Ознака: медицински сестри
Здравје 24.01.24 | 17:44

Сè додека го немаме законот, ние сме оставени на милост и немилост на менаџерските тимови во болниците, велат од Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри

Статусот „договор на дело” најмногу ги одлева медицинските сестри од болниците. И апелираме во иднина да не се вработуваат сестри под договор на дело, изјави денеска...

Здравје 17.11.23 | 15:36

Директорката на ГАК за еден месец потпишала три откази: Кадарот ни заминува, итно ни се потребни нови вработувања во Одделот за предвремено родени бебиња

Итно ни требаат доктори и медицински сестри на Одделот за предвремено родени бебиња на Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК), бидејќи секојдневно заминуваат,...

Македонија 15.11.23 | 09:27

По Онкологија и нефрологија и медицинските сестри на Клиниката за детски болести и Здравствен дом Скопје се пожалија на притисоци и неправилности

По информациите од Клиниките за онкологија и нефрологија, до Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ пристигнуваат конкретни забелешки за невреднување на трудот и притисоци...

Македонија 08.11.23 | 11:40

ВМРО ДПМНЕ им нуди правна помош на медицинските сестри кои се соочуваат со мобинг

Комисијата за здравство на ВМРО ДПМНЕ им нуди правна помош на медицинските сестри кои се соочуваат со мобинг. Медицински сестри од Онкологија: Кој се дрзнува да пишува...

Македонија 07.11.23 | 17:22

Медицински сестри од Онкологија: Кој се дрзнува да пишува наводни деманти во наше име, а без наша согласност – се соочуваме со мобинг

До нашата редакција пристигна допис од медицински сестри од Клниката за онкологија кои се револтирани од начинот на функционирањето на Клиниката во изминатиот период...

Свет 07.10.23 | 10:29

Медицински сестри ги дрогирале пациентите со седативи за да си ја олеснат работата

Две медицински сестри од Велика Британија се осудени за нелегално дрогирање пациенти. Медицинската сестра Кетрин Хадсон (54) и нејзината колешка Шарлот Вилмот (48) се...

Македонија 15.08.23 | 11:45

Медицинските сестри во колективните договори се опфатени во малку групи, и на тој начин не се платени по одговорностите како што и заслужуваат, реагираат од ЗМСТАС

Медицинските сестри во колективните договори се опфатени во малку групи, и на тој начин не се платени по одговорностите како што и заслужуваат, реагираат од Унијата...

Свет 27.07.23 | 19:01

Се помалку луѓе во Германија се заинтересирани за обука за медицински сестри

Намален е бројот на Германци кои во текот на минатата година се пријавиле за обука за „медицинска сестра“. Ова е загрижувачки тренд за Германија, земја во која има значително...

Здравје 29.06.23 | 21:49

Беќаровски: Порано медицинските сестри знаеја колку доктори, а сега не знаат ни генерички имиња на лекови

Во 2017 година Клиничкиот центар функционираше како една единка. Потоа беше донесена одлука да се подели на клиники. Со тоа се зголемија немедицинските трошоци – директори,...

Колумни 14.05.23 | 09:05

Крикот и незадоволството на медицинските сестри

Јасмина Јовчевска ,,Свечено се обврзувам пред Бога и присутните овде, дека ќе го поминам својот живот во морална чистота и дека верно ќе и служам на својата професија....

Македонија 12.05.23 | 19:49

Од земја расадник на квалитен медицински кадар до земја на аматери во сестринството

Под мотото „Сплотени до целта” во салата на Советот на Општина Кисела Вода, а во организација на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ се одржа дебата посветена на...

Македонија 12.05.23 | 14:42

Не сме задоволни од покачувањето на платите, кажаа медицинските сестри на одбележувањето на Меѓународниот ден на сестринството

Достоинството на медицинските сестри е нарушено, меѓутоа, ова се начините на коишто ние ги славиме хуманоста и успесите, а ќе ги кажеме и нашите стратегии. Незадоволството...

Здравје 12.05.23 | 14:29

Не сме задоволни од покачувањето на платите, кажаа медицинските сестри на одбележувањето на Меѓународниот ден на сестринството

Достоинството на медицинските сестри е нарушено, меѓутоа, ова се начините на коишто ние ги славиме хуманоста и успесите, а ќе ги кажеме и нашите стратегии. Незадоволството...

Македонија 27.04.23 | 17:38

Не може во медицината да делите потребен кадар по јазик – реакција на здруженијата на медицински сестри за упис на акушерки само на албански јазик

Не може во медицината да делите потребен кадар по јазик. Кадарот се вработува според потреба на болниците, реагира Гордана Бешлиовска од Унијата за здруженија на медицински...

Македонија 23.04.23 | 11:10

Триесет и четири медицински сестри со завршена висока медицинска школа од Битола поднеле документи за работа во Германија

Триесет и четири медицински сестри со завршена Висока медицинска школа во Битола лани побарале да им бидат преведат наставните планови и програми по кои студирале...

Македонија 19.03.23 | 16:37

Искусни медицински сестри избркани од работа од болницата во Куманово за на нивно место да се вработат кадри на ДУИ

Четири искусни медицински сестри набркани од работа само затоа што се Македонки, aлармира Бране Петрушевски од ВМРО-ДПМНЕ нарекувајќи го овој скандал ДУИзација на Куманово Во...

Свет 10.01.23 | 08:43

Повеќе од 7.000 медицински сестри штрајкуваат во Њујорк

Илјадници медицински сестри во две њујоршки болници штрајкуваат откако преговорите заглавија поради проблеми со платите и персоналот, што предизвика одложување на...

Македонија 18.11.22 | 14:12

Сали: Нема да се воведува плаќање по учинок, парите за лекарите и сестрите не треба да се намалуваат

Здравствените работници ја заслужуваат целата наша почит и во ниеден случај не треба да бидат редуцирани финансиските средства од нивните додатоци, како што се надоместоците...

Балкан 04.11.22 | 08:42

Веќе не им е до смеење: Медицинските сестри кои ја малтретираа старицата спроведени во суд

Пред судот во Косово се појавија трите медицински сестри осомничени за насилство врз постарата жена. На видеото што го обезбеди Клан Косова, се гледаат трите осомничени...

Здравје 09.05.22 | 13:26

Пендаровски на средба со претставници на Унијата на Здруженија на медицински сестри

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Унијата на Здруженија на медицински сестри – ЗМСТАС. На средбата, која се реализира по повод одбележување...