Ознака: Охридско лето
Култура 10.08.21 | 13:55

Уметниците пленети од акустичноста на црквата „Света Софија“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ синоќа донесе извонреден концерт за контрабас и пијано со романско-германскиот контрабасист Петру Иуга и  романскиот...

Култура 10.08.21 | 09:08

Ѓорги Цинциевски на контрабас и Марија Вршкова на пијано вечерва на „Охридско лето”

Концертот на македонските уметници Ѓорги Цинциевски на контрабас и Марија Вршкова на пијано во рамките на програмата на „Охридско лето“ е закажан за вечерва во 21 часот...

Култура 09.08.21 | 13:15

Каков живот живееш, таква музика имаш, што значи дека мора да се научи човек да имповизира во животот, вели Зјача од ZZ Quartet

Силни инспиративни импулси ѝ пренесоа на публиката членовите на познатиот ZZ Quartet кои вчеравечер музицираа во предворјето на црквата „Света Софија“ во рамките на музичката...

Култура 09.08.21 | 09:04

Романското дуо Петру Иуга на контрабас и Хориа Михаил на пијано на „Охридско лето“

По вчерашниот џез концерт со „ZZ Quartet“, музичката програма на „Охридско лето“ продолжува со класичниот репертоар и романскиот дует Петру Иуга на контрабас и Хориа...

Култура 06.08.21 | 13:43

Не смееме да се фокусираме исклучиво на пандемијата, мора и да живееме, затоа е важно да се поддржи културната соработка и во овие тешки околности

Дела од  класичниот романтизам исполнети со многу фантазија и чувствителност во кои се вткаени елементи на чешкиот народен фолклор донесе вчеравечер гудачкиот квартет...

Култура 06.08.21 | 10:37

МНТ со претставата „Само глас“ вечерва гостува на „Охридско лето“

Претставата „Само глас“ по текст на Нина Плавањац на Македонскиот народен театар вечерва во 21 часот во Долни Сарај ќе биде изведена во рамките на фестивалот „Охридско...

Култура 05.08.21 | 12:44

Изворниот македонски мелос презентиран од „Синтезис“ одекна на Античкиот театар во Охрид

Роденденскиот концерт по повод 61 години од постоењето на фестивалот „Охридско лето“  што го одржа „Синтезис“ во Античкиот театар синоќа во Охрид, го следеа министерката...

Култура 05.08.21 | 12:29

Чешка вечер на „Охридско лето“

Традиционалната Чешка вечер на фестивалот „Охридско лето“ ќе донесе концерт на квартетот „Вихан“. Во црквата „Света Софија“ вечерва со почеток во 21 часот ќе настапат...

Култура 04.08.21 | 12:40

„Охридско лето“ го прослави 61. роденден: МНТ му подари на Фестивалот биста од Ана Липша Тофовиќ

Со традиционално ѓомлезе и роденденска торта, денеска на терасата на Долни Сарај во присуство на министерката за култура Ирена Стефоска, претставници на Македонскиот...

Култура 04.08.21 | 09:02

Концерт на „Синтезис“ во чест на 61. „Охридско лето“

Групата „Синтезис“ ќе одржи концерт вечерва во 21 часот во Античкиот театар во чест на 61. роденден на фестивалот „Охридско лето“. „Синтезис“ ги комбинира корените...

Култура 04.08.21 | 09:01

Босиљчиќ: Охрид е за мене посебен, овде на Античкиот театар ја одиграв мојата прва главна улога

Иван Босиљчиќ синоќа на сцената на Долни Сарај со настапот „Наша вечер во Охрид“ донесе нова програма, специјално составена за долго очекуваната средба со публиката...

Култура 03.08.21 | 11:32

„Вечера за глупаци“ – фарса на ситуации кои го отвораат прашањето за вредностите во општеството

Сцената „Долни Сарај“ вчеравечер беше дом за публиката на „Охридско лето“ и за актерскиот ансамбл на театар Комедија од Скопје кој ја изведе театарската претстава...

Култура 03.08.21 | 08:38

„Нашата вечер“ со Иван Босиљчиќ вечерва на „Охридско лето“

На програмата на „Охридско лето“ вечерва на сцената на  „Долни Сарај“ ќе се одржи музичко-сценскиот проект „Нашата вечер во Охрид“ со српскиот актер и уметник Иван...

Култура 02.08.21 | 13:01

„Вечера за глупаци“ на Театар комедија вечерва на „Охридско лето“

Театар Комедија од Скопје  вечерва ја продолжува драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ со изведбата на театарската претстава „Вечера за глупаци“ вечерва...

Култура 01.08.21 | 11:13

Концерт на Инва Мула и Генц Тукиќи вечерва на „Охридско лето“

Фестивалската програма на годинешното издание на „Охридско лето“ влегува во втората половина со концертот на албанската сопранистка Инва Мула, во пијано придружба...

Култура 31.07.21 | 10:44

Француска вечер на „Охридско лето“

Вечерва е резервирана за француска музика во рамки на фестивалот Охридско лето.Во црквата Св.Софија ќе настапи Елоиз Карлеан-Џонс на харфа. Високо оценета од музичката...

Култура 30.07.21 | 09:39

Италијанска вечер на „Охридско лето“

Музичката програма на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на тенорот Алесандро Фантони, во пијано придружба на маестро Џорџо Мартано. Концертот ќе...

Култура 29.07.21 | 14:46

Концерт на мешаниот барокен квартет од Холандија на Охридско лето

Музичката програма на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на барокниот оркестар „Teatro alla moda” од Холандија. Концертот на барокниот квартет е од 21 часот...

Култура 28.07.21 | 15:53

Со концерт на „Охридско лето“, Камерниот оркестар на МММ ќе одбележи 35 години постоење

Во рамки на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва од 20 часот во црквата „Света Софија“ ќе настапи Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија...

Култура 28.07.21 | 09:29

Вечерва најубавото од фолклорот од Македонија и Хрватска, на Античкиот театар во Охрид концерт на „Танец“ и „Ладо“

„Танец и Ладо под звездите“ е вечерашниот пособен настан што се одржува во офф-програмата на „Охридско лето“, со целовечерен концерт на националните фолклорни ансамбли...