Ознака: казина
Економија 29.07.19 | 16:18

Општините бараат дел од данокот што казината ѝ го плаќаат на државата

Дел од средствата кои државата ги добива од казино бизнисите на име на данок да добиваат и општините, предлага градоначалникот на Гевгелија Сашо Поцков, објави медиапрес.мк. Според...

Економија 07.06.19 | 13:30

Казината и обложувачниците се одалечуваат од училиштата

Казината и спортските обложувачници што се во близина на училиштата, факултетите, библиотеките и градинките ќе мора да бидат дислоцирани барем 500 метра подалеку од...

Балкан 05.02.19 | 13:02

Албанија им заштеди 50 милиони долари на граѓаните со затворање на обложувалниците

Албанската Влада со стапувањето на сила на одлуката за затворање на игрите на среќа, спортските обложувалници и казината, на граѓаните им заштедила 50 милони долари,...

Економија 25.12.18 | 10:07

Ќе се затворат казината и обложувалниците?

Либералната партија ги охрабрува Владата и Министерството за финансии, по примерот на нашиот западен сосед Република Албанија да направи измени во Законот за игри...