Ознака: концерт
Култура 18.09.23 | 12:33

Концерт на Филхармонија на Денови на македонската музика

Во четврток со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе одржи концерт во рамки на фестивалот „Денови на македонската музика“ на кој како солисти...

Музика 14.09.23 | 11:56

Концерт на Дарко Рундек и Биг Бендот на ЗЏМ вечерва во Филхамронија

Вечерва во големата сала на Филхармонија во 20,30 часот концерт ќе одржат хрватскиот музичар Дарко Рундек заедно со Биг Бендот на Здружение на џез музичари на кој ќе биде...

Култура 13.09.23 | 09:53

Дуња Иванова вечерва со концерт посветен на музиката на Ханиа Рани

Оваа среда, со почеток во 20 часот во Камерната сала на Филхармонија, пијанистката Дуња Иванова ќе одржи солистички концерт посветен на музиката на современата и прогресивна...

Музика 13.09.23 | 09:45

Мост на три музички жанрови создаде Васил Гарванлиев на концертот „Васил“ во Куршумли Ан

Мост на три музички жанрови создаде македонскиот евровизиски претставник Васил Гарванлиев на концертот „Васил“ кој вечерва се одржува во Куршумли Ан. Тој заедно со...

Музика 11.09.23 | 10:24

Македонијо во срце те носиме оди во Битола!

Платото на Офицерскиот дом во Битола ќе биде местото каде во среда со почеток во 20:30 часот ќе се одржи вториот концерт од караванот „Македонијо во срце те носиме“. На...

Култура 11.09.23 | 10:22

Дуња Иванова со концерт посветен на музиката на Ханиа Рани

Оваа среда, со почеток во 20 часот во Камерната сала на Филхармонија, пијанистката Дуња Иванова ќе одржи солистички концерт посветен на музиката на современата и прогресивна...

Култура 10.09.23 | 20:42

Изложба на графики од Стефан Јакимовски и концерт на бендот „Дактили“ вечерва во Босилово

Во склоп на „Културно Лето – Босилово“, утре (недела, 10 септември) од 20 часот ќе се одржат два настани од уметнички карактер. Во Парк на паднатите борци (до Дом на култура)...

Свет 10.09.23 | 14:45

Жестока тепачка за тоалет: Жени се „искршиле од ќотек“ на концерт

Големо внимание на социјалните мрежи предизвикува снимка од тепачка што се случила за време на концертот на Морган Волен во Питсбург, САД. Како што објави „Times Now News“,...

Музика 08.09.23 | 21:25

Магичен концерт на Крсте Роџевски синоќа во Битола

Концертот на Крсте беше магичен и тоа го потврди публиката која дојде и со долги аплаузи му возврати љубов на овој наш драг музичар. Ретка прилика, која долго ќе се памети…емотивна...

Музика 07.09.23 | 11:42

Концерт на Влатко Стефановски Трио во Гостивар

Во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар, вечерва ќе настапи виртуозното Влатко Стефановски Трио, со што гостиварци имаат ретка можност да бидат дел од богато и оригинално...

Музика 07.09.23 | 10:07

Караванот тргна! Штипјани покажаа дека во срцето ја носат Македонија!

Плоштадот „Слобода“ во Штип беше претесен за штипјани, кои дојдоа да го поздрават стартот на караванот „Македонијо во срце те носиме“. На сцената публиката ги виде...

Музика 01.09.23 | 09:46

Прв самостоен концерт на скопскиот бенд „21Век“ во МКЦ

Скопското музичко трио “21Век” по прославата од пет години од оформувањето, три студиски албуми и илијадници километри поминати за време на нивните настапи надвор...

Култура 31.08.23 | 10:03

Концерт на Крсте Роџевски во Народниот театар во Битола

Македонскиот музичар Крсте Роџевски кој живее и работи во Њујорк на 7, септември ќе има целовечерен концерт во Народен театар Битола Влезници по цена од 300 ден ќе бидат...

Музика 30.08.23 | 14:19

Концерт на белградскиот бенд „Артан Лили“ во МКЦ на 28 октоври

Белградскиот бенд „Артан Лили“ ќе одржи концерт во Младински културен центар (МКЦ) во Скопје на 28 октомври. Бендот кој одбележува десет години постоење важи за еден...

Култура 30.08.23 | 10:17

Концертот „Токио носталгија“ вечерва во Битола

Во битолскиот Офицерски дом целовечерен концерт со наслов „Токио носталгија“ ќе приредат Јордан Костов-хармоника, Гензох Текиша-пијано, Хисао Фукушима-гитара, Андреас...

Култура 28.08.23 | 22:32

„Вечер за паметење“-прв концерт на дуото за гитара и хармоника „Дармар“ на 30 август во Свети Наум во Охрид

Дуото за гитара и хармоника „Дармар“ на 30 август во Свети Наум во Охрид ќе го одржи својот прв концерт насловен „Вечер за паметење“, а специјален гостин како вокална...

Музика 28.08.23 | 21:08

Владимир Четкар со турнеја во Јужна Кореја и концерт на јубилејното издание на Јарасум Џез Фестивал, еден од најголемите џез спектакли во светот

На 7 Октомври, Владимир Четкар ќе одржи концерт во Јужна Кореја за 20 годишниот јубилеј на тамошниот најголем и најпрестижен џез фестивал, Јарасум Џез Фестивал ( 20th Lineup...

Култура 28.08.23 | 20:17

Спектакуларен концерт на Симон Трпчевски во родното место на неговата мајка

Симон Трпчевски одржа концерт во струмичкото село Секирник во општина Босилово. После големите светски сцени тој го претстави проектот Македонисимо и пред публиката...

Култура 27.08.23 | 13:42

Страшо Темков – флејта и Сара Пројковска – пијано на отворањето на фестивалот „Аполонија Арт“ во Созопол

На отворањето на овогодинешниот 39-ти фестивал „Аполонија Арт“ кој се одржува во Созопол – Бугарија, ќе настапата нашите реномирани уметници Страшо Темков – флејта...

Култура 24.08.23 | 21:28

Во античкиот театар Марчело во Рим вечерва концерт ќе одржи триото „Балкан ашк“

Во античкиот театар Марчело во Рим вечерва концерт ќе одржи триото „Балкан ашк“ во рамки на фестивалот „Concerti del Tempietto“. Триото е во состав Ерхан Шукри – виолина,...