Ознака: поскапување
Македонија 12.09.23 | 12:37

Владата нема да биде нем сведок на нефер практики во трговијата кои одат директно на штета на семејниот буџет на граѓаните

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи...

Економија 08.09.23 | 22:29

Трошоците на живот во август повисоки од лани за 8.3 %, а цените на мало за 5.6 %

Трошоците на животот во август годинава, во споредба со претходниот месец, се зголемени за 1.2 %, а цените на мало за 1.3 %.  Во однос на август лани, пак, трошоците на жиот...

Економија 06.09.23 | 15:09

Цената на свинското покачена за 40 денари

Цената на свинското месо е зголемена за 40 денари, потврди за МИА потпретседателот на Асоцијација на земјоделци Гоце Сарафимов. Тој посочи дека цената на свинското месо...

Економија 18.08.23 | 18:46

Владата молчи: Лебот повторно поскапува?

Од септември ново поскапување на лебот – ако не помогне државата. Високите цени на пченицата на светските берзи, по излегување на Русија од Договорот за извоз на украинско...

Економија 18.08.23 | 13:50

Од два до четири денари ќе поскапат цигарите следната година

Од два до четири денари ќе поскапат цигарите и разни други тутунски производи следната година поради измените на Законот за акцизите кои се доставени во Собранието....

Економија 15.08.23 | 11:51

Ново покачување кај млечните производи

Ново покачување е евидентирано во маркетите кај млечните производи. Ако пред една недела можеше да се забележи поскапување кај сирењето, кашакавалот од 30-40 денери, оваа...

Економија 12.08.23 | 21:48

Стотина артикли поскапеа за еден ден

24 Вести објави дека за еден ден направени се корециии на 100-тина производи во еден од големите ланци на маркети во Македонија. Од Министерството за економија велат дека...

Економија 31.07.23 | 15:03

Бензините поскапуваат за еден, а дизел горивата за два денара по литар

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар за литар, а цената на дизел горивата се зголемува за два денара, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика...

Економија 29.07.23 | 21:32

Владата ја крие листата на прехранбени производи кои ќе поскапат со покачувањето на ДДВ

Пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков денеска гостуваше во „Тема на денот“ во централниот дневник на Сител телевизија, каде што меѓу другото...

Технологија 26.07.23 | 21:49

„Спотифај“ ја поскапува претплатата за повеќе од 200 милиони корисници

Познатата интернет платформа за слушање музика, „Спотифај“, одлучи да ги зголеми цените на претплатата за повеќе од 200 милиони корисници во категоријата „Премиум“....

Економија 13.07.23 | 19:31

Двојно ќе се зголеми данокот на се што не е основен производ

Гумени бонбони, слатки, тропско овошје, брашно од соја… ова е дел од храната чие ДДВ ќе се зголеми двојно, објавува Канал 5. Првиот финансиер Бесими исчита дел од листата...

Патувања 05.07.23 | 10:52

Охридски угостители: Не може во прв ред до езеро да седите по неколку часа за 500 денари

Речиси секоја сезона охридските угостители се мета на незадоволни гости кои на социјалните мрежи објавуваат фотографии од фискални сметки со високи цени за наплатени...

Економија 06.06.23 | 10:18

И лани беше скапо, ама годинава кафаните се изгор

Цените на угостителските услуги во мај годинава, во споредба со април, се зголемени за 1.2 %. Во однос на мај лани, пак, растот на цените е 13,4 %. Кумулативно, во периодот јануари...

Економија 31.05.23 | 22:29

Ќе поскапи ли струјата 13 проценти?!

До Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) се пристигнати сите барања за цената на струјата и доколку бидат прифатени тоа би значело нејзино зголемување за 13 проценти,...

Економија 31.05.23 | 12:53

Митева: Заврши употребната вредност на скапиот маркетинг на Ковачевски за слики по маркети, граѓаните повторно ќе имаат повисоки цени

Додека Ковачевски и Груби трошат милијарди народни пари без тендери, народот веќе од четврток ќе треба да плаќа поскапи цени на прехранбените производи. Од четврток...

Економија 22.05.23 | 13:37

Од полноќ поскапуваат горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), од полноќ се зголемуваат за 1,00 денар, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е...

Економија 07.03.23 | 19:33

За една година храната и безалкохолните пијалаци поскапеле за 25,3 отсто

Индексот на трошоците на животот во февруари годинава, во однос на истиот месец минатата година, бележи зголемување од 16,7 отсто, а индексот на цените на мало бележи зголемување...

Економија 03.03.23 | 13:52

Од полноќ поскапува дизел горивото

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија 28.02.23 | 10:16

Од утре поскапуваат дел од лековите кои се издаваат без рецепт

Здружението на фармацевти најави зголемување на цените на некои лекови, кои се издаваат без рецепт. Имер Имери, потпретседател на Комората на фармацевти, во изјавата...

Технологија 26.02.23 | 21:05

Голфот поскапува за 1.600 евра: Фолксваген ги крева цените и за бензинците и за дизелците

Фолксваген ги зголеми цените на своите автомобили со мотори со внатрешно согорување во Германија како резултат на рекордната инфлација. Од Фолксваген салоните добија...