Ознака: поскапување
Економија 24.02.24 | 15:00

По поскапувањата на храната, струјата, парното, дојде редот и на Агенцијата за Катастар

Власта предводена од ДУИ и СДС, секој ден смислува нови начини, како што повеќе да удри по џебот на граѓаните и како уште повеќе да ги осиромаши, рече Тони Јаревски, пратеник...

Балкан 16.02.24 | 11:37

Поскапи храната во Грција

Годишната инфлација во Грција, во јануари годинава била 3,1 отсто, наспроти 3,5 проценти во декември 2023 година, а цените на прехранбените производи, за една година се за...

Калеидоскоп 10.02.24 | 14:25

Најмногу во Унгарија: Лани пиците поскапеле ширум ЕУ

Во декември 2023 година цените на пиците во ЕУ биле за 5,9 отсто повисоки отколку во истиот месец претходната година, кога овој традиционален италијански специјалитет...

Македонија 01.02.24 | 14:45

Најавите за покачување на сумите за партиципација ги разгневија студентите, најавуваат протести

Најавите за покачување на сумите за партиципација ги разгневија студентите. Повеќе студентски организации излегоа со остри реакции, а некои дури се заканија и со протести....

Свет 01.01.24 | 20:37

Од денеска поскапи патарини низ Грција

Патарините во Грција од денеска се поскапи за 7,6 отсто, одлука што требаше да се примени минатата година, но се одложи, а зголемувања на цените се планирани и во следните...

Економија 01.12.23 | 18:13

Ковачевски очекува дека за 90 отсто од граѓаните нема да поскапи струјата

Во овој момент можам да кажам дека не очекувам зголемување на цената на електричната енергија, а финалниот збор, согласно законските надлежности го има Регулаторната...

Балкан 01.12.23 | 17:48

Ќе поскапи одењето на море: Грција ги зголемува патарините

Патарините во Грција од 2024 година ќе се зголемат за 7,6 отсто, од 2025 година цената ќе биде за уште два проценти повисока, а за 2026 година е планирано уште едно поскапување...

Економија 01.11.23 | 12:19

Ќе се покачи цената на струјата за 20 отсто поради таксата за гас која од денес Бугарија ќе ја наплаќа

Бугарија од денеска ќе наплаќа за рускиот природен гас кој Газпром преку Булгаргас ќе го дистрибуира во Македонија, Србија и Унгарија, а тоа за нас ќе значи и повисока...

Македонија 01.11.23 | 07:40

Од денес поскапо парно

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) вчера донесе одлука со која за 4,51 отсто се зголеми цената на парното греење во Скопје. Според најавите од РКЕ, не се очекува...

Македонија 31.10.23 | 21:26

Од 2019 година до денес цената на електричната енергија е зголемена за повеќе од 50%, тоа е резултат на тендери во четири очи и недомаќинско работење

Ова поскапување на парното не е резултат на тоа што има промени во цените на енергенсите, туку исклучиво е резултат на тоа што во еден изминат период компанијата која...

Економија 30.10.23 | 09:06

Бислимовски: Парното нема да поскапи повеќе од 50-60 денари

Од 1-ви ноември, парното нема да поскапи повеќе од пет отсто, што значи дека зголемувањето на цената на парното греење би се движело до максимум од 50 до 60 денари на месечно...

Економија 08.10.23 | 11:40

ВМРО-ДПМНЕ: Владата ги поскапува основни прехранбени продукти за да го полни буџетот кој потоа го троши на бифтеци и ф`стаци

Владата на ДУИ и СДС ги потроши парите од буџетот на криминални и матни тендери и сега ќе го полни преку зголемени даноци на прехранбените продукти. Тоа кое што го најавуваше...

Македонија 07.10.23 | 12:11

И увезените половни возила ќе добијат повисока акциза

Следува уште една даночна промена – увезените половни возила ќе добијат повисока акциза. Министерството за финансии работи на тоа, а веќе во вторник и Владата ќе го...

Економија 07.10.23 | 09:44

ВМРО-ДПМНЕ: Под изговор дека поскапуваат луксузни производи, власта го поскапе она што граѓаните секојдневно го купуваат само за да го полни буџетот

Владата на ДУИ и СДС пак ги мами и ограбува граѓаните. Под превезот ДДВ за луксузни производи, поскапува и производи кои се дел од секојдневната потрошувачка кошница...

Економија 07.10.23 | 09:07

„Се живо“ се најде на листата „луксузни“ производи кои поскапеа, власта тврди дека остануваат гарантираните цени

Одлуката за определување на добрата и услугите кои подлежат на повластена стапка на ДДВ, што стапи во сила вчера, предизвика реакции и отвори дилеми за прехранбените...

Македонија 06.10.23 | 10:48

Веќе е луксуз да се седне во кафана: Угостителските услуги во септември поскапи за 6,2 отсто

Цените на угостителските услуги во септември годинава, во однос на истиот месец лани, се зголемени за 6.2 %, соопшти Државниот завод за статистика Угостителските услуги...

Економија 05.10.23 | 19:28

Наместо перките од ајкула и тартуфите поскапуваат цвеклото, лутеница, гризот, сирењето, зачините: Еве на кои производи ќе им рипне цената

Од утре нов ценовен шок за граѓаните. Поскапува речиси се. За владата луксуз е и брашното, џигерот и сладоледот. Со повисока стапка од 10 отсто ќе се даночат сите видови...

Економија 14.09.23 | 14:10

Второ големо покачување на дизелот во само неколку дена

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 2,5 денари, а цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за два денари за литар, одлучи...

Македонија 13.09.23 | 11:53

Со новите владини измени ќе поскапат над 4.000 производи

Граѓаните живеат сè посиромашно и потешко, а главните виновници СДС и ДУИ тоа воопшто не ги интересира. Во Македонија со оваа власт повеќе нема перспектива и нема иднина,...

Македонија 12.09.23 | 12:37

Владата нема да биде нем сведок на нефер практики во трговијата кои одат директно на штета на семејниот буџет на граѓаните

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи...