Ознака: Карпош
Скопје 24.11.21 | 14:56

На инсистирање на Јакимовски од утре повторно во функција автобуската линија Жданец – Сити мол

По интервенција на градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, од утре повторно ќе биде ставена во функција автобуската линија од Жданец до Сити мол. Градоначалникот...

Скопје 19.11.21 | 13:13

Општина Карпош ќе сече дрво пред паѓање на улица „Рузвелтова“

Од општина карпош информираат дека на ден 19.11.2021 година, петок, eкипа на ЈП Паркови и зеленило ќе изврши сечење на едно дрво на улицата „Франклин Рузвелт“ бр. 59 Општина...

Скопје 12.11.21 | 15:38

Советник од Левица избран за претседател: Конституиран Советот на Општина Карпош

Советот на Општина Карпош денеска ја одржа првата седница од конститутивен карактер. Добрила Андоновска, најстариот член на Советот ја отвори седницата и им го честита...

Скопје 12.11.21 | 12:48

Јакимовски: Карпош мора да биде чист!

Почитувани граѓани на Карпош, После пријава од граѓани дека околу трговскиот центар Антико во Карпош 4 има смет кој не е расчистен со месеци, утрово лично направив обиколка,...

Скопје 10.11.21 | 09:39

И д-р Исјановски се откажа од советничкото место во Општина Карпош

Д-р Виктор Исјановски, директор на Здравствениот дом-Скопје се откажа од советничкото место во Општина Карпош. Тој беше трет на листата на владејачката СДСМ, но смета...

Скопје 08.11.21 | 12:06

„Независни за Карпош“: Ќе бараме официјален одговор од општината за изграден станбен објект во заштитеното подрачје на Водно

На социјалните мрежи се објави информација за изграден станбен објект во текот на 2018, во делот на заштитеното подрачје на Водно, а во рамки на општина Карпош, реагира...

Скопје 06.11.21 | 11:20

Јакимовски контролирал во сабота наутро: Наместо да ги чистат улиците, ги најдов сите како седат на едно место

Утрово бев во вонредна контрола на службата задолжена за чистење на улиците и одржување на хигиената на општината. Од тоа што го затекнав на терен ми стана јасно зошто...

Скопје 05.11.21 | 16:25

Јакимовски ги искара директорите на градинките: Неодговорно е да примате деца од други општини, а не од Карпош

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски утрово имаше работен состанок со директорите на градинките на подрачјето на општината на кој беше разговарано...

Кошарка 04.11.21 | 20:04

ТФТ поразен во Израел на гостувањето кај Ирони Нахарија

Македонскиот претставник во БИБЛ, тимот на ТФТ, загуби на гостувањето во Израел кај Ирони Нахарија со 102:63. По нерешените 18:18 во првата четвртина, домаќините успеаја да...

Скопје 31.10.21 | 20:54

Карпош си го врати Стевчо

Од 88 отсто обработени гласови, 1513 е разликата во гласови помеѓу Стевчо Јакимовски и противникот од СДСМ Душко Весковски во Општина Карпош. Сè позивесно е дека лидерот...

Скопје 31.10.21 | 19:56

Јакимовски води во Карпош

Според неофицијални информации кандидатот за градоначалник од редовите на ГРОМ, Стевче Јакимовски води со 780 гласови пред кандидатот за градоначалник од редовите од...

Скопје 28.10.21 | 19:07

Карпош нема желба да ги слушне Заев, Шилегов и Весковски

разочарани ли се жителите на Карпош од СДСМ и Петре Шилегов? СДСМ и коалицијата вечерва одржaa граѓански собир во Општина Карпош каде обраќања имаа претседателот на...

Скопје 24.10.21 | 00:30

Хакерски напади на фејсбук профилот на Стевчо Јакимовски преку лажни кинески профили

Кандидатот за градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, објави дека неговата официјална фејсбук страница, преку којашто комуницира со граѓаните е цел на постојани...

Скопје 23.10.21 | 17:40

Јакимовски: Новата автобуска линија од Жданец беше мое предизборно ветување

Кандидатот на ГРОМ за градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски денеска објави дека веќе е реализирано едно од неговите предизборни ветувања, а се уште не е...

Скопје 19.10.21 | 15:18

Распределени советничките мандати во Карпош: СДСМ со еден советник повеќе од ВМРO-ДПМНЕ

Државната изборна комисија ја соопшти распределбата на советнички места во Советото на општина Карпош. Според резултатите од ДИК, СДСМ доби осум мандати во општината,...

Скопје 17.10.21 | 22:27

ГРОМ ги демантира СДСМ: Не победувате во прв круг во Карпош

Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ ги демантира информациите објавени од страна на СДСМ дека победуваат во прв круг во општина Карпош. Претходно од СДСМ објавија...

Скопје 17.10.21 | 22:03

Весковски во големо водство во Карпош

Според гласовите пребројани до 21 часот, во првиот круг од локалните избори во Општина Карпош во водство е Душко Весковски. Кандидатот на СДСМ, Душко Весковски досега...

Скопје 17.10.21 | 11:25

Револтирана скопјанка: Во Карпош не можела да си го оствари гласачкото право

Револтирана скопјанка пред камерата на Сител рече дека ќе оди во општина да се кара бидејќи не можела да си го оствари гласачкото право. Прва бев на ред. Од 7 сум дојдена....

Скопје 12.10.21 | 12:39

Вељановски: Санација и ремедијација на Парк депонијата во Карпош

Санација и ремедијација на Парк депонијата, втора заштитна зона на бунарското подрачје Нерези – Лепенец!, ветува Роберт Вељановски, носител на советничката листа...

Сервиси 12.10.21 | 08:34

Без електрична енергија дел од Кисела Вода и Карпош

Поради технички зафати во мрежата, без напојување со електрична енегија денеска ќе останат дел од општините Кисела Вода и Карпош. Во период од 09:00 до 14:00 часот без струја...