Ознака: медицински сестри
Здравје 09.05.22 | 13:26

Пендаровски на средба со претставници на Унијата на Здруженија на медицински сестри

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Унијата на Здруженија на медицински сестри – ЗМСТАС. На средбата, која се реализира по повод одбележување...

Балкан 21.03.22 | 13:48

Ако ви се работи покрај море: На Хрватска ѝ требаат 4.000 медицински сестри, 2.000 доктори, најмногу во Далмација

На Хрватска и недостигаат околу шест илјади здравствени работници – повеќе од четири илјади сестри и две илјади келари, пишува денешен „Вечерњи лист“. Недостигот...

Свет 08.02.22 | 09:33

Во Шпанија половина од медицинските сестри планираат да ја сменат професијата

Речиси половина од медицинските сестри во Шпанија размислуваат да ги напуштат своите работни места поради екстремна истоштеност за време на пандемијата со Ковид-19,...

Здравје 29.01.22 | 18:23

Медицински сестри од САД заработиле 1,5 милиони долари со фалсификување сертификати

Две медицински сестри од Лонг Ајленд се обвинети за фалсификување сертификати за вакцинација, заработувајќи повеќе од 1,5 милиони долари, јавија американски медиуми,...

Здравје 25.01.22 | 23:33

Во Србија 2.000 медицински сестри се на боледување поради ковид

Во Србија 2.000 медицински работници се на боледување поради коронавирусот. Министерството за здравство соопшти дека 29 се на болничко лекување, а останатите се во изолација. Во...

Свет 04.01.22 | 12:20

Медицински сестри во Сиднеј повикани на работа иако се позитивни на ковид

Медицинските сестри кои се позитивни на Ковид се повикани да работат во болниците низ Нов Јужен Велс, што е спротивно на државните здравствени протоколи. Сепак, раководителите...

Македонија 02.11.21 | 15:13

Медицинските сестри од прилепската модуларна болница: Знае ли Филипче дека девет месеци сме без плата и без здравствено?

Медицински сестри и болничари ангажирани во ковид кризата во болницата со општа надлежност „Борка Талески” во Прилеп, со работни обврски во модуларната болница и...

Здравје 24.06.21 | 13:54

Високото образование од септември ќе им биде платено на медицинските сестри и техничарите

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование, најавија по денешниот работен состанок, министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија 24.06.21 | 11:18

Филипче најави дека од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование

По состанок со директорите на Фондот за здравствено осигурување Стево Крстевски и Фатон Ахмети, претседателот на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална...

Здравје 03.06.21 | 23:45

Медицински сестри се жалат на мобинг: Во Детската болница во Козле се води борба за опстанок!

Медицинските сестри во Детската болница Козле во отворено писмо изразуваат незадоволство од односот и мобингот кој, како што велат, го трпат од педијатрите во установата,...

Македонија 21.05.21 | 11:27

Филипче вели дека се бара долгорочно системско решение за медицинските сестри со висока школа

Министерот за здравство Венко Филипче, вели дека Министерството бара системско решение за проблемот со медицинските сестри, техничари и лаборанти кои имаат завршено...

Македонија 20.05.21 | 18:34

Над 250 медицински сестри револтирани бараат признавање на нивните дипломи или ќе излезат на протест

Повеќе од 250 медицински сестри со високо образование реагираат дека доколку надлежните не најдат начин да им ги признаат дипломите – правда ќе бараат преку протести...

Здравје 23.02.21 | 23:05

Филипини им нудат на Британија и Германија медицински сестри, во замена за вакцини

Филипини ќе пушти илјадници нивни медицински сестри за да добијат работа во Велика Британија и Германија, ако двете земји им донираат вакцини против коронавирус, изјавил...

Балкан 23.01.21 | 08:14

Оро, пијачки и тамбураши сред ковид-центарот ја разбеснија јавноста, сестрите испраќаат колешка во пензија

Шокантната снимка на која се гледа како медицински сестри и помошен персонал играат оро и пејат заедно со свирачите во болница ја разбесни хрватската јавност. Видеото...

Македонија 24.11.20 | 19:26

Филипче најави дека медицинските сестри кои беа ангажирани на определено се враќаат на работа

Од утре, 40-те медицински сестри се враќаат на работа, најави денеска на својот фејсбук профил министерот за здравство Венко Филипче. Тој посочи дека договорите со кои...

Македонија 24.11.20 | 08:22

Филипче ги заборави лузните на Азра кои ги корстеше за пи-ар, договорот за работа не ѝ е продолжен

На околу 40 медицински сестри од Клиниката за инфективни болести не им е продолжен договорот за работа, објави новинарот Фуркан Салиу. Меѓу тие сестри се и Азра и Исра,...

Македонија 09.11.20 | 13:36

10 медицински сестри од Инфективната клиника во Скопје се заразени со ковид-19

Вкупно 10 медицински сестри од Инфективната клиника во Скопје се заразени со ковид-19, а уште две нивни колешки се во изолација, пишува МКД.мк.  Од почетокот на здравствената...

Балкан 06.11.20 | 11:57

Се влошува ситуацијата во Словенија, повикани се сите лекари и сестри да се вклучат во битката со ковид-19

Неколку лекарски здруженија на Словенија побараа сите расположливи медицински работници да се вклучат во здравствениот систем и да се ангажираат во борбата против...

Македонија 30.10.20 | 19:32

Разочарувачки е сè уште да сме невидливи: Медицинските сестри изоставени од наградата „13-ти Ноември“

Унијата на ЗМСТАС предводена од здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ апелира медицинските сестри да не бидат изоставени...

Балкан 25.10.20 | 14:58

Сплит бара 300 медицински сестри, се пријавиле само 14

Во Хрватска денеска се забележани најмногу новозаболени од корона вирус во еден ден, дури 2.421, а починаа осум пациенти. Официјални здравствени претставници соопштија...