Ознака: нобелова награда
Свет 05.10.22 | 13:02

Нобеловата награда за хемија за тројца научници за работа во областа на клик хемијата

Нобеловата награда за хемија денеска им беше доделена на научниците Каролин Бертоци, Бери Шарплес и Мортен Мелдал „за развој на клик хемијата и биоортогонална хемија“,...

Калеидоскоп 04.10.22 | 13:09

Тројца научници ја делат Нобеловата награда за физика

Добитници на годинашната Нобелова награда за физика се Французинот Ален Аспе, Американецот Џон Клаузер и Австриецот Антон Цајлингер за нивната пионерска работа во...

Свет 04.10.22 | 13:07

Тројца научници се добитници на Нобеловата награда за физика

Добитници на годинашната Нобелова награда за физика се Французинот Ален Аспе, Американецот Џон Клаузер и Австриецот Антон Цајлингер за нивната пионерска работа во...

Свет 03.10.22 | 18:27

Швеѓанецот Сванте Паабо ја доби Нобеловата награда за медицина за 2022 година

Шведскиот палеогенетичар Сванте Паабо, кој го секвенционираше геномот на неандерталецот, ја доби Нобеловата награда за медицина, соопшти денеска Нобеловиот комитет. Откривањето...

Калеидоскоп 03.10.22 | 12:24

Шведски генетичар е добитник на Нобеловата награда за медицина

Добитник на Нобеловата награда за медицина годинава е шведскиот генетичар Сванте Пабо, за откритија во областа на изумрените хоминински геноми и човечката еволуција. Со...

Калеидоскоп 22.03.22 | 15:20

Рускиот новинар Дмитриј Муратов ја продава Нобеловата награда за помош на украинските бегалци

Рускиот новинар Дмитриј Муратов најави дека ќе го донира медалот на Нобеловата награда за мир, што ја доби минатата година, за да биде продаден на аукција за собирање...

Свет 18.03.22 | 08:46

Европски политичари го предлагаат Володимир Зеленски за номинација за Нобелова награда

Голем број европски политичари предложија Володимир Зеленски да биде номиниран и да ја добие Нобеловата награда за мир за 2022 година, се наведува во нивното писмо објавено...

Калеидоскоп 01.02.22 | 12:52

Атенборо, СЗО, НАТО, Викиликс, Хашкиот трибунал, Навални и Тихановска меѓу кандидатите за Нобелова награда за мир

Британскиот природонаучник Дејвид Атенборо, Светската здравствена организација и белоруската дисидентка Светлана Тихановска се меѓу номинираните за годинешната...

Свет 08.10.21 | 20:30

Признание за важноста на работата на новинарите во најтешките околности: ОН со честитка за добитниците на Нобеловата награда за мир

Канцеларијата на Обединетите нации за човекови права им ја честиташе на Марија Реси и Дмитриј Муратов Нобеловата награда за мир, наведувајќи дека тоа е „признание...

Свет 08.10.21 | 08:54

Денеска ќе биде обелоденето името на добитникот на Нобеловата награда за мир

Комитетот за мир, специјално избран од норвешкиот парламент, денеска во Осло ќе го објави името на добитникот на Нобеловата награда за мир. Наградата лани и беше доделена...

Кариера 05.10.21 | 12:37

Нобелова награда за физика добија тројца научници

Шјукуро Манабе, Клаус Хаселман и Џорџо Паризи се добитници на Нобеловата награда за физика во 2021 година „за нивниот револуционерен придонес во разбирањето на сложените...

Свет 23.09.21 | 14:02

Пандемијата се уште влијае на Нобеловата награда: Ќе се доделува во земјите на лауреатите

Добитниците на Нобеловата награда за наука и литература, поради пандемијата на корона вирусот, втора година по ред ќе ги добијат признанијата во земјите на живеење,...

Балкан 23.09.21 | 09:40

Милошевиќ исто како Заев мислел дека ќе добие Нобелова награда

Чедомир Јовановиќ, кој учестуваше во акцијата на апсење на Слободан Милошевиќ, се присети на разговорот до него кога останале насамо во вилата „Мир“.Јовановиќ за „Неделник.рс“...

Калеидоскоп 31.01.21 | 14:35

Навални, Тунберг и СЗО номинирани за Нобелова награда за мир

Рускиот дисидент Алексеј Навални, Светската здравствена организација (СЗО) и младата активистка за климатски промени, Грета Тунберг се дел од кандидатите номинирани...

Свет 06.01.21 | 08:38

Асанж, Сноуден и Менинг номинирани за Нобеловата награда за мир

Ирскaтa активистка и добитничка на Нобеловата награда за мир во 1976 година, Марид Кориган Мекгваер, ги номинираше основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и свиркачите, Едвард...

Свет 10.12.20 | 15:24

Нобеловата награда за мир облајн доделена на Светската програма за храна

Светската програма за храна ја доби Нобеловата награда за мир на онлајн церемонија поради пандемијата на корона вирусот. Прво, претседателката на норвешкиот Нобелов...

Калеидоскоп 09.10.20 | 19:06

Агенцијата за храна на ОН ја доби Нобеловата награда за мир

Светската програма за храна (СФП), агенцијата за храна на Обединетите нации,  е добитник на Нобелова награда за мир за 2020 година. Како што соопштија од Комитетот, добитникот...

Калеидоскоп 07.10.20 | 15:50

Французинка и Американка развија техника за модифицирање на ДНК во самите клетки

Генетичарките, Французинката Емануел Шарпентие (51) и Американката Џенифер Дудна (56), на кои оваа година ќе им биде доделена Нобеловата награда за хемија, развија „молекуларни...

Кариера 06.10.20 | 14:26

Доделена Нобелова награда за физика за истражување на црните дупки

Роџер Пенроуз, Рајнхард Гензел и Андреа Гез ја добија Нобеловата награда за физика годинава за нивната работа за разбирањето на црните дупки. Историјата на црните дупки...

Здравје 05.10.20 | 11:59

Нобеловата награда за медицина ја добија тројца виролози

Нобеловата награда за медицина годинава им припадна на Харви Алтер (САД), Мајкл Хутон (Велика Британија) и Чарлс Рајс (САД) за откривање на вирусот на хепатит Ц, објави...