Ознака: општина центар
Скопје 26.01.24 | 16:26

Дебармаалци сами расчистуваат по падот на дрвото, Општина Центар и „Паркови и зеленило“ и денеска ги нема да реагираат

Силниот ветер попладнево откорна дрво кое падна покрај основното училиште „Коле Неделковски“ во центарот на Скопје. Општина Центар и Паркови и зеленило досега...

Скопје 20.07.23 | 10:06

Летово ќе почне со изградба првата зграда во кругот на фабриката „Треска“

Летово ќе почне градбата на првата зграда во кругот на поранешната фабрика „Треска“ и со тоа ќе се бетонизира и последниот слободен простор во центарот на Скопје. Фирмите...

Скопје 10.07.23 | 11:01

Герасимовски: Цела механизација е на терен, се собира ѓубрето и се мијат контејнерите

Општина Центар рано утрово започна со чистење на отпадот. Во акцијата се вклучени речиси сите вработени од комуналната служба во ЈП „ПОЦ“ со целата механизација, како...

Скопје 09.05.23 | 14:17

Објавен јавниот повик за поправка на покриви и на лифтови во Центар

Општина Центар објави јавен повик за финансиска поддршка за поправка и санација на постојните кровни конструкции и постојните лифтови во станбените згради на подрачјето...

Скопје 02.05.23 | 13:15

Општина Центар издаде нова дозвола за градење спроти Холидеј Ин

Побрзо ќе се изградат трите големи згради кај „Холидеј Ин“ отколку што обвинителството ќе одговори на пријавата од Аникорупциската комисија за деталниот урбанистички...

Скопје 19.04.23 | 15:52

„Шанса за Центар“ предупредува за хаосот кој ќе настане околу „Треска“, од Општината велат дека само креваат паника

Со издавањето на првото одобрение за купување државно земјиште во поранешната фабрика „Треска“ заради дооформување на градежна парцела за изградба на згради, ќе се...

Скопје 12.04.23 | 13:58

Герасимовски: Зачестените контроли на градилиштата продолжуваат, инвеститорите да градат според одобренијата

Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски вчера беше на терен со општинските служби на градилишта во населбата Маџир Маало, информираат од локалната самоуправа. Од...

Скопје 09.04.23 | 11:16

Наскоро започнуваат градежни активности на просторот на поранешната фабрика „Треска“, инвеститорите треба да изградат градинка

Општина Центар преговара со инвеститорите кои ќе подигнат згради на просторот на поранешната фабрика „Треска“, да изградат градинка и да ја донираат на Општината,...

Скопје 07.04.23 | 15:46

Лога ја поддржа иницијативата на Општина Центар за конфискација на бесправно изградени објекти

Министерот за правда Кренар Лога оствари средба со градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски на која беше информиран за иницијативата за конфискација...

Скопје 07.04.23 | 14:31

Повеќе градилишта низ Центар не ги почитуваат законските прописи, увиде градоначалникот

Придружуван од општинските служби, градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, направи обиколка на неколку градилишта во општината. Општина Центар спроведува...

Скопје 06.04.23 | 12:04

Целосно е реконструирано детското игралиште близу Зелениот пазар

Општина Центар започна со целосно реконструирање на детските игралишта во општината. Целосно е реконструирано детското игралиште во Градски ѕид блок 2 во близина на...

Македонија 03.04.23 | 09:14

Ајде јуриш социјалдемократски талибанци, удрете врз спомениците

Отстранетиот споменик на Андон Лазов-Ќосето  и барањето за негово враќање одново ја испреплетоа историјата со политиката. Но, што е можеби поважно, во целост го разоткри...

Скопје 31.03.23 | 15:01

Самоволие во Капиштец: Кој каде сака заградува никој не санкционира

Станарите на Капиштец со години се изложени на самоволието што го толерираат градските власти, а доаѓа од сосптвениците на објектите сместени помеѓу булеварот „Митрополит...

Скопје 21.03.23 | 13:29

Герасимовски: Изречени казни во висина од 12.500 евра за градилиштето зад Универзалната сала

Градежен инспектор од Секторот за инспекциски работи на Општина Центар денес изрече 5 казни на инвеститорот „Бинјапи инжинеринг“ и изведувачот „Арадико Коп ДООЕЛ...

Скопје 15.03.23 | 12:14

Полицијата во последен момент откажала асистенција за рушење дивоградба на Пластичарска, две скинати ленти и на Водно

Општински инспектори им ставиле жолти ленти, но сопствениците ги отстраниле и продолжиле со градењето на диво на два идентични објекта на Водно, открива „360 степени“. На...

Скопје 03.03.23 | 13:19

Ковачевски: Се гради првата градинка во општина Центар по половина век

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски заедно со градоначалникот на општината Центар, Горан Герасимовски беше на локацијата...

Скопје 23.02.23 | 14:34

Герасимовски: Инсталираме централи со моќност од 2.44 мегавати, поврат на инвестицијата е 4,5 години

„Енергија Центар“ е називот на трговско друштво за производство и продажба на електрична енергија од обновливи извори чие формирање го изгласа вчера Советот во Општина...

Скопје 10.02.23 | 13:38

Бесплатни стоматолошки услуги за сите пензионери, учениците и децата во градинките во социјален ризик од Општина Центар

Општина Центар во соработка со Стоматолошкиот факултет – Скопје ги проширува проектите на бесплатни стоматолошки прегледи со кои покрај учениците, ќе може да ги користат...

Скопје 10.02.23 | 13:25

Герасимовски: Бесплатни стоматолошки услуги за сите пензионери, за учениците и за децата во градинките во социјален ризик

Општина Центар во соработка со Стоматолошкиот факултет – Скопје ги проширува проектите на бесплатни стоматолошки прегледи, со кои, покрај учениците, ќе може да ги користат...

Скопје 09.02.23 | 15:29

И Општина Центар испраќа помош за Турција и за Сирија

На предлог на градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, советниците на општинскиот совет на денешната 1-ва вонредна седница едногласно ја изгласаа Одлуката...