Ознака: Кипар
Свет 11.10.21 | 09:25

На Кипар целосно вакцинирано 78,9 отсто од полнолетното население

Речиси осум од десет полнолетни Кипрани, односно 78,9 отсто се целосно вакцинирани, а 81,4 проценти од полнолетното население примиле најмалку една доза од вакцината, заклучно...

Балкан 14.09.21 | 13:53

Во Кипар 80 отсто од населението вакцинирано со една доза

Со една доза од вакцината се имунизирани 80 отсто од граѓаните на Кипар, а во следните две до три седмици, процентот на целосно вакцинирани ќе достигне до 80 отсто, рече...

Свет 06.09.21 | 13:26

Кипар ја отстрани Македонија од листата земји за патување на островот

Македонија повеќе не е на листата земји за патување на Кипар, согласно новата „Процена на епидемиолошкиот ризик на земјите во врска со Ковид-19“ објавена денеска од...

Балкан 03.09.21 | 15:21

Кипар ќе дава трета доза вакцина против ковид-19, ама не на сите

Лицата над 65 години, лицата згрижени во домови за стари лица, лицата со имунолошки дефицит, без разлика на возраста, како и за здравствени работници, се категориите кои...

Македонија 30.08.21 | 11:49

Македонија останува во црвената категорија земји за патување на Кипар

Задолжителен ПЦР тест направен 72 часа пред поаѓањето и уште еден тест по пристигнувањето, што е на трошок на самите патници и понатаму се неопходните услови за патување...

Патувања 23.08.21 | 14:03

Македонија во црвена категорија за патување на Кипар – тест и пред тргање и по влегување во земјата

Од портокаловата, заедно со уште три земји, Македонија е преместена во црвената зона за патување на Кипар и задолжителен е ПЦР тест направен 72 часа пред поаѓањето, но...

Балкан 13.08.21 | 18:23

Целосно вакцинирани се речиси 70 отсто од жителите на Кипар

На Кипар целосно се вакцинирани 69,9 отсто од граѓаните, додека пак 76,3 проценти примиле најмалку една доза, покажуваат последните податоци од Министерството за здравство. Генералната...

Балкан 01.08.21 | 21:21

Кипар одлучи да ги наплаќа брзите тестови за да ги мотивира граѓаните да се вакцинираат

Владата на Кипар го укина масовното бесплатно тестирање за корона вирус со цел да промовира вакцинација против Ковид-19. Во исто време се зголемува бројот на места каде...

Балкан 22.07.21 | 09:54

САД отфрлаат каква било опција што вклучува две држави за Кипар

Американската потсекретарка за политички прашања, Викторија Нуланд, порача дека само процес предводен од Кипраните, двете зони и двете заедници на островот, може да...

Балкан 21.07.21 | 10:04

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во одморалиштето Вароша се провокативни и неприфатливи

Американскиот министер за надворешни работи, Ентони Блинкен, ги осуди плановите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и кипарските Турци за отворање на летното...

Свет 20.07.21 | 14:56

Ердоган бара северен Кипар, кој го признава само Турција, да преговара за статус на држава

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во вторникот рече дека мировните разговори за иднината на етнички поделениот Кипар можат да се одржат само меѓу „двете држави”...

Балкан 20.07.21 | 12:19

Грчко МНР: Турција да запре со провокациите на Кипар и да се усогласи со меѓународното право

Турција мора веднаш да го запре нејзиното провокативно однесување и да се усогласи со меѓународното право, повикуваат од Министерството за надворешни работи на Грција...

Патувања 19.07.21 | 15:03

Македонците од четврток ќе може да патуваат на Кипар без тест или карантин

Македонија од четврток ќе биде преместена од портокаловата во зелената листа за патување на Кипар, што значи дека македонските државјани ќе можат да патуваат на островот...

Балкан 17.07.21 | 13:11

Потврда за вакцинација е задолжителна на Кипар за сите простори со капацитет од над 20 лица

За угостителските објекти, за супермаркетите, продавниците и слично што имаат капацитет да примат над 20 лица, без разлика дали се на отворено или затворено, но и за јавниот...

Балкан 16.07.21 | 10:53

Турски патролен брод отворил оган кон брод на кипарската крајбрежна стража

Турски патролен брод испукал неколку предупредувачки истрели кон мал кипарски брод на крајбрежната полиција, додека вториот бил на редовна патрола за справување со...

Патувања 14.07.21 | 10:09

Потребен негативен ПЦР тест: Македонија во портокаловата категорија за патување на Кипар

Македонија и понатаму е во портокаловата зона во новата листа со категоризација на земјите за кои е дозволен влез на Кипар објавена од Министерството за здравство....

Свет 08.07.21 | 21:48

Ердоган и Татар побараа конечна поделба на Кипар, ЕК нема да ја признае

ЕУ никогаш нема да прифати решение со две држави за поделениот остров Кипар, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, јави ДПА. Нејзините...

Свет 06.07.21 | 12:12

Македонците од четврток во Кипар ќе влегуваат со негативен ПЦР тест

Туристите, како што е веќе пракса од лани, пред да го посетат Кипар, задолжително е. 48 часа пред патувањето, да го пополнат CyprusFlightPass, односно онлајн формуларот достапен...

Македонија 06.07.21 | 11:29

Македонија од четврток во портокаловата листа за патување на Кипар

Од третата, црвената зона, Македонија од 8 јули 2021 година ќе биде преместена во втората категорија, односно на портокаловата листа земји за патување на Кипар и неопходен...

Балкан 04.07.21 | 10:54

Беснеат најголемите пожари во историјата на Кипар, загинаа четворица

Во катастрофалниот пожар загинаа четири лица, а веројатно станува збор за египетски работници, кои од вчера попладне се водеа за исчезнати и се трагаше по нив, соопшти...