Ознака: Никола Тупанчески
Македонија 08.07.22 | 12:29

Тупанчески: Со новиот Граѓански законик ќе се реализира најголемата реформа во граѓанското право

Во Клубот на пратеници денеска се одржа конститутивна седница на Работната група за изработка на Граѓанскиот законик на Република Македонија, што, според министерот...

Македонија 07.07.22 | 11:35

Тупанчески: До утре на ЕНЕР ќе биде прикачена драфт верзијата на новиот Кривичен законик

Министерот за правда Никола Тупанчески најави дека во текот на денешниот ден, најдоцна утре на Електронскиот национален регистар на прописи – ЕНЕР ќе биде прикачена...

Македонија 06.07.22 | 12:23

Тупанчески: Ниту еден од предметите кои ги работеле судиите што веќе се во пензија нема да остане нераспределен

Состојбата со недостаток на судии може да се надмине со внатрешна реорганизација на судството. Тоа нема да биде едноставно, но јас сум оптимист дека ниту еден од предметите...

Македонија 30.06.22 | 11:53

Тупанчески: И без ВМРО-ДПМНЕ ќе почнеме да работиме на измените на Изборниот законик

Министерот за правда Никола Тупанчески вели дека и без ВМРО-ДПМНЕ ќе почнат да работат на измените на Изборниот законик и дека е оптимист во однос на нивното донесување. Не...

Македонија 29.06.22 | 12:32

Камбовски: Затворите се претворени во училишта за криминал

Затворите се претворени во училишта за криминал и места каде се прават недозволени дејствија, а не во институции каде осудените лица ќе се ресоцијализираат и ќе се спречува...

Македонија 27.06.22 | 11:43

Тупанчески: Судовите не смеат да ја кријат својата работа од оние во чиј интерес делуваат

Министерот за правда Никола Тупанчески присуствуваше на VII та Охридска школа на природно право. Во своето обраќање на тема „Одржување на демократско општество преку...

Македонија 15.06.22 | 15:31

Тупанчески: Никој нема да биде поштеден од одговорност по претресот во КПУ „Идризово“

Никој нема да биде поштеден од одговорност по спроведената координирана акција на повеќе институции во Казнено поправната установа-КПУ „Идризово“ каде биле претресувани...

Македонија 02.06.22 | 21:40

Тупанчески: Проблемот на законите е во нивната примена во праксата

Здружението на правници е форум на отворени дијалози, кои се фокусираат на прашања од заеднички интерес за граѓанското општество. Само здружени може да ги остварите...

Македонија 02.06.22 | 09:14

СПМ: Г-не Тупанчески, според кој критериум одлучивте која партија треба да има претставник во работната група за нов Изборен законик?

Во гостувањето во дебатната ТВ емисија министерот за правда Никола Тупанчески порача дека планот за подготовка на нов Изборен законик нема да пропадне и покрај фактот...

Македонија 02.06.22 | 08:06

Подготовката на Изборен законик нема да пропадне, убеден сум дека ВМРО-ДПМНЕ и Беса ќе номнираат претставници

Министерството за правда продолжува да ја реализира сопствената замисла за носење на нов Изборен законик во кој ќе бидат содржани правилата на изборната игра, за изборниот...

Македонија 02.06.22 | 08:02

Тупанчески: Ако не верував во судството, немаше да бидам министер за правда

Министерот за правда Никола Тупанчески во гостувањето во 24 анализа вети дека ќе стори се за да се врати довербата во судството. Нема да биде лесно и веднаш, но не е невозможно...

Македонија 10.05.22 | 12:15

Тупанчески: Неделава започнува процесот за подготовка на нов Изборен законик

Во текот на оваа и идната недела ќе го започнеме процесот на подготовка за донесување на нов Изборен законик, информира денеска на прес-конференција министерот за правда...

Македонија 03.05.22 | 13:56

Го видел некој министерот за правда Тупанчески?

Министерот за правда Никола Тупанчески одамна го нема во јавност, особено после лагата во која беше фатен околу патувањето на натрпреварот во Палермо. Каде е Тупанчевски...

Македонија 29.04.22 | 18:40

Тупанчевски: Примарна правна помош во 2021 година добиле 3.266 граѓани, а 203 лица секундарна правна помош

  Афирмирајќи ја современата европска вредност дека сите треба да имаат еднаков пристап до правдата, артикулирана преку донесувањето на Законот за бесплатна правна...

Македонија 07.04.22 | 22:39

Тупанчески: На покана на ФФМ бев во Палермо, фактурата за аранжман е навремено платена

Министерот за правда Никола Тупанчески вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека на натпреватот Македонија – Италија во Палермо бил поканет од страна...

Македонија 06.04.22 | 13:44

Дамовски: Лаже министер за правда! И тие 8% кои веруваат во правосудниот систем се многу

И тие 8% кои веруваат во правосудниот систем се многу вели Бори Дамовски, откако министерот за правда Никола Тупанчески конечно призна дека на натпреварот Македонија-Италија...

Македонија 01.04.22 | 21:48

Тупанчески сметките ќе ги приложел „таму каде што требало“

Министерот за правда Никола Тупанчески вели дека не чуствува потреба дека треба да поднесе оставка, бидејќи не е прекршен етичкиот кодекс поради тоа што патувал и го...

Македонија 31.03.22 | 21:13

Тупанчевски: Нема да поднесам оставка, не го прекршив етичкиот кодекс

Министерот за правда, Никола Тупанчевски, во интервју за емисијата „Трилинг“, вели дека нема да поднесе оставка во врска со неговото патување во Палермо на фудбалскиот...

Македонија 28.03.22 | 11:08

Тупанчевски за патувањето во Палермо: Јас сум голем фудбалски фан, за Португалија нема да одам заменикот нема да биде тука

Во однос на патувањето во Палермо, на фудбалскиот натпревар каде македонската фудбалска репрезентација ја совлада Италија, министерот за правда Никола Тупанчески...

Македонија 25.03.22 | 00:16

Правдата е отсутна, на трибини е: Зошто правосудството има доверба од 8%?

Националната среќа не дозволи ремек-делото на Александар Трајковски да остане во сенка на правдата преселена на трибини. Изледа патувале со истиот „автобус“, ги купиле...