Ознака: православен празник
Сервиси 11.09.19 | 08:53

Денеска е строг пост, eве зошто не се јаде храна во црвена боја

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 29 август, Отсекување на главата на Св. Јован Крстител, празник посветен на погубувањето на св. Јован Крстител....

Сервиси 09.09.19 | 23:34

В среда е строг пост – не се јаде лубеница, домат, црвена пиперка…

Во среда се одбележува празник посветен на погубувањето на св. Јован Крстител, што секоја година се празнува на 11 септември, а во народниот говор се среќава под различни...

Сервиси 05.09.19 | 20:02

Доаѓа голем и тежок празник: Задолжително направете го ова, а ако биде ведро…

На 21 септември православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се роди од...

Сервиси 04.09.19 | 09:10

Денеска е св. Агатоник, за зима полна благосостојба чини да го направите ова

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 22 август, ден на Св. маченици Агатоник, Зотик и други. Денешниве маченици Агатоник, Зотик, Принкипс, Теопрепиј,...

Сервиси 19.08.19 | 08:43

Денеска е Преображение Господово: Желбите не ги кажувајте никому, не дремете и не одете во кафеани

Православната црква и нејзините верници денеска го одбележат големиот празник, Преображение. Овој празник секогаш паѓа во време на Богородичниот пост. Затоа празничната...

Сервиси 18.08.19 | 08:55

Утре е голем празник, на Преображение заборавете на овие работи

Православната црква и нејзините верници ќе го одбележат големиот празник, Преображение. Овој празник секогаш паѓа во време на Богородичниот пост. Затоа празничната...

Сервиси 10.07.19 | 22:19

Доаѓа големиот празник Петровден: Еве што треба да правите за да ве следи среќа

Во петок е Петровден — православен празник што се одбележува секоја година на 12 јули. Празникот е посветен на Апостол Петар. Сe смета за еден од најголемите празници...

Сервиси 07.07.19 | 08:09

Денеска е Иванден, празник за лекување болести и за добивање потомство

Меѓу поголемите летни празници што македонскиот народ ги празнува со многу обичаи и верувања спаѓа и празникот во народот познат под името Иванден, всушност, празник...

Сервиси 12.05.19 | 08:20

Денеска е Свети Василиј Острошки: Ако сте болни овој светец денеска ќе ви помогне

Православната црква и верниците денеска го прославуваат Свети Василиј Острошки, големиот чудотворец, чиишто чудотворни дела се познати насекаде. Уште поголемо чудо...

Сервиси 19.04.19 | 19:33

Се чисти ли и пере за време на празниците?

Денеска е голем празник, не перете, не чистете, не работите ништо – ова го читаме за секој верски празник. Верниците се во дилема, дали смеам да вклучам машина за перење...

Сервиси 03.04.19 | 17:42

Во недела е Благовец: Ова е првото нешто што треба да го направите тоа утро

Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април според новиот, (или на 25 март според стариот) календар. Меѓу народот повеќе е...

Сервиси 31.03.19 | 10:59

Денес е Недела на Чесниот крст, ден за покајание и поттик

Оваа недела Црквата ја посветува на богооткриената вистина дека на Крстот Христос бил положен како „Божја сила и Божја Премудрост“ (1Кор 1,24). Оваа недела на средината...

Сервиси 13.03.19 | 11:56

Денеска е Чиста среда: Верниците не смеат да имаат секс, да јадат благо, да слушаат забавна музика

Православните верници денеска ја одбележуваат Чиста среда, трет ден од почетокот на велигденскиот пост. Чистата среда секогаш се паѓа на исти ден, а датумот се менува. На...

Сервиси 04.03.19 | 23:18

Пред нас е голем празник: Што треба да направите на Прочка?

Прочка претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Очигледно е дека проштевањето е обичај востановен под влијание...

Сервиси 24.01.19 | 22:39

Следи тежок празник, кој ни носи олеснување

Последниот ден од месец јануари во православниот календар му е посветен на Св. Атанасиј Велики, кој голем борец за вистинското православие. Именден празнуваат: Атанас,...

Калеидоскоп 05.12.18 | 10:40

Вчерашниот празник ни откри каква ќе биде 2019 година

Православните верници вчера го чествуваа воведението, односно воведувањето на света Богородица како тригодишно девојче во храмот. Според народните верувања, каков...