Ознака: лука дончиќ
Кошарка 29.11.21 | 11:42

Цеца со „Лепи громе мој“ грми додека Дончиќ тренира

Познато е дека словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ ја обожава српската музика, особено хитовите на Светлана Цеца Ражнатовиќ. Овој пат, најдобриот кошаркар на Далас Маверикс...

Кошарка 24.11.21 | 09:47

Дончиќ се врати по повредата – Далас веднаш победи

Откако поради истегнување на коленото ги пропушти трите последни натпревари, Лука Дончиќ се врати на паркетот и го предводеше својот Далас маверикс до победа на гости...

Кошарка 10.08.21 | 11:07

Лука Дончиќ ќе потпише рекорден договор со Далас вреден 207 милиони долари

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ ќе го продолжи договорот со Далас маверикс за нови пет сезони, за што ќе добие 207 милиони долари. Тоа е највисокото продолжување во...

Кошарка 03.08.21 | 07:47

Добрите игри на ОИ му донесоа нов договор на Дончиќ

Словенецот Лука Дончиќ по завршување на Олимписките игри (ОИ) во Токио се очекува да потпише со НБА екипата на Далас продолжување на договорот за уште пет години за што...

Кошарка 30.07.21 | 10:32

Лука Дончиќ во Токио пие алкохол, игра покер и пуши наргиле

Репрезентацијата на Словенија најде начин како да се опушти во Олимпиското селоа . Тие се фотографирани како се забавуваат а предводник на журката е Лука Дончиќ. Кошаркарите...

Кошарка 26.07.21 | 09:27

48 поени: Дончиќ растура на Олимпијадата

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ утрово дебитираше на Олимписките игри на мечот со Аргентина (118:100). Дончиќ средбата ја заврши со 48 поени (18 од 29 од поле), 11 скока и 5 асистенции. Дваесет...

Кошарка 05.07.21 | 15:35

Мирјам има 44 години: Погледнете каква „бомба“ мајка има Лука Дончиќ

Лука Дончиќ ја однесе Словенија на Олимпијада а покрај него беше мајка му Мирјам Потребин. Таа има 44 години и секаде го прати синот. Тие се особено блиски, особено откако...

Кошарка 05.07.21 | 09:01

Словенија со Лука Дончиќ оди на Олимпијада

Завршија финалните натпревари од кошаркарските олимписки квалификации. Нивни победници се репрезентациите на Словенија, Германија, Италија и Чешка, кои ги добија последните...

Кошарка 04.07.21 | 22:32

Лука Дончиќ се испружи на теренот откако ја одведе Словенија на Олимписките игри

Еден од најдобрите кошаркари, Лука Дончиќ, ја однесе својата Словенија на Олимписките игри во Токио. Кошаркарот на Далас уште еднаш покажа нереална класа и го прегази...

Кошарка 23.05.21 | 10:47

Го отвори плејофот со трипл-дабл: Лука Дончиќ ги сруши фаворизираните ЛА Клиперс

Лука Дончиќ реализира трипл-дабл со што го предводеше Далас до изненадувачка победа на гости против ЛА Клиперс со 113:103. Со овој триумф, Далас, кој во плејофот влезе како...

Кошарка 07.05.21 | 09:12

Лука погоди од пола терен, Далас го сруши Бруклин

Лука Дончиќ имаше неверојатна вечер во победата на Далас над Бруклин од 119-109. Тој постигна 24 поени и тоа од половина терен преку Ирвинг. Секоја чест мајсторе, погледнете. If...

Кошарка 02.05.21 | 10:33

Трипл-дабл: Историја за Лука Дончиќ

Екипата на Далас триумфираше синоќа во НБА лигата над Вашингтон со 125:124, предводена од расположениот Лука Дончиќ кој уфрли 31 поени, додавајќи и 12 скокови и рекордни 20...

Кошарка 15.04.21 | 11:23

Со звукот на сирената Дончиќ го реши Мемфис

Кошаркарот на Далас маверикс, Лука Дончиќ се осврна на победата остварена ноќеска со тројка постигната со звукот на сирената на мечот со Мемефис гризлис (114:113). Бев многу...

Кошарка 09.04.21 | 12:52

Пол Џорџ ги изгоре „сонцата“, Лука и Порзингис ги „уловија“ елените

Кошаркарите на Далас маверикс го совладаа Милвоки бакс со 116:101 предводени од тандемот Лука Дончиќ – Крситапс Порзингис. Дончиќ за влакно не оствари нов трипл-дабл,...

Кошарка 01.04.21 | 11:12

Букер и Дончиќ ја „запалија“ НБА

Лука Дончиќ одигра уште еден блескав натпревар со што го предводеше Далас маверикс до победа против Бостон селтикс со 113:108. Словенечкиот кошаркар го заврши натпреварот...

Кошарка 24.02.21 | 10:28

Лука Дончиќ побрз од сирената за триумф на Далас против Бостон

Лука Дончиќ постигна тројка на една стотинка до крајот со што на својот Далас му донесе победа против Бостон со резултат 110:107. За словенечкиот кошаркар тоа беше втора...

Кошарка 10.01.21 | 16:15

Дончиќ побара навивачите да имаат поголемо разбирање

Кошаркарот на Далас, Лука Дончиќ, истакна дека неговиот тим постепено ги надминува тешкотиите што му создаваа проблеми на тимот на почетокот на шампионатот. Маверикс...

Кошарка 05.01.21 | 10:01

Монструозен трипл-дабл на Лука Дончиќ за триумф против Хјустон

Само еден ден откако го пропушти натпреварот против Чикаго поради повреда на квадрицепсот, Лука Дончиќ одигра неверојатен натпревар. Ѕвездата на далас маверикс го...

Кошарка 02.11.20 | 13:18

Луксузен дом за сите пари: Погледнете каде ужива Лука Дончиќ

Најдобриот словенечки кошаркар Лука Дончиќ реши да се почести со нов за себе и за девојката. Овој имот се наоѓа надвор од Далас и го купи за само 2,4 милиони долари. Отако...

Кошарка 17.09.20 | 09:27

Лука Дончиќ избран во најдобрата петорка во НБА

Лука Дончиќ направи историски подвиг обезбедувајќи место во најдбрата петорка на сезоната во најсилната кошаркарска лига на светот НБА. Заедно со словенечкото чудо...