На 27 октомври, православната црква и нејзините верници го слават денот на преподобната мајка Параскева – Света Петка, заштитничка на жените и светица која им помага на болните и сиромашните.

Култот на Света Петка се негува со векови во Југоисточна Европа, и го почитуваат и некои нехристијански народи на истокот. Верниците се молат за помош и спас од болести и други животни неволји. Денот на нејзиното упокојување е обележан со задебелена црна боја во календарот и претставува не само голем христијански празник, туку и еден од најчестите празници за крштевање, а многу верници ја сметаат за нејзина заштитничка (особено жени, деца и стари лица) и ја слават како прослава.

Таа потекнувала од богато и побожно семејство. Таа имала брат, чие име беше Јевтимије, кој се замонашил на многу рана возраст, а подоцна станал епископ на Мадита. Дури и како мало девојче, кога одела со мајка си во црква, била многу побожна. По смртта на нејзините родители го напуштила домот на своите родители и заминала во Цариград, каде што се замонашила во црквата Света Софија, а потоа заминала во Јордан.

Покрај храмовите на Света Петка, често има извори на лековита вода што ја земаат луѓето, верувајќи дека тоа ќе ги залечи нивните рани и ќе ги заштити од болести.

Параскева е родена во Епиват, во близина на градот Каликратија во Мала Азија, на крајот на десеттиот или почетокот на 11 век. Традицијата вели дека ангел и се појавил во сон и ја испратил во нејзината татковина да ја шири верата Христова.

Народните верувања велат дека на овој ден не треба да се пере облека, да се шие, да се работи напорна работа, особено жените не треба да го прават тоа.

На Света Петка се случиле големи чуда. Многу болни оздравиле. Затоа луѓето со здравствени проблеми го чекаат овој празник, верувајќи дека Св. Петка ќе им помогне.

Преподобната мајка Параскева ги теши и ги смирува верниците ако и покажат почит и ја посетат нејзината црква. Понекогаш им носи вести за лекување, но исто така делува и како гласник за пропаста.

Оваа светица се појавува и ги предупредува своите верници главно преку соништата. На нејзиниот ден, 27 октомври, многумина повикуваат на помош, палејќи темјан и заливајќи црвено вино на славски леб, споменувајќи ја во молитвите. Потоа ја пијат водата собрана од изворот во близина на манастирите посветени на неа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.