Ознака: Маја Коцијанчич
Македонија 05.11.19 | 12:29

Коцијанчич за „Република“: Нема да шпекулираме за датумот за избори и за формирање на Владата

Европската унија не сака да коментира за тоа кога би се одржале предвремените избори во Македонија ниту пак за формирањето на новата Влада. Маја Коцијанчич, портпарол...

Балкан 03.11.19 | 15:59

Мила Мајо, кажете конечно – дали е антракс, новичок или средство за чистење мебел

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска повторно ја праша портпаролката на ЕУ Маја Коцијанчич дали може да каже со каков отров се имаат отруено членовите на...

Балкан 18.03.19 | 23:23

Коцијанчич ги поддржува протестите во Србија кои кулминираа со упадот во државната телевизија

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич ги поддржува протестите во Србија кои кулминираа завчера со упадот на демонтрантите предводени од лидерите на...

Балкан 25.02.19 | 21:00

Коцијанчич: Не постои „балканска пролет“, треба да се спроведуваат реформи

Портпаролката на ЕУ, Маја Коцијанчич денеска го изнесе ставот на Унијата дека бојкотот на Парламентот не е прифатлив, како и дека не постои „балканска пролет“, по повод...

Македонија 07.02.19 | 13:14

Коцијанчич со опомена до Бујар Османи и Министерството за здравство

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, ги потсети сите политички актери во Македонија дека слободата на медиумите и новинарите е од посебна важност...

Македонија 29.01.19 | 09:08

Коцијанчич не потврдува дека по смената на името Македонија ќе добие датум за преговори со ЕУ

Европската перспектива на Македонија е многу сигурна во светлината на усвојувањето на договорот за името во Атина и Скопје, што беше јасно предочено од лидерите...

Македонија 25.01.19 | 12:50

ЕУ повтори дека го поддржува Преспанскиот Договор

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, повтори дека ЕУ го поддржува Договорот од Преспа и дека ќе реагира штом биде усвоен, или не, во грчкиот Парламент,...

Македонија 06.12.18 | 21:51

Маја Коцијанчич за ПресингТВ: Хан го прочита писмото на Груевски, но не сака да го коментира

Европската унија го добила писмото што поранешниот македонски премиер Никола Груевски го испрати до Комесарот за проширување, но не сака да го коментира. „Пресинг...