Ознака: моника зајкова
Македонија 31.05.24 | 08:57

ЛДП ѝ изгласа доверба на претседателката Моника Зајкова и раководството

Либерално-демократската партија вчера ја одржа првата седница на Централниот одбор по изборите на која донесе одлука за давање целосна поддршка на претседателката...

Економија 03.05.24 | 11:27

Зајкова: Иселувањето е глобален проблем, не треба да собираме политички поени од тоа

Претседателката на ЛДП и дел од коалицијата за Европска иднина, Моника Зајкова денеска во емисијата „Daily Click“ на ТВ21 порача дека иселувањето е глобален проблем. Според...

Македонија 26.04.24 | 11:33

Моника и Таче со конзола ги спасуваат СДСМ и ЛДП од потоп

Додека вчера сите се прашуваа каде е раководството на Коалицијата за европска иднина и редеа шеги за нивното криење во глувчешката дупка по големиот пораз во првиот...

Македонија 26.04.24 | 11:08

Зајкова: Убедена сум во победата на Коалицијата за европска иднина

Како дел од коалицијата „За европска иднина“ не можам да кажам колку пратенички мандати ќе се освојат, тоа ќе го кажат на крајот од денот граѓаните. Сметам дека оваа...

Македонија 06.04.24 | 17:05

Таче и Зајкова на велоспиеди промовираат здрав начин на живот

Лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски сподели на својот профил на фејсбук дека денеска заедно со Моника Зајкова и со младите од СДММ и од ЛДП, возеле велосипеди по Кејот...

Македонија 19.03.24 | 22:59

Претседателката на ЛДП, Моника Зајкова, ќе биде во Првата изборна единица

Претседателката на Либерално-демократска партија (ЛДП), Моника Зајкова, на отворањето на новиот штаб на партијата во Општина Центар, одговорајќи на новинарско прашање,...

Македонија 04.12.23 | 19:37

Зајкова: Лидерската средба вроди со плод, постигнат е договор за датум за одржување на изборите, останатите прашања остануваат отворени

Претседателката на Либерално-Демократската партија (ЛДП) Моника Зајкова, денеска по лидерската средба, нагласи дека согласно партискиот став и чистиот интерес на граѓаните,...

Македонија 19.05.23 | 13:08

Зајкова смета дека не е време за условување и калкулации

Претседателката на ЛДП Моника Зајкова пред денешната средба на премиерот и лидер на СДСМ Димитар Ковачевски со лидерите на владината коалиција повика на разум и проактивност...

Македонија 06.05.23 | 16:30

Зајкова бара забрана на „Тик-Ток“ и други социјални мрежи кои поттикнуваат насилство

Наместо да седиме шокирани и тивко да тагуваме и коментираме на социјалните мрежи на време да реагираме и да дејствуваме со конкретни превентивни мерки и акции, посочи...

Македонија 08.03.23 | 22:11

Шамбевски до Зајкова: Пратеничката да каже дали се согласува со срамната парола зад неа

Оливер Шамбевски преку статус на Фејсбук пишува дека пратеничката Моника Зајкова мора да се огласи дали се согласува со срамната парола зад неа на денешниот протест...

Македонија 03.03.23 | 20:14

Зајкова: И мажите треба да засукаат ракави и да месат леб, доста беше родова нееднаквост

Треба да се работи на медиумската писменост, затоа што не може да допуштиме да произлегуваат наслови како: „жените треба да ги засукаат ракавите, бара пратеничката...

Македонија 06.02.23 | 08:07

Зајкова од владејачката ЛДП: Младите си заминуваат бидејќи не функционира системот

Лошиот квалитет на живот, партизираноста, лошиот стандард и непрепознавањето на квалитетот на младите се главните причини поради кои младите си заминуваат од Македонија,...

Македонија 02.02.23 | 13:51

Зајкова и Костадинов подготвуваат терен за смена на Тупанчески и отстапување на Правда на АА

Лидерката на ЛДП, Моника Зајкова, коалициска партнерка на СДСМ во власта, во дебатниот магазин 24 Анализа на ТВ 24 изнесе критики за состојбите во правосудството и беше...

Македонија 25.01.23 | 13:50

Зајкова: Да станеме членка на ЕУ, па потоа да бараме и во Бугарија реципрочно да ни се признаат и нам одредени права

Никој од нас не сака да е понижен, секаде каде што одам се претставувам како горда Македонка, не може мене никој да ми ја наметне мојата историја или како јас ќе ја толкувам...

Македонија 12.12.22 | 14:36

Зајкова се разочарала од условите во студентскиот дом „Стив Наумов“

По барање на студентите од Универзитетското студентско собрание, денеска пратеничките Моника Зајкова и Фиснике Бектеши и претседателот на Универзитетското собрание...

Македонија 03.12.22 | 14:15

Зајкова: Изгласавме резолуција за укинување на роаминг и признавање на универзитетските дипломи меѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан

Алијансата на либерали и демократи за Европа (АЛДЕ) денеска ја усвои резолуцијата предложена од Либерално-демократската партија (ЛДП) за укинување на трошоците за роаминг...

Македонија 20.11.22 | 16:42

Со само еден глас против, Зајкова избрана за нова претседателка на ЛДП

Со 364 ЗА и 1 против делегатите на денешниот осми партиски конгрес за нова претседателка на Либерално-Демократска Партија ја избра досегашаната потпретседателка – Моника...

Македонија 03.11.22 | 19:53

Пенов: Зајкова е единствен кандидат за нов лидер на ЛДП

Министерот за локална самоуправа од редовите на Либерално-демократската партија, Ристо Пенов соопшти дека за десеттина дена ќе се одржи Конгресот на партијата. На Конгресот,...

Македонија 02.10.22 | 23:07

Оброк за студенти ќе има, уверува Зајкова

Оброк за студенти ќе има, порача пратеничката Моника Зајкова во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21. Таа вели дека на нејзина лична иницијатива, во соработка со министерот...

Македонија 02.10.22 | 19:43

Зајкова за Пенов: Успешно го водеше градот Скопје, успешно ќе раководи и со Министерството за локална самоуправа

Пратеничката од ЛДП Моника Зајкова појаснува за партискиот предлог Ристо Пенов да ја преземе министерската функција од нивниот сопартиец Горан Милевски, кој си поднесе...