Ознака: Никола Тупанчески
Македонија 31.03.22 | 21:13

Тупанчевски: Нема да поднесам оставка, не го прекршив етичкиот кодекс

Министерот за правда, Никола Тупанчевски, во интервју за емисијата „Трилинг“, вели дека нема да поднесе оставка во врска со неговото патување во Палермо на фудбалскиот...

Македонија 28.03.22 | 11:08

Тупанчевски за патувањето во Палермо: Јас сум голем фудбалски фан, за Португалија нема да одам заменикот нема да биде тука

Во однос на патувањето во Палермо, на фудбалскиот натпревар каде македонската фудбалска репрезентација ја совлада Италија, министерот за правда Никола Тупанчески...

Македонија 25.03.22 | 00:16

Правдата е отсутна, на трибини е: Зошто правосудството има доверба од 8%?

Националната среќа не дозволи ремек-делото на Александар Трајковски да остане во сенка на правдата преселена на трибини. Изледа патувале со истиот „автобус“, ги купиле...

Македонија 02.03.22 | 18:07

Тупанчески: Онлајн судењата стануваат реалност и за македонското судство

Министерот за правда Никола Тупанчески беше дел од денешниот промотивен настан „Отпочнување на процесот на инсталирање ИКТ опрема во пет основни судови, како дел од...

Македонија 21.02.22 | 17:34

Тупанчески: Со новиот закон ја јакнеме функционалноста на системот за вештачење

Денес во Министерството за правда се одржа јавна расправа за нацрт – текстот на Предлог Законот за вештачење, на која поздравни обраќања имаа министерот за правда Тупанчески...

Македонија 17.02.22 | 23:01

Тупанчевски: Советот на јавни обвинители како да не знае што се случува, никогаш не разрешил обвинител

„Советот на јавни обвинители откакоа постои не изрекол ниту една дисциплинска и не разрешил ниту еден обвинител. Илузорно е да очекуваме дека во 30 години ниту еден...

Македонија 17.02.22 | 21:57

Тупанчевски: Новиот Закон за помилување нема да остава простор за погрешно толкување

„Во моментов се работи на нов Закон за помилување. Овој закон, кој се изработува со експерти, комисии, вклучена е и Управата за извршување на санкции, ќе ги постави маргините...

Македонија 17.02.22 | 21:33

Тупанчевски: Грешките во правосудството имаат име и презиме, да не се плашиме да го изговорим

Првата верзија од новиот Кривичен законик верувам дека ќе биде готова пред одморите, по што ќе се отвори широка расправа и до крајот на годината ќе биде донесен, најави...

Македонија 09.02.22 | 17:32

Министерот за правда Тупанчески на средба со германската амбасадорка Анке Холштајн

  Министерот за правда Никола Тупанчески денес оствари средба со амбасадорката на Сојузна Република Германија во земјава, Н.Е. Анке Холштајн, на која беа презентирани...

Македонија 09.02.22 | 16:12

Тупанчески – Гир: Спроведувањето на реформска агенда останува наш приоритет

Состојбата со тековните и планираните реформски чекори во судството, заштитата на основните човекови права, вклучително и слободата на медиумите, како и борбата против...

Македонија 09.02.22 | 14:58

Средба Тупанчески – Гир: Спроведувањето на реформска агенда останува наш приоритет

Денес министерот за правда Тупанчески оствари средба со шефот на делегацијата на ЕУ во земјава, Дејвид Гир, на која разговараа за состојбата со тековните и планираните...

Македонија 02.02.22 | 10:49

Тупанчески: Министерот не е судија и обвинител, но Министерството мора да обезбеди услови за работа

Извршната власт не би требало да има допирна точка со судската власт кога станува збор за донесување одлуки во судството и обвинителството, смета новиот министер за...

Вести 02.02.22 | 09:43

Тупанчевски: Ќе се олесни вадењето на документи од матичната служба

Свесен сум во каква ситуација влегувам. Министерството има свои ингеренции кои ги има во законските акти, под него спаѓаат судството, обвинителството, затворите, нотарите...

Македонија 31.01.22 | 22:03

Тупанчевски: Проблемот со сообраќајните деликти е невоедначеноста на казните

Коментарите на обвинителите, судиите, па и општата јавност е дека нешто таму не штима и не е во ред за случувањата со сообраќајните деликти. Сите споменуваат дека проблемот...

Македонија 21.01.22 | 21:28

Средба Јовески – Тупанчески – најавуваат измена на повеќе закони

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска имаше средба со министерот за правда Никола Тупанчески. На средбата, како што соопшти Јавното обвинителство, меѓу...

Македонија 10.01.22 | 13:03

Тупанчевски нов министер за правда?

Професорот од скопскиот Правен факултет Никола Тупанчевски ќе биде нов министер за правда, вели висок владин функционер, пишува Фокус. Претходно, според информации...

Македонија 13.09.19 | 13:40

Фрчкоски во одбрана на Катица, со навреди за Давидовиќ и Тупанчевски

Притворената обвинителка Катица Јанева нема правен основ, прво да издава наредби, ниту има основ во Законот за СЈО да пренесува свои овластувања или предмети на други...