Ознака: општина центар
Скопје 05.11.21 | 10:35

Герасимовски ја презеде функцијата: Чесно и одговорно ќе раководам со Центар

Горан Герасимовски ја презеде функцијата градоначалник на општина Центар. Вчера досегашниот градоначалник Саша Богдановиќ му ја предаде канцеларијата со детални...

Скопје 27.10.21 | 08:17

Општина Центар демантира дека има поплава од фекалии во ООУ „Димитар Миладинов“

Општина Центар реагира на денешниот статус на Фејсбук на Наташа Котлар кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалничка на Центар, кој го преносоа дел од медиумите, дека...

Скопје 20.10.21 | 12:47

Центар: Казни за сопственикот кој рамнел земјиште на Водно

Во однос на вчерашниот прилог на ТВ Сител за никнување на нова населба во парк шумата Водно, Општина Центар Ве информира дека и вчера и денес инспекторите од Секторот...

Скопје 15.10.21 | 11:36

Општина Центар ја активира банкарската гаранција за изградбата на Шпански скали

Согласно Договорот за отуѓување на земјиштето склучен 11.11.2013 година помеѓу Министерството за транспорт и врски и ДТПУ Амадеус Девелопмент ДООЕЛ Скопје за изградба...

Скопје 11.10.21 | 13:20

Наташа Котлар: Поддршка за КК Работнички и реконструкција на салата „Градски Парк“

Кандидатката за општина Центар, Наташа Котлар на својата официјална Фејсбук страница сподели видео спот во кое вели дека се залага за континиурана поддршка на спортскиот...

Скопје 06.10.21 | 19:43

Герасимовски: Да ја подигнеме свеста за потребите и проблемите на лицата со целебрална парализа

Горан Герасимовски, кандидатот за градоначалник на општина Центар од СДСМ и Коалицијата го честиташе „Светскиот ден на лицата со церебрална парализа“ и повика на...

Скопје 16.09.21 | 19:37

Откако беа искарани, советниците од Центар не ги сакаат лаптопите

Координаторот на советничката група на СДСМ и коалицијата, Јон Фрчкоски, на почетокот на 69-та седница на Советот на општина Центар, побара  да се повлече од Дневниот...

Скопје 14.09.21 | 11:45

Општина Центар: Белчева да врати над 100.000 денари за патувањето во Осло и со тие пари да купи лаптопи

Паушални и политикантски се барањата на носителот на советничката листа на „Шанса за Центар“, Јана Белчева Андреевска, поврзани со КК „Работнички“. Советничката...

Скопје 14.09.21 | 11:40

Шанса за Центар: Лаптопите да им се дадат на учениците наместо на советниците

Граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ чиј носител е актуелната советничка во општината Центар Јана Белчева се противи на усвојување на предлог одлуките кои се...

Вести 05.09.21 | 20:40

Котлар Трајкова: Општина Центар има потреба да се стави СТОП на агресивното градење на станови, ќе воведеме вистински мораториум

Јас не сум од вчера во политичкиот живот, веќе извесно време неколку години сум активна во политичката партија „Глас за Македонија“ ние веќе имаме одредено политичко...

Скопје 01.09.21 | 14:50

Пазете кај се паркирате! Немојте никако во гаража, пошто излагање само со хилта!

Проблемот со паркирање во Центар е голема болка на жителите на оваа општина. Од друга страна денешниов случај за кој има реакции и на социјалните мрежи икажува на тоа...

Скопје 31.08.21 | 14:12

Николоски од Центар: Потребна е промената на локалната власт, имаме одличен кандидат во професорката Котлар

Мислам дека во Центар ќе се случат конечно промените. Имаме една прекрасна личност за кандидат и иден градоначалник на општина Центар, професорката Котлар во својот...

Македонија 28.08.21 | 08:44

Котлар: Професорите кои го поддржуваат Заев во кршењето на законите го прават од лични интереси

Јас сакам да има попис и сите што сме во оваа држава сакаме да имаме попис но тоа не значи дека сега мора да биде и на начин како што е сега вака предвидено, коментира професорката...

Македонија 27.08.21 | 15:21

Котлар: Во Општина Центар нешто треба сериозно да се промени

Намерата да се променат нештата беше основниот мотив да се кандидирам за градоначалник на Општина Центар, вели професорката Наташа Котлар во интервју за „Република“. Професорката...

Скопје 18.08.21 | 20:26

Наташа Котлар е исклучителна, не е битно што не од ВМРО-ДПМНЕ

Во петок ќе имаме прес конференција на која што ќе презентираме дел од имињата кои што ќе бидат исто така во преостанатите скопски општини, но исто така и на други општини...

Македонија 14.08.21 | 16:04

Наташа Котлар кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар

Професорката Наташа Котлар е кандидат на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која ќе ја освојува општина Центар, како коалициски кандидат од редовите на Глас за Македонија. Да,...

Скопје 14.08.21 | 15:34

СДCM пpотив СДCМ во Центар: Најдобрата другарка на Шекеринска со независна листа на изборите

Јана Белчева Андреевска, која околу 2, 5 години претседаваше со Советот на Центар, пред да си даде оставка, на овие избори ќе се обиде да обезбеди нов советнички мандат...

Скопје 28.07.21 | 22:58

Ги отстранија времените објекти, оставија дупки во `рѓосан метал

Општина Центар во декември ги урна трафиките кои се наоѓаат на автобуската станица кај Зелен пазар во Скопје. Беа отстранети пет времени објекти кои не поседувале решенија...

Скопје 28.07.21 | 16:06

СДСМ предвреме ја почна кампањата: Од страв од пораз делат летоци низ Центар

Иако до локалните избори има уште нецели три месеци СДСМ се чини ја започна изборната кампања. Стравот од пораз во речиси сите општини во Скопје ја принуди владејачката...

Скопје 07.07.21 | 16:58

Ќе се мери јачината на бучавата на кафулињата во Центар

Секторот за инспекциски работи на Општина Центар, по големиот број на пријави на граѓаните на општината, почнува акција за мерење на бучавата во угостителските објекти,...