Ознака: Кипар
Балкан 04.07.21 | 10:54

Беснеат најголемите пожари во историјата на Кипар, загинаа четворица

Во катастрофалниот пожар загинаа четири лица, а веројатно станува збор за египетски работници, кои од вчера попладне се водеа за исчезнати и се трагаше по нив, соопшти...

Балкан 03.07.21 | 18:06

Пожари на Кипар, евакуирани се три села, земјата бара четири авиони од ЕУ и Израел кои ќе помогнат во гаснењето

Кипар побара воздушни средства од Израел и Европската унија за да помогнат во гаснењето на големите пожари што се вон контрола во областа Лимасол, поконкретно во селата...

Балкан 03.07.21 | 11:50

Вакцинираните на Кипар ќе добијат слободен ден и бонус за летен одмор

Бонус за летен одмор за вакцинираните; слободен ден за вработените во државниот и приватниот сектор на денот на вакцинација; укинување на бесплатните рапид тестови...

Балкан 01.07.21 | 13:51

Половина од населението на Кипар е веќе целосно вакцинирано против Ковид-19

Повеќе од половина, односно 50,2 отсто од населението на Кипар е целосно вакцинирано, додека пак 64,6 проценти примиле најмалку една доза. Од Министерството за здравство...

Естрада 24.06.21 | 17:44

Уживање за сите пари: Цеца ја покажа вилата на Кипар

Познато е дека Цеца поголем дел од летото го минува на Кипар каде има куќа.Но, таа никогаш не се пофалила како изгледа се до пред неколку дена.Таа на Инстаграм обвјави...

Македонија 02.06.21 | 14:07

Пендаровски ги прими новоименуваните амбасадори на Кипар и на Иран

Претседателот Стево Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Република Кипар и на Исламската Република Иран, во Република Македонија. Како...

Свет 17.05.21 | 09:40

На Кипар 43,9 отсто од граѓаните примиле барем една доза од вакцината

Заклучно со 15 мај, во Република Кипар, првата доза од вакцината ја примиле 324.573 лица, односно 43,9 отсто од населението, додека пак целосно имунизирани се 14,7 проценти од...

Свет 26.04.21 | 11:56

Кипар од утрово во строг двонеделен карантин

Од утрово, во Република Кипар е воведен двонеделен строг карантин, со полициски час од 21 часот, а затворени се сите продавници, угостителските објекти, фризерските салони,...

Балкан 23.04.21 | 23:50

Кипар воведува строг карантин на две недели

Полициски час од 21 часот; затворање на продавниците, угостителските објекти, фризерските салони, фитнес центрите, театрите; забрана за собири; задолжително испраќање...

Балкан 23.04.21 | 20:47

Се затвораат продавниците, угостителските објекти, салоните, театрите: Кипар воведе двонеделен строг карантин

Полициски час од 21 часот; затворање на продавниците, угостителските објекти, фризерските салони, фитнес центрите, театрите, забрана за собири, задолжително испраќање...

Балкан 13.04.21 | 16:05

Кипар од 17 мај ќе дозволи одржување свадби и крштевки

Властите на Кипар донесоа одлука под посебни правила, постепено, во четири фази, но и под услов тоа да го дозволи епидемиолошката слика во земјата, од 17 мај да биде укината...

Свет 16.03.21 | 11:50

Некаде се затега, некаде се попушта: На Кипар се отвораат угостителските објекти

Под специјални протоколи и само во надворешните делови, од денеска почнуваат со работа угостителските објекти на Кипар, а полицискиот час наместо од 21 ќе почнува од...

Свет 16.03.21 | 09:40

И Кипар ја суспендира „Астра Зенека“, ќе ја чека одлуката на Европската агенција за лекови

Кипар одлучи привремено да паузира од употребата на вакцината на британско-шведскиот производител „Астра Зенека“. Властите одлучија да ги почекаат официјалните заклучоци...

Свет 08.03.21 | 16:11

Најдолгиот и најдлабокиот подводен далновод ќе ги поврзува Израел, Кипар и Грција

Кипар, Грција и Израел потпишаа прелиминарен договор за изградба на најдолгиот и најдлабокиот подводен далновод, што ќе биде поставен на дното на Средоземното Море. Кабелот...

Музика 01.03.21 | 11:20

Се бара повлекување на евровизиската песна, зошто е „сатанистичка“

Песната што ќе го претставува Кипар на Евровизија ги бранува страстите во оваа земја, по огорченоста на некои општествени кругови коишто ја опишуваат како сатанистичка. „Му...

Балкан 19.02.21 | 16:00

Кипар преплавен со мигранти: Ја обвини Турција дека не спречува, туку создава мигрантски рути

Кипар ја обвини Турција за создавање нова мигрантска рута, што довела до тоа оваа островска држава да биде непропорционално оптоварена од мигрантскиот бран и да има...

Свет 01.02.21 | 09:59

Постепено ублажување на рестриктивните мерки на Кипар

По карантинот и полицискиот час воведени на 10 јануари, од денеска на Кипар започнува постепеното ублажување на мерките со отворање на берберниците, фризерските и козметичките...

Свет 03.01.21 | 20:31

12 потврдени случаи од новиот коронавирус на Кипар

При проверката и дополнителната анализа на 19 позитивни случаи на ковид-19 кај посетители кои на Кипар стигнале од Велика Британија, кај 12 е потврден новиот мутиран вид...

Свет 03.01.21 | 17:24

На Кипар потврдени случаи на заразени со новиот вид на Ковид-19

По проверката и дополнителната анализа на 19 позитивни случаи на Ковид-19 кај посетители кои на Кипар стигнале од Велика Британија, кај 12 е потврден новиот вид мутиран...

Свет 09.12.20 | 14:21

Се затвораат моловите, угостителските објекти, црквите, универзитетите и дел од средните училишта во Кипар

Поради влошената епидемиолошка слика, кипарската Влада, наместо олабавување на постоечки, одлучи да воведе построги мерки и да ги затвори моловите, угостителските...