Ознака: љубчо георгиевски
Македонија 03.07.22 | 12:56

ВМРО-НП на Љубчо Георгиевски: Францускиот предлог е најдобриот досега

Со писмено соопшение се огласи ВМРО-НП на Љубчо Георгиевски во кое се вели дека францускиот предлог кој го добила македонската влада е најдобриот досега во изминатите...

Македонија 01.07.22 | 12:12

Георгиевски: Сѐ уште не сме го виделе францускиот предлог, но не треба целосно да се отфрла

Претседателот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски пред почетокот на средбата со премиерот Димитар Ковачевски во Владата изјави дека француски предлог не го видел, иако било...

Македонија 10.06.22 | 21:57

Љубчо Георгиевски целосно закрепнал по успешната трансплантација на бубрег во Истанбул

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски целосно закрепнал по успешната трансплантација на бубрег во Истанбул – ексклузивно дознава News1.rs. Во веста на српскиот пртал...

Македонија 19.05.22 | 21:12

Љубчо до Бугарите: Заев беше спремен да ви ги даде овие шест клучни личности, но вие не сфативте

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски, кој деновиве беше спречен во обидот да одржи предавање во Софија, гостуваше во онлајн емисија со бугарскиот новинар Асен Генов. Притоа,...

Македонија 16.05.22 | 19:33

Ангел Џамбаски упадна на предавањето на Љубчо Георгиевски во Софија

Планирано предавање на поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски во Софија е одложено поради упад на европратеникот и потпретседател на ВМРО-БНД Ангел Џамбаски...

Македонија 03.05.22 | 23:03

Постои ли „длабока држава“ меѓу Скопје и Софија? – Георгиевски: Во Македонија има српско, но не и руско влијание

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека во Македонија има српско, но не и руско влијание. „Ти да кажеш во Македонија...

Македонија 03.05.22 | 22:59

Георгиевски: Тодор Александров и Ванчо Михајлов се синоним за автономна и обединета Македонија

Поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски вели дека името ВМРО е име кое Тодор Александров и Ванчо Михајлов го поставуваат на меѓународната...

Македонија 03.05.22 | 08:34

Денес се формира клубот за бугарско-македонско пријателство во кој членуваат Георгиевски, Бучковски и Колозова

Онлајн преку платформата „Зум“ денеска ќе биде претставен нов клуб за бугарско-македонско пријателство. Како што соопшти Институтот за општествени и хуманистички...

Македонија 02.05.22 | 20:45

Кирјаков до Георгиевски: Дај ни го под кирија станот во Благоевград за Македонски клуб

Активистот за правата на Македонците во Бугарија, Атанас Кирјаков преку Фејбук го праша поранешниот премиер Љубчо Георгиевски дали може да им го даде под кирија, како...

Македонија 24.09.21 | 12:16

А еднаш да напишевте дека пред бугарската имаше српска окупација?!

Коалицискиот партнер на Зоран Заев Љубчо Георгиевски единствено застана во одбрана на пиши-бриши политиките на свиткана кичма. Во одбрана на поголемиот брат во коалицијата...

Македонија 20.07.21 | 20:27

На Љубчо Георгиевски, коалицискиот партнер на Заев не му се допаѓа прагот за советничките листи

ВМРО-Народна партија е против предлогот за измена на Иборниот законик во делот на отворени листи за советници со праг од 3 отсто, бидејќи смета дека со таков услов големите...

Македонија 16.03.21 | 12:51

Георгиевски го брани Гарванлиев: Она што му го прават на Васил е шовинизам

Љубчо Георгиевски лидерот на ВМРО-НП, познат по храбрите тврдења во однос на бугарско-македонскиот спор денеска го коментираше нашиот пејач Васил Гарванлиев, македонскиот...

Македонија 07.03.21 | 11:27

Љубчо Георгиевски пак се пишмани: Јас не сум ништо друго освен Maкедонец

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски смета дека од македонската историја се бришеле сите видни личности кои на некаков начин имале комуникација со Бугарија. Освен...

Македонија 06.03.21 | 11:36

Георгиевски: Гоце Делчев пишувал на бугарски јазик, тоа во Македонија никаде не се зборува

Гоце Делчев пишувал писма на официјален бугарски јазик. Тогаш секој знаел да пишува бугарски, а тоа во Македонија е тајна. Никаде не е напишано, никаде не е дискутирано....

Македонија 05.03.21 | 09:36

Доказ дека ставот на Георгиевски е став на Заев

Во соопштение до јавноста ВМРО-ДПМНЕ обвини дека поранешните премиери Љубчо Георгиевски и Владо Бучковски се истурени играчи на Заев. Бучковски кажа дека тезите на...

Македонија 03.03.21 | 13:15

Јовановски: Ако сака да толкува историја, Георгиевски нека раскаже за продажбата на ОКТА

Не стивнуваат реакциите на јавноста по контоверзните предлози на експремиерот Љубчо Георгиевски за надминување на спорот меѓу Бугарија и Македонија. Герогиевски се...

Македонија 03.03.21 | 12:57

Акциски план или пропаганда: Георгиевски се однесува како бугарски пратеник кој дели историски лекции

Екс-премиерот и лидер на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски, во својот најнов акциски план за надминување на недоразбирањата со соседна Бугарија, што многумина го протолкуваа...

Македонија 03.03.21 | 09:15

Љубчо крши табуа како од просјак стана крими премиер, па бизнисмен кој се бави со градежништво

Ивор Мицкоски потсетува на зборовите на поранешниот премиер Георгиевски дека кршел табуа. Тој го прашува какви табуа крши. И сега крши табуа како од просјак стана крими...

Македонија 02.03.21 | 22:50

Георгиевски: Гоце Делчев, Груев, Тошев, Ѓорче, Карев биле учители на бугарската егзархија

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја. Во македонската...

Македонија 02.03.21 | 19:42

Експремиерот бара да го прифатиме бугарскиот став: Кога се зборува за македонски јазик се мисли на јазикот после 1945-та година

„Ајде сега да го видиме проблемот, што е последниот став кој го повторуваат веќе сто пати Бугарите, и министри и премиерот. Последниот став на Бугарија трае веќе 5-6 месеци,...