Не сме задоволни од покачувањето на платите, кажаа медицинските сестри на одбележувањето на Меѓународниот ден на сестринството

Македонија 12.05.2023 / 14:42

Достоинството на медицинските сестри е нарушено, меѓутоа, ова се начините на коишто ние ги славиме хуманоста и успесите, а ќе ги кажеме и нашите стратегии. Незадоволството ќе го потенцираме и денеска, не сме задоволни од последните покачувања на платите, ќе продолжиме со барањата за покачување на платите, изјави Гордана Бешлиовска, претседателка на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“, пред свечената академија, по повод Меѓународниот ден на сестринството.

Бешлиовска порача оти посакува современо сестринство, а на пациентите им посакува јавно здравство со можности, до кое секогаш ќе имаат пристап до правилни здравствени услуги во безбедносни услови.

Да ја спречиме миграцијата, да бидеме доволно во болниците. Суштината на нашето постоење се пациентите. А нашата професија е влог во здрава нација, затоа сметам дека заслужуваме стратешки национални програми. Нашето мото е „Ова е наше време, за да дојдат подобри времиња, нашите сестри, нашата иднина”. Мислам дека и така и не чувствувате и доживувате, медицинските сестри се богатство во државата, нагласи Бешлиовска.

Запрашана да го коментира малото покачување на платите во здравството, наспроти големото, кај функционерите, таа одговори дека е многу недостоинствено да се дискутира ова, со оглед на тоа што, како што нагласи, никаде во регионот нема такво доближување на личните доходи на медицинските сестри до републичкиот минимум. Таа рече дека очекува поддршка од сегашната гарнитура во Министерството за здравство и министерот.

Да продолжат административните процедури, законот да се најде во собраниска процедура, да се регулира професијата, да дојдеме до сопствени лиценци, да се преброиме, да имаме Централен регистар, да знаеме колку сме. Никогаш да не бидеме броени по национална основа и по политичка реторика, посочи таа, додавајќи дека од членството зависи дали од синдикатите ќе се побараат порадикални мерки.

Џевад Салија, претседател на Здружението на медицински сестри Албанки од Гостивар, кое е дел од Унијата, на Денот на сестринството во свое име и од името на членството, им честита на сите медицински сестри. Тој нагласи дека станува збор за една голема застапеност во здравството.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.


Comments are closed for this post.

Најнови вести