секоја година се празнува на 11 септември во народниот говор се среќава под различни имиња: Св. Јован Сечиглав, Св. Јован Отсечен, Св. Јован Опсечен итн. Поради значењето на овој светец црквата овој ден го прогласила за строг пост.

Денот на погубувањето на Св. Јован Крстител со строг пост црквата го празнува на 11 септември под името Отсекување или Отсечение на главата на Свети Јован Крстител. Иако Свети Јован е погубен пред Пасха празникот е поместен на овој ден зашто на овој ден е осветена црквата што над неговиот гроб во Севастија ја подигнале светите цареви, како што ги викал народот царот Константин и неговата мајка, царицата Елена.

Според народните верувања, утре не треба да се јаде црвена храна, особено не децата, бидејќи потсетува на пролеаната крв на Јован Крстител.

Луѓето исто така велат дека овој ден е добар ден за берење лековити билки.

Православните верници на овој ден треба да се придржуваат до строгиот пост – се слави обезглавувањето на Свети Јован Крстител, односно денот кога овој голем светец Јован, пророк, претходник и крстител, беше убиен по наредба на императорот Ирод Агрипа, а по барање на неговата сопруга Херодја.

Како што наредил императорот, главата на светителот била отсечена или „исечена“ и донесена на чинија пред неговата ќерка, танчерката Саломе.

Сепак, учениците на Јован, тајно го зеле неговото тело преку ноќ и го погребале во Себастија.

Главата на светителот беше погребана одделно, на тајно место, а подоцна беше пренесена во Ерусалим. Во времето на византиската царица Теодора, главата на Крстителот била пренесена во Цариград.

Отсекувањето на неговата глава се одбележува на денот кога била осветена црквата, која на неговиот гроб во Себастија, беше подигната од страна на императорот Константин и царицата Јелена.

 

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.