Ознака: концерт
Естрада 11.08.19 | 20:22

Во Врање петиција против концерт на Брена: Средете ни ги болниците и училиштата, а Брена ќе ја слушаме на радио

Граѓаните на Врање сметаат дека Лепа Брена е прескапа за да се плати нејзиниот концерт на манифестацијата „Денови на Врање“ која се одржува од 22 до 25 август. Поради...

Култура 05.08.19 | 10:22

Маестрален концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ на Античкиот театар во Охрид

Маестрален концерт одржа синоќа Влатко Стефановски со Мирослав Тадиќ во Античкиот театар во Охрид по повод роденденот на “Охридско лето”. Калајџиско, Јовано, Јованке,...

Музика 05.08.19 | 10:12

Јоксимовиќ го почна концертот во Охрид со „Добро вечер кумови“!

Жељко Јоксимовиќ викендов имаше голем концерт на стадионот „Билјанини извори“ во Охрид. Јоксимовиќ традиционално во летниот период доаѓа во Охрид и како што секогаш...

Култура 31.07.19 | 13:50

Концерт на „Танец“ на „Скопско лето“

Денеска (31.07.2019, среда) овогодишното јубилејно 40. Скопско лето ќе биде затворено со вокално инструментален концерт „70 лета“ на Ансамблот за народни игри и песни на Македонија...

Култура 31.07.19 | 09:51

Концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ на „Илинденски денови“ во Битола

Со прогласување на најдобрите учесници на фестивалот и со концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ кој ќе се одржи во археолошкиот локалитет Хераклеа, вечер во...

Култура 29.07.19 | 16:03

Концерт на Божена Корчинска и Богдан Кожушко вечерва на „Скопско лето“

Вечерва, (29.07.2019, понеделник), ќе се одржи концерт „Разновидна екстраваганција во музичката кошница“ на Божена Корчинска – украинска надолжна флејта и Богдан Кожушко...

Музика 25.07.19 | 12:54

Концерт на „Некст тајм“ во Општина Илинден за патрониот празник

Музичкото дуо „Некст Тајм” ќе одржи концерт во недела, на 28-ми јули во општина Илинден. Настанот е со почеток од 20:30 часот, во амфитеатарот на паркот „Галерија на отворено”...

Култура 24.07.19 | 11:39

„Нурни длабоко“ на 2 август во Антички театар: Авторски концерт-подарок за граѓаните од Џијан Емин, Филхармонија и ЗЏМ

На 2 август во Античкиот театар во Охрид ќе се одржи авторски концерт на Џијан Емин, Македонската филхармонија и Здружението на џез музичари. Концертот е под наслов „...

Култура 23.07.19 | 12:37

Неверојатна виртуозност и исклучителна техничка подготвеност покажа рускиот квартет „Терем“ на „Охридско лето“

Неверојатната виртуозност, исклучителна техничка подготвеност, неприкосновен стил на интерпретација и оригинални аранжмани донесе синоќа рускиот квартет „Терем“...

Култура 16.07.19 | 12:59

Скопско лето: Концертот „Турски амам“ поради најава за дожд и невреме ќе се одржи во фоајето на Опера и Балет

Денеска (16.07.2019, вторник), ќе се одржи концерт „Турски амам“ (TÜRK HAMAMI) на Гудачкиот камерен оркестар „Арко“ со диригент Ерхан Шукри и солист Тахир Ајдогду – канон,...

Култура 14.07.19 | 19:54

Охридско лето: Симфонискиот оркестар на Бријанск вечерва ќе музицира во црквата Св. Софија

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со концерт на симфонискиот оркестар на Бријанск од Русија. Руската вечер ќе се одржи во предворјето...

Скопје 12.07.19 | 13:03

Концерти, детска програма, хуманитарни настани…Богата програма викендов на „Summerland“

Во рамки на фестивалот „Summerland” во Градски Парк, викендов ќе се одржат неколку интересни настани и музички перформанси. Вечерва, од 19:30 со „Готвиме со Бранко“, ќе има...

Култура 12.07.19 | 10:08

Џијан Емин, Македонска Филхармонија, Здружение на џез музичари со целовечерен концерт во Галичник

Вечерва (12-ти јули) во Галичник, во предвечерието на Галичката свадба 2019, Џијан Емин во соработка со Македонската Филхармонија и ЗЏМ (здружението на џез музичари на Македонија)...

Култура 08.07.19 | 12:08

Концерт на пијанистката Даница Стојанова во Рим

Македонската уметница Даница Стојанова, во среда ќе настапи во Рим, во рамки на најголемиот национален фестивал во организација на концертната агенција “Ил Темпието”. Минатата...

Музика 04.07.19 | 10:02

Старо, младо, машко, женско на концерт се собрало? Според „Авалон“ интересот е огромен

Од продукцијата „Авалон“ задолжена за концертот на Тамара Тодевска во Античкиот театар во Охрид велат дека вчера, на првиот продажен ден, имало огромен интерес од...

Култура 03.07.19 | 11:38

Концертот „Квази бурлеска“ вечерва во паркот „Ибни Пајко“

Вечерва, (03.07.2019), среда, ќе се одржи концерт „Квази Бурлеска“ за пијано и инструментален состав, со почеток во 21:30 часот во паркот „Ибни Пајко“.  Mузика: Ана Пандевска Солист: Дуња...

Култура 01.07.19 | 13:01

Звуците на Шуман и Брамс со германскиот гудачки квартет – Minguet Quartett

Со музика од Клара и Роберт Шуман и Јоханес Брамс на 2 јули 2019 година со почеток од 19.30 часот, во Македонската Филхармонија ќе одржи концерт најреномираниот германски...

Култура 29.06.19 | 21:48

Скопјани вечерва уживаат во „Љубов и револуција“

Во Градскиот парк вечерва од 21 часот започна концертот „Љубов и револуција“, втор од проектот „Филхармонија на отворено“ по првиот концерт „Ну погоди“ што беше одржан...

Култура 26.06.19 | 11:01

„Скопско лето“: Концерт на Бојан Булаиќ и Драгана Димиќ

На програмата на „Скопско лето“ вечерва е концертот на Бојан Булаиќ, контратенор и Драгана Димиќ, пијано од Србија. Концертот ќе се одржи во Музеј на македонската борба...

Музика 16.06.19 | 18:06

Три и пол часа публиката уживаше во музичкиот времеплов со Здравко Чолиќ

Околу 30.000 луѓе, од сите генерации, синоќа уживаа во музичкиoт времеплов на Чолиќ, и се вратија назад дури педесетина години, уште од времето на неговите почетоци, пеејќи...