Ознака: Македонија пат
Сервиси 28.01.23 | 09:40

Првиот снег ќе ја затекне зимската служба подготвена

Ставена е на располагање целата зимска механизација на ЈП за одржување на регионални и магистрални патишта за претстојните зимски услови на патиштата, ова го утврдија...

Сервиси 27.11.22 | 20:47

Македонија пат ветува дека годинава нема да се изненади од првиот снег

Екипите на Јавното Претпријатие за одржување и заштита на Магистрални и Регионални патишта – Скопје, будно ја следат состојбата на сите патни правци и планински превои....

Македонија 26.07.22 | 12:58

Нов скандал во „Македонија пат“: Се плаќало 12.000 евра за цистерна, 11.000 евра повеќе од реалната вредност

„Македонија пат“ водена од Костадин Ацевски кадар и поранешен пратеник на СДСМ, склучила договор за битумен, тендер вреден 10 милиони евра, од кој што речиси 4,5 милиони...

Македонија 03.03.22 | 19:32

Македонија пат посериозно да се зафати со крпење на дупките на патот Струмица – Дабиле, бараат струмичани

„Македонија Пат“ крпењето на дупките го извршуваат со „Лада” Добрата чизма сигурно ќе го зацврсти новопоставениот асфалт. Со оглед на тоа дека граѓаните реагираат...

Македонија 01.03.22 | 10:44

Најавениот снег ја изненади Македонија пат: Хаос на патиштата, може да се вози со максимум триесетина на час

Нови врнежи снег, нов хаос на патиштата ширум земјава. Иако метеоролозите уште од минатата недела најавуваа дека ќе има снежни врнежи, службите на Македонија пат повторно...

Македонија 01.02.22 | 12:07

Снегот не е страшен, ако не живеете во Македонија – внимателно, неисчистени се и тешко проодни патиштата низ цела земја

Иако Управата за хидрометеоролошки работи со денови прогнозираше дека од вторник следува нов влажен бран со врнежи од дожд и снег, Македонија пат повторно остана изненадена...

Македонија 05.01.22 | 11:56

Сопругата го пријави за насилство: Костадин Ацевски нов директор на Македонија пат

Костадин Ацевски е назначен за в.д.директор на Јавното претпријатие за одржување и заштита на магистралните и регионалните патишта – Скопје. Ацевски доаѓа на местото...

Македонија 11.12.21 | 10:54

Внимателно на автопатот „Мајка Тереза“, од Македонија пат велат дека се на терен, фотографиите докажуваат друго

Тешки услови за сообраќај во моментов има на автопатот „Мајка Тереза“, откако снегот утрово повторно ги изненади надлежните. Неисчистениот коловоз го прати патот...

Економија 13.10.21 | 09:23

Семејната фирма на Цанде доби тендер вреден 2,9 милиони евра од Македонија пат

„Технокомерц“, семејната фирма на поранешниот пратеник на СДСМ, сега нивен кандидат за градоначалник на Општина Аеродром, Александар Филиповски – Цанде, е добитник...

Сервиси 09.10.21 | 15:40

Дождот направи проблеми: Големи одрони блокираат дел од коловозот на магистралата А3

Големи одрони блокираат дел од коловозот на магистралата А3 која е дел од регионалниот патен правец Делчево – Македонска Каменица – Кочани. Како што јавуваат возачи,...

Сервиси 10.09.21 | 10:28

Наредните 10 дена сообраќајот на патот Прилеп-Ленишки мост по една коловозна лента

ЈП „Македонијапат“ информира дека од денеска во наредните 10 дена сгобраќајот на патниот правец А1К1 Прилеп – Ленишки мост ќе се одвива наизменично по една коловозна...

Македонија 14.02.21 | 11:25

Снегот и денеска ги изненади: Автопатот Скопје-Велес нерасчистен и заборавен од властите

Снегот и денеска ги изненади властите во земјава. Утрово состојбата на автопатот Скопје-Велес е речиси иста како вчера кога властите ги изненади снегот. Инаку вчера...

Македонија 14.02.21 | 10:11

„Македонија пат“ за 7 милиони евра купила рекордна количина сол за годинава

Лани, за оваа сезона, Јавното претпријатие за одржување на магистралните и регионалните патишта направи рекордна набавка од 60 илјади тони индустриска сол за 7 милиони...

Македонија 13.02.21 | 23:21

Заменик-директорот на „Македонија пат“, Самка Ибраимоски: Тука сум, сите патишта се проодни

Гледам дека сите прашувате каде сум тука сум работам и во ова време со пунктовите на МКпат, низ Републиката, се чисти и цела механизација е на терен, сите патишта се проодни,...

Македонија 10.02.21 | 19:32

Важно дека Македонија пат ревносно го спроведува Законот за двојазичност

Тетовската секција при Јавното претријатие за одржување и заштита на магистрални и регионални патишта (Македонија пат) денес започна со поставување нови информативни...

Македонија 11.11.20 | 11:10

Самка Ибраимовски заменик директор во „Македонија пат“, именувани и неколку други функционери

Во рамки на 19. седница Владата синоќа заклучи да му препорача на Управниот одбор на Јавното претпријатие за одржување и заштита на магистралните и регионалните патишта...

Сервиси 22.02.20 | 18:47

„Македонија пат“ апелира: Возете внимателно, има одрони и влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни...

Калеидоскоп 21.08.19 | 18:06

Ало Македонија пат, уште колку луѓе треба да загинат?

Уште колку луѓе треба да загинат за Македонија пат конечно да се фати за работа, прашува револтиран граѓанин, кој потенцира дека на мостовите на патот Росоман-Прилеп...

Економија 06.08.19 | 19:12

Кој директор се прости од функција со потпис вреден 5,6 милиони евра?

Гајур Кадриу, сега екс директор на безимената државна компанија која до неодамна се викаше „Македонијапат“, на денот кога премиерот Заев објави дека е разрешен, склучи...

Македонија 29.01.19 | 13:23

Директорот на „Македонија пат“: Снегот го чистиме постојано, но некогаш ветерот го враќа повторно на патиштата

Со новите снежни наноси кои ја зафатија Македонија во изминатите неколку дена, повторно настана сообраќаен хаос на поголем дел од патните правци низ државава. Социјалните...