Ознака: мавровка
Скопје 21.09.20 | 09:59

ВМРО-ДПМНЕ: Oваа криминална влада се фали со уривањето на дивоградбата кај „Мавровка“ а самите дозволија да се гради таму

Без никаков срам владата предводена од СДСМ и Зоран Заев се фалат дека спроведуваат правда и дисциплина, кога тоа не важи за сите граѓани односно не важи за функционерите...

Македонија 04.09.20 | 14:39

Заев и ДУИ прават евтин крими театар, нека повелат да ги пуштат багерите на Матка

Доколку Заев и ДУИ решиле дека со евтин крими театар се лаже државата дека се спроведува закон и дека има правна држава, нека го покажат тоа на дело и тука, порача од пред...

Скопје 03.09.20 | 15:34

И денеска продолжи уривањето на дивоградбата во Мавровка

Уривањето на дивоградбата пред ТЦ Мавровка продолжи и денеска, со два багери. Денешната работа ја обезбедуваат голем број полицајци. Уривањето почна вчера, еден ден...

Скопје 03.09.20 | 12:04

Шилегов: Рушењето е позаконито од дивоградбата, да не се правиме на Тошо

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов денеска на брифинг со новинарите истакна дека начинот на уривање на објектот пред Трговскиот центар Мавровка е многу полегален...

Црна хроника 02.09.20 | 22:58

Се плашат да не побегне: Jавното обвинителство бара мерка за претпазливост за сопственикот на дивоградбата кај Мавровка

Неколку часа откако багерите на јавното претпријатие „Македонија пат“ почнаа да ја уриваат дивоградбата пред трговскиот центар „Мавровка“, Основното јавно обвинителство...

Македонија 02.09.20 | 17:21

Зошто волкави драми за рушење на една дивоградба?

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на новинарско прашање околу рушењето на дивоградбата кај ТЦ Мавровка испрати порака до владата да не прави драмолетки околу...

Двоглед 02.09.20 | 16:46

Дивоградбата кај Мавровка е овогодинешниот добитник на наградата „Нефи Усеини“

Бесправно изградениот објект пред т.ц. Мавровка во Скопје, кој после повеќемесечни перипетии конечно денес започна да се урива, е овогодинешниот добитник на наградата...

Скопје 02.09.20 | 14:12

На повидок нов Иснифарис Џемаили: По кој основ Заев ѝ дал помош на општина Чаир без да биде побарана

Според законот, за обнова на објект треба само да се достави проект и елаборат. Јас тоа го направив пред да почнам да градам. Нема никакво ограничување со што ќе го обновам...

Скопје 02.09.20 | 12:39

Се појави сопственикот на дивоградбата, вели ќе тужи и пред Стразбур

Ќе тужам, не само пред домашни судови, дури и пред Стразбур, рече на денешната прес-конференција Мевљудин Алити, сопственикот на дивоградбата пред „Мавровка“, веднаш...

Скопје 02.09.20 | 10:41

ВО ЖИВО: Рушење на објектот кај Мавровка

Кај ТЦ Мавровска претпладнево почна уривањето на дивоградбата. Донесена е градежна механизација, а локацијата ја обезбедува полицијата. Уривањето го врши ЈП за Јавно...

Македонија 02.09.20 | 09:02

ВМРО-ДПМНЕ бара по принципот на Мавровка Владата да ги урне дивоградбите на Кале, Матка и во Охрид

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ утринава преку соопштение побара Владата по истиот принцип по кој ќе ја руши дивоградбата во Мавровка да ги сруши и дивоградбите: дивата платформа...

Црна хроника 01.09.20 | 13:31

Кривична пријава за бесправно градење пред Мавровка

Конечно е поднесена кривична пријава за бесправно подигнатиот објект кај Мавровка поранешна Фонтана. Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека Единицата...

Вести 01.09.20 | 13:17

МВР поднесе кривична пријава за бесправно градење кај Мавровка

Единица за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје до надлежното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против М. А. (34) заради постоење на основано сомневање...

Твитови 21.08.20 | 12:57

Нефи нека се скрие кај „Мавровка“, таму полиција не влегува


Скопје 20.08.20 | 15:31

Шилегов го обелоденил проблемот за дивоградбата, тоа било сè што можел да направи

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов истакна дека општина Чаир треба да најде начин и модалитет за рушење на дивоградбата кај Мавровка, со оглед на тоа што...

Твитови 17.08.20 | 17:32

Кога се градеше крст во Бутел VS кога се гради кај „Мавровка“

Кога Македонците сакаа да градат крст во Бутел, се собраа албанците од Чаир и ги срушија темелите на крстот. Кога се гради дивограба во Мавровка никој жив не мрднува...

Скопје 14.08.20 | 15:17

Пак не се пријави фирма за рушење на дивоградбата кај „Мавровка“

И на вториот тендер распишан од Општина Чаир за уривање на дивоградби не се јави ниту една фирма. На тендерот кој траеше до вчера не стигнала ниту една понуда, па Комисијата...

Црна хроника 07.08.20 | 14:45

Поднесен акт за „бесправно градење“ во ОЈО за дивоградбата кај „Мавровка“

Министерството за внатрешни работи информира дека по исрцпување на сите истражни мерки и активности во насока на откривање и документирање на кривично-правниот настан...

Скопје 07.08.20 | 13:55

Тасевски: Мислите не ги гледаат овие скандали од ЕУ? Ги гледаат и ни се смеат

Мислите не ги гледаат овие скандали оние од Европската унија? Ги гледаат и ни се смеат, коментира актерот Сашо Тасевски за дивоградбата која мистериозен инвеститор...

Скопје 07.08.20 | 09:44

Новинари се пријавија за уривање на дивоградбата кај Мавровка, кога институциите се повлекуваат

Повеќе новинари синоќа се пријавија да ја уриваат дивоградбата кај трговскиот центрар Мавровка, на повикот на поранешниот уредник на Телма, Дарко Чекеровски. Тој прв...