Ознака: маратон
Сервиси 02.10.22 | 08:33

Посебен режим на сообраќајот во Скопје поради „Скопскиот маратон“

Поради одржување на трките од „Виз Ер Скопски маратон“, Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје денеска ќе преземе мерки за посебен режим на...

Скопје 30.09.22 | 12:00

Jавниот превоз в недела со изменет режим поради маратонот

В недела (2.10.2022 година), во период од 7 до 13:30 часот поради одржување на „Визер скопски маратон 2022“, дел од возилата од јавниот превоз ќе сообраќаат по изменет режим од...

Останати спортови 25.09.22 | 20:34

Кипчоге го урна сопствениот светски рекорд на маратон во Берлин

Кенискиот атлетичар Елиуд Кипчоге на денешниот маратон во Берлин, успеа да го урне сопствениот светски рекорд, истрча 42,195 метри за два часа, една минута и девет секунди...

Останати спортови 14.06.22 | 12:57

Се спремал терористички напад на Виенскиот маратон

Австриските власти успеале да спречат терористички напад во Виена врз учесниците на маратонот одржан во австриската престолнина во април, објавија денеска австриските...

Останати спортови 05.06.22 | 13:48

Адријана Поп Арсова и Дарио Ивановски победници на шестото издание на „Охрид трчаТ“

Балканските рекордери и македонски прваци Адријана Поп Арсова во женска и Дарио Ивановски во машка конкуренција се победници на полумаратонот од 21 километар на шестото...

Останати спортови 07.04.22 | 12:09

На маратонот во Бостон нема да има Руси и Белоруси

На тркачите од Русија или Белорусија нема да им биде дозволено да учествуваат на маратонот во Бостон на 18 април поради инвазијата на Украина, објавија организаторите. Забраната...

Останати спортови 25.10.21 | 15:58

Маратонот во Пекинг е одложен поради зголемување на бројот на заразени со ковид-19

Кинеските власти одлучија да го одложат маратонот во Пекинг поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус, пренесува „Би-би-си“. Во Кина постои загриженост...

Останати спортови 30.09.21 | 11:41

В недела, на маратонот, граѓаните меѓу 18 и 50 години со дарување крв може да се запишат во регистарот на дарители на коскена срцевина

В недела, на 3 отомври, за време на одржување на скопскиот атлетски маратон секој граѓанин, кој е во добра здравствена состојба на возраст меѓу 18 и 50 години може да стане...

Останати спортови 24.09.21 | 21:17

Девет месеци по борбата со Ковид-19, Кенениса Бекеле ќе го нападне светскиот рекорд во маратон

Девет месеци откако се зарази со корона вирус, 39-годишниот Етиопиец, Кенениса Бекеле, најави дека в недела ќе се обиде да го урне светскиот рекорд во маратон на патеката...

Здравје 06.06.21 | 17:33

Македонците го окупираа Белград, едни трчаа маратон, други се вакцинираа: Навивајте за Македонија на ЕП во фудбал!

Поради ситуацијата со вирусот коронавирусот на денешниот традиционален 34. маратон во Белград имаше околу 5.000 учесници. Меѓу нив беа околу 200 учесници од Македонија,...

Останати спортови 06.06.21 | 12:55

Биљана Кираџиева и Милош Ранчиќ победници на „Охрид трчаТ“, екипно триумф за тимовите „Најк Ран“ и „ИПА“ од Скопје

Биљана Кираџиева и Милош Ранчиќ се победници 21-километарската трка на петтото по ред издание на Атлетската манифестација „Охрид трчаТ“. Ранчиќ полумаратонската делницата...

Останати спортови 26.04.21 | 23:55

„Трчај бе“ во Битола на 12 септември го носи Балканското првенство во полумаратон

Организаторите на најмасовниот битолски спортски настан, трката „Трчај бе“, го најавија третото издание за 12 септември. Покрај досегашните трки од по пет и 10 километри,...

Останати спортови 23.04.21 | 18:05

„ТРЧАЈ БЕ“ во Битола на 12 септември го носи Балканското првенство во полумаратон

Организаторите на битолскиот најмасовен спортски настан, трката „ТРЧАЈ БЕ“, го најавија третото издание кое треба да се случи во градот под Пелистер на 12 септември....

Останати спортови 04.10.20 | 15:12

Во маратон без Африканци триумфираше Македонец

Денеска, по специјален протокол за заштита од Ковид-19, се трчаше Виз Ер Скопски маратон под мотото „Трчањето ќе те промени“. Поради пандемијата со Ковид-19, на маратонот...

Останати спортови 20.03.20 | 13:06

Скопскиот маратон е одложен за 4 октомври

Вирусот Ковид-19 ги одложи и спортските случувања во нашата земја, па „Виз Ер Скопски маратон“, кој беше планиран да се одржи на 10 мај, се одложува за 4 октомври 2020 година. Иако...

Останати спортови 13.03.20 | 19:39

Одложен е Лондонскиот маратон поради опасноста од коронавирус

Трката која требаше да се одржи на 26 април е одложена на 4-ти октомври. Директорот на настанот, Хју Брашер, рече дека иако веста ќе биде „разочарувачка“ за многумина,сепак...

Калеидоскоп 16.10.19 | 15:21

Со рози пречекани маратонците во чест на Тоше

Во Крушево попладнево пристигнаа учесниците во ултрамаратонот во чест на Тоше Проески кои беа пречекани од ученици, млади, вработени во институции, угостители, компании...

Македонија 27.08.19 | 23:55

Илиевски: Идејата на Марко придвижи планини!

Богдан Илиевски во знак на поддршка на Марко Пејчиновски кој маратонот долг 64 киломентри го посвети на лицата со ретки болести напиша: Да тргниш среде ноќ од Охрид према...

Останати спортови 27.08.19 | 23:44

Поради силни болки во ногата Марко го прекина маратонот

Марко Пејчиновски вечерва мораше да го прекине маратонот кој се обидуваше да го исплива во име на децата со ретки болести. „Желбата и волјата се крилја за големи дела.“ Нашиот...

Останати спортови 27.08.19 | 23:05

Марко од Охрид цела ноќ ќе плива за децата со ретки болести: Помина 8 километри

Младата охридска пливачка легенда Марко Пејчиновски го минува Пештани и ита кон првата цел од соло маратонот долг 64 километри, Св. Наум. Првите 8 километри Марко ги мина...