Ознака: љубчо георгиевски
Македонија 24.12.20 | 20:59

Љубчо Георгиевски го повика Латас на ТВ дуел

Мислам дека е дојдено време за еден Тв Дуел на Тв Алфа, медиум на вардарскиот четнички корпус – напиша на својот фејсбук профил поранешниот премиер на Македонија,...

Твитови 08.12.20 | 22:57

Бучко, Љубчо и Ѓорчев – леле какви морони воскресна оваа напредна и проевропска влада

Бучко и Љубчо се прогресивци, а она очајон од екс градоначалник на Кисела Вода, Ѓорчев е космополит. Леле какви морони воскресна оваа напредна и проевропска Влада. Бучко...

Македонија 01.12.20 | 23:51

Героски: Двајца поранешни премиери со „бугарски опашки” ќе ги решаваат бугарските делови од македонската историја

Новинарот Бранко Героски не е оптимист дека поранешните премиери ангажиарни во помирувањето со Бугарија, Владо Бучковски како специјален преставник на премиерот Заев...

Македонија 01.12.20 | 22:31

Георгиевски: Нашите историчари не излегуваат од југословенските шеми

Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски во своето гостување во БГНЕС евоцираше спомени од својата младост, кога бил војник. Бев војник во Штип....

Македонија 01.12.20 | 21:39

Љубчо Георгиевски за БГНЕС: Од деца нè убедуваа дека Бугарија ќе нė нападне!

Јас бев војник во Штип. Цело време бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија, дека таа може да нè нападне во секој момент. Не ни рекоа да се пазиме од Грците,...

Македонија 01.12.20 | 18:07

Латас: Штом Љубчо и Бучко ја застапуваат Македонија преговори нема ни да има

Штом Љубчо Георгиевски и Владо Бучковски се специјални претставници на македонската влада во преговорите со Бугарија за историјата, јазикот и потеклото на македонската...

Македонија 26.11.20 | 13:16

ВМРО-Народна: Заев зборуваше храбро за македонската историја

Во врска со вчерашнто интервју на премиерот Зоран Заев за бугарската информативна агенција БГНЕС, кое воглавно беше пречекано со голем број критики од македонската...

Македонија 24.10.20 | 12:33

ВМРО-НП: Георгиевски во Бугарија се обиде да објасни дека односите имаат напредок

ВМРО-Народна партија денеска објави соопштение во кое се наведува дека нивниот лидер, Љубчо Георгиевски, при својата посета на Бугарија остварил повеќе состаноци со...

Македонија 23.10.20 | 13:14

Георгиевски за БГНЕС: И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме Гоце Делчев да нè обединува

„Длабоката држава” во Македонија ги нарушува нормалните односи меѓу двете земји, гради омраза и непријателство кон Бугарија, вклучува професори, новинари, вработени...

Македонија 22.10.20 | 21:22

Георгиевски се сретна со Захариева, нема детали од средбата

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Македонија 17.10.20 | 10:32

БГНЕС: Скопје го испраќа Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови...

Македонија 17.10.20 | 09:41

Георгиевски: До пред три години никој во Македонија не смееше да каже дека Гоце Делчев е заеднички револуционер

Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија. Сметам дека и сон на бугарската политика...

Македонија 15.05.20 | 17:00

Георгриевски до Героски: Не ми го лепи Ден Дончев

Преписката помеѓу Љубчо Георгиевски и Бранко Героски продолжи со нов статус „Фејсбук“. Овојпат, поранешниот премиер реагираше на колумната на новинарот за „Плусинфо“...

Македонија 12.03.20 | 13:23

Љубчо Георгиевски дел од коалицијата на СДСМ

Освен традиционалните коалициски партнери на СДСМ, од вчера дел од коалицијата е и ВМРО-Народна на Љубчо Георгиевски. Георгиевски и дригите коалициски партнери ставија...

Македонија 10.03.20 | 11:35

Георгиевски и Бошкоски гости на Конгресот на СДСМ

На синоќешниот Конгрес на СДСМ, каде се утврдуваа листите на Коалицијата, присутни беа и  Љубчо Георгиевски и Љубе Бошкоски. Претседателот на ВМРО-Народна партија и...

Македонија 16.01.20 | 18:45

Ахмети: Од високи функционери имав понуди да се подели Македонија

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети вели дека порано му била понудена поделба на Македонија врз етнички линии, но дека ја одбил таквата понуда. Тој...

Македонија 21.11.19 | 08:57

Бранко не го чепкавме за приватизацијата, зашто фалеше член од законот

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во вечерашното интервју на ТВ 24 рече дека кога тој бил премиер не постоел членот за злоупотреба на службената положба и затоа...

Македонија 20.11.19 | 23:04

Георгиевски: Павле Трајанов и Доста Димовска ме уверуваа дека досиејата за соработка со ДБК се уништени, ама ме излажале

„Кога сакавме да ги реформираме безбедносните служби од тогашниот министер Павле Трајанов побарав да се извадат досиејата кои биле соработници на службите, но ме уверуваше...

Македонија 20.11.19 | 22:45

Георгиевски: Се сомневам дека 15-20 предмети на СЈО се користени за рекетирање

Поранешниот премиер на Република Македонија и актуелен лидер на ВМРО-НП Љубчо Георгиевски во емисија на ТВ24 изјави дека се сомнева оти сите предмети на кои Специјалното...

Македонија 20.11.19 | 12:28

Љубчо Георгиевски бара ДИК да ги исклучи СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ од претстојните избори

Партијата на Љубчо Георгиевски, ВМРО-Народна партија побара од Државната изборна комисија да ги исклучи политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ од претстојниот изборен...