Ознака: Охридско лето
Култура 20.08.19 | 15:47

Наташа Поповиќ: „Охридско лето“ уште еднаш се потврди како најдобар презентер на македонската култура

Охридско лето запиша уште едно успешно фестивалско издание во богатата фестивалска историја, изјави денеска на завршната прес-конференција од годинешното 59-то издание...

Култура 20.08.19 | 14:25

Со претставата „Одисеј“ на Горан Стефановски се спушта завесата на 59. „Охридско лето“

Театарската претстава „Одисеј“ на Горан Стефановски вечерва на Античкиот театар со почеток во 21 часот ќе го означи крајот на годинешното 59-то издание на фестивалот...

Култура 20.08.19 | 10:43

Зографска-Беличанец: Купивме локација во Охрид за да бидеме поблиску до „Охридско лето“

Музичката програма на годинешното 59-то издание на „Охридско лето“ беше заокружена вчеравечер со авторски концерт на великанот на македонската класична музика, композиторот...

Култура 19.08.19 | 10:12

Концерт посветен на 85 години од раѓањето на Томислав Зографски на „Охридско лето“

Во рамките на фестивалот „Охридско лето“, вечерва (19 август) во црквата „Света Софија “ со почеток во 21 часот ќе се одржи концерт посветен на јубилејот, 85 години од...

Култура 15.08.19 | 11:56

Илин Диме Димовски, контрабасист во „Игњац Фукс“: Со големо задоволство го изведовме Октетот од Шуберт

Хрватскиот октет „Игњац Фукс“ прозвучи прекрасно и со својата романтична мелодиозна интерпретација, поетика и емотивни бранувања создаде  релаксирачна атмосфера...

Култура 15.08.19 | 09:35

Концерт на Александар Гаџиев на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на пијанистот Александар Гаџиев. Александар Гаџиев потекнува од семејство...

Култура 14.08.19 | 12:40

Влатко Боцевски од квартетот „Апеирон“: Нема подобра шанса за настап во Македонија од „Охридско лето“

Незаборавно музичко патување со четири гитари приреди синоќа италијанскиот квартет „Апеирон“ за многубројната публика на фестивалот „Охридско лето“. Врвните гитаристи...

Култура 14.08.19 | 10:03

Концерт на октетот „Игњац Фукс“ на „Охридско лето“

Во Црквата „Св. Софија“, во рамките на Охридско лето, вечерва (14 август), со почеток од 21 часот ќе настапи октетот „Игњац Фукс“ во состав Костадин Богданоски-прва виолина,...

Култура 13.08.19 | 10:59

Бурни овации за Бенсман саксофон квартетот

Концерт што долго ќе се памети приреди Бенсман саксофон квартетот кој синоќа настапи на „Охридско лето“  со маестрално музицирање и со внимателно одбран репертоар. Вечерта...

Култура 13.08.19 | 09:18

Вечер со гитари на „Охридско лето“: Квартетот „Апеирон“ во Св. Софија

Музичката програма на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на квартетот на гитари „Апеирон“, составен од уметниците Микеле Амбрози, Влатко Боцевски,...

Култура 12.08.19 | 11:22

Концерт за саксофони на „Охридско лето“

Фестивалската програма на 59-тото „Охридско лето“ продолжува вечерва со концерт на Бенсман Саксофон Квартетот што ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток...

Култура 11.08.19 | 13:10

Со „Парче душа“ актерот Љупчо Тодоровски – Упа и пријателите му оддадоа почит на Блаже Конески

Познатиот македонски актер Љупчо Тодоровски –Упа синоќа создаде совршен остров за одмор на душата преку проектот „Парче душа“ што го изведе во рамки на дополнителната...

Култура 11.08.19 | 09:24

Турските актери уживаа во манастирскиот комплекс „Свети Наум“

Турските актери, кои беа гости на „Охридско лето“ со претставата „Буре Барут“, уживаа во посетата на манастирскиот комплекс „Свети Наум Охридски“. Со туристичкиот...

Култура 10.08.19 | 10:39

Концерт на француски музичари и перформанс со поезијата на Блаже Конески вечерва на „Охридско лето“

Концерт на француски музичари и перформанс со поезијата на Блаже Конески ќе има вечерва на Охридско лето. Во 20 часот во црквата „Св. Софија“, концерт ќе одржат Жо Кристоф,...

Култура 09.08.19 | 13:58

Турските актери од Истанбул на „Долни Сарај“: Вечерва ќе видите турска игра на „Буре Барут“

Вечерва во рамките на драмската програма на  „Охридско лето“ е театарската претстава „Буре Барут“ на Дејан Дуковски, во режија на Јилдирај Шахинлер што на сцената...

Култура 09.08.19 | 10:35

Дуке Бојаџиев повика за спас на Охрид и крајбрежјето: Ова е единствено место на планетата

Вкусен спој на различна музика што ја соедини публиката на фестивалот „Охридско лето“ направи синоќа Дуке Бојаџиев кој одржа концерт на Долни Сарај. Концертот Бојаџиев...

Култура 09.08.19 | 10:22

Атрактивниот дувачки квинтет „Пилекадоне“ вечерва на „Охридско лето“

Фестивалот „Охридско лето“ вечерва во црквата „Света Софија“ со почеток во 20 часот носи концерт на дрвениот дувачки квинтет „Пилекадоне“ од Бугарија. Овој квинтет...

Култура 08.08.19 | 10:53

Мултимедијалниот проект „Спокоен сум ко врвот… Не прашувам зошто сум се извишил“ вечерва во црквата „Св.Софија“

Во рамките на програмата за денешниот ден на „Охридско лето“, станува збор за мултимедијален проект „Спокоен сум ко врвот… Не прашувам зошто сум се извишил“ на уметникот...

Култура 07.08.19 | 14:42

Драган Спасески Охридски одбележува три децении уметничка дејност

Драган Спасески Охридски одбележува три децении од неговата прва самостојна изложба што се случи во 1989 година кога всушност тој го направи и првиот мултимедијален...

Култура 07.08.19 | 10:45

Пијано дуото Гелебешеви вечерва во „Света Софија“ во Охрид

Фестивалот „Охридско лето“ вечерва во црквата „Света Софија“ во стандардниот термин од 21 часот носи концерт на пијано дуото Гелебешеви. Уште од периодот на почетоците...