Затворената иранска активист за човекови права Наргес Мохамади е наградена со Нобеловата награда на денешната церемонија во Градското собрание во Осло. Нејзините деца Киана и Али Рахмани ја примија наградата во име на Мохамади (51), кој останува во ирански затвор, јави ДПА.

Седумнаесетгодишните близначки го прочитале говорот на нивната мајка, кој таа го напишала во озлогласениот затвор Евин во Иран.

Ја пишувам оваа порака зад високите, студени ѕидови на затворот, напиша таа во својот говор и изрази надеж дека честа ќе помогне да се зајакне активистичкото движење во Иран кое бара права и фер третман од тврдокорната исламистичка влада во земјата. Јас сум Иранка, горда и чесна придонесувач за цивилизацијата, која моментално е под угнетување на деспотска верска влада. Јас сум затвореничка која, поднесувајќи длабоки и душечки страдања кои произлегуваат од недостатокот на слобода, еднаквост и демократија, ја препозна неопходноста од своето постоење и најде вера, наведе таа.

Норвешкиот Нобелов комитет ја удостои со наградата „за нејзината борба против угнетувањето на жените во Иран и нејзината борба за промовирање на човековите права и слобода за сите“.

Таа вчера на својата страница на Инстаграм, која и ја одржуваат пријатели во странство, објави дека стапила во тридневен штрајк со глад.

На денот на церемонијата на доделување на Нобеловата награда, сакам да бидам гласот на Иранците кои протестираат против неправдата и угнетувањето. Иранскиот народ на крајот ќе го надмине авторитаризмот наметнат од владата која ги загуби и легитимитетот и јавната поддршка, напиша Мохамади.

Другите добитници на Нобеловата награда за литература, медицина, физика, хемија и економија, исто така, ќе бидат одликувани денеска на посебна церемонија во Стокхолм, со која ќе претседава шведскиот крал Карл XVI Густаф.

Добитниците беа објавени во октомври и традиционално им се доделуваат наградите на годишнината од смртта на основачот на наградата Алфред Нобел, шведски хемичар кој заработи огромно богатство со својот изум на динамит.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.