Ознака: Кипар
Музика 01.03.21 | 11:20

Се бара повлекување на евровизиската песна, зошто е „сатанистичка“

Песната што ќе го претставува Кипар на Евровизија ги бранува страстите во оваа земја, по огорченоста на некои општествени кругови коишто ја опишуваат како сатанистичка. „Му...

Балкан 19.02.21 | 16:00

Кипар преплавен со мигранти: Ја обвини Турција дека не спречува, туку создава мигрантски рути

Кипар ја обвини Турција за создавање нова мигрантска рута, што довела до тоа оваа островска држава да биде непропорционално оптоварена од мигрантскиот бран и да има...

Свет 01.02.21 | 09:59

Постепено ублажување на рестриктивните мерки на Кипар

По карантинот и полицискиот час воведени на 10 јануари, од денеска на Кипар започнува постепеното ублажување на мерките со отворање на берберниците, фризерските и козметичките...

Свет 03.01.21 | 20:31

12 потврдени случаи од новиот коронавирус на Кипар

При проверката и дополнителната анализа на 19 позитивни случаи на ковид-19 кај посетители кои на Кипар стигнале од Велика Британија, кај 12 е потврден новиот мутиран вид...

Свет 03.01.21 | 17:24

На Кипар потврдени случаи на заразени со новиот вид на Ковид-19

По проверката и дополнителната анализа на 19 позитивни случаи на Ковид-19 кај посетители кои на Кипар стигнале од Велика Британија, кај 12 е потврден новиот вид мутиран...

Свет 09.12.20 | 14:21

Се затвораат моловите, угостителските објекти, црквите, универзитетите и дел од средните училишта во Кипар

Поради влошената епидемиолошка слика, кипарската Влада, наместо олабавување на постоечки, одлучи да воведе построги мерки и да ги затвори моловите, угостителските...

Свет 30.11.20 | 11:03

Полициски час на Кипар

Во следните две седмици, почнувајќи од денеска, на Кипар се воведува полициски час од 21 до 5 часот наутро и стапуваат во сила новите мерки соопштени минатата седмица,...

Балкан 05.11.20 | 11:02

Полициски час на Кипар

Полициски час од 23 до 5 часот наутро, собири со најмногу десет лица, угостителските објекти со работно време до 22.30 часот, се дел од новите вонредни мерки на Кипар што...

Балкан 11.10.20 | 15:40

Турците на Кипар бираат претседател

Кипарските Турци избираат нов претседател чија главна задача во наредниот период ќе биде да ги надмине длабоките политички поделби со кипарските Грци, отворајќи го...

Естрада 01.10.20 | 19:55

Убаво е да дојдеш во својата куќа: Цеца ги спакува куферите

Фолк ѕвездата Цеца Ражнатовиќ отпатува на Кипар, каде поседува луксузна вила. Познато е дека Цеца секоја година поголем дел од летото го поминува во Аја Напа, меѓутоа...

Балкан 11.09.20 | 20:23

ЕУ ќе ги разгледа санкциите за Турција во врска со дупчењето на гас во Медитеранот

ЕУ подготвува можни санкции против Турција, со надеж дека ќе изнуди отстапки во борбата на Анкара со Грција и Кипар околу резервите на гас во Медитеранот. На следната...

Свет 08.09.20 | 14:15

Русија нуди посредување во какви било разговори меѓу Кипар и Турција

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во вторникот изјави дека Москва е подготвена да помогне во посредување во какви било разговори со Турција за истражување...

Балкан 30.08.20 | 10:40

Турција ќе одржи воена вежба покрај брегот на северозападен Кипар

Турција ќе одржи воени вежби во следните две недели во северозападен Кипар, во услови на територијални спорови со Грција во источниот Медитеран, објави во саботата...

Балкан 18.08.20 | 12:15

Кипар ги отстранува Малта, Шпанија и Австралија од листата безбедни земји

Министерството за здравство на Кипар објави нова, ажурирана листа, со четири промени во однос на земјите за кои е дозволено да патуваат на островот. Листата е согласно...

Фудбал 06.08.20 | 12:05

УЕФА не смета за црна дупка: Македонските клубови во европските купови ќе играат на Кипар?

Македонските клубови во европските купови ќе играат најверојатно на Кипар. Вакви информации доаѓаат од Нион на една недела пред ждрепката. УЕФА се одлучи на ваков чекор...

Свет 05.08.20 | 09:35

Експолозијата во Бејрут се почувствувала на Кипар, расте бројот на жртвите

Министерот за здравство на Либан, Хамад Хасан, рече дека педесетина лица загинале, а околу 2.700 се повредени во експлозија во Бејрут за која премиерот Хасан Диаб рече...

Балкан 04.08.20 | 14:23

Кипар ги откажува и намалува летовите кон Грција

Кипарската авиокомпанија „Сајпрус ервејс“, од 18 август ги откажува летовите за Солун и Скиатос, а ја намалува фреквенцијата кон островот Крит, јави дописничката на...

Балкан 03.08.20 | 18:30

Кипар воведува задолжителен тест за туристите од Грција

Поради зголемениот број позитивни случаи на Ковид-19 кај туристи што се вратиле од различни делови на Грција, Министерството за здравство на Кипар соопшти дека ја преместува...

Балкан 29.07.20 | 12:08

Mакедонија ја нема на никава листа за патување на Кипар

Министерството за здравство на Кипар објави нова, ажурирана листа со 49 земји за кои е дозволен влез од 1 август, а направени се четири промени: Бугарија и Алжир, од втората...

Балкан 29.06.20 | 17:02

Македонија ја нема на списокот земји за кои Кипар дозволи влез во земјата

Кипар објави ажурирана листа со 36 држави, врз чија основа на епидемиолошката слика во секоја земја, поделени во три категории, е дозволен влез во земјата. Врз основа...