Ознака: кампања
Македонија 25.03.23 | 13:40

Спасовски: Градиме партнерство на доверба меѓу полицијата и заедницата за зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска на Градскиот плоштад во Куманово, во присуство на дел од раководството на МВР, претставници на Македонскиот...

Македонија 16.03.23 | 11:19

„Тој доаѓа“ – нова кампања на ДУИ, се работи ли за премиерот Албанец?

Слоганот „Да, тој доаѓа“ се најде на социјланите мрежи споделуван од активисти на ДУИ. Се шпекулира дека можеби станува збор за кампања со која партијата го најавува...

Црна хроника 22.02.23 | 13:06

Ослободителна пресуда за Љубе Бошкоски во „Кампања“

Основниот кривичен суд Скопје во повторената постапка врз основа на пресуда на Европскиот суд за човекови права, денеска донесе ослободителна пресуда за Љубе Бошкоски,...

Фудбал 30.10.22 | 14:49

Младите му дадоа црвен картон на говорот на омраза и гласно кажаа: „Блокирај ја омразата. Сподели љубов!“

Денеска на фудбалските терени на Фудбалската федерација на Македонија, беше одржан спортски настан за подигање на свеста кај младите, семејствата, родителите и поддржувачите...

Здравје 19.10.22 | 15:44

Министерството за здравство преку камапања ќе ги едуцира граѓаните за важноста на вакцините

Министерството за здравство со поддршка од Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД), Детскиот фонд при Обединетите нации (УНИЦЕФ) и Светската здравствена...

Сервиси 14.05.22 | 08:30

Ќе се делат рози во Градски парк за ЕУ кампањата „Блокирај ја омразата. Сподели љубов!“

Преку црвени рози, како симбол на љубовта, ќе биде пренесена главната порака на заедничката кампања на Европската Унија и Советот на Европа – „Блокирај ја омразата....

Скопје 18.03.22 | 13:54

„Водата е живот, квалитет кој трае”- нов слоган на ЈП „Водовод и канализација“ за подигање на свеста за значењето на водата

ЈП „Водовод и канализација” – Скопје соопшти дека почнува со активности кои вклучуваат промоција на материјали од едукативен карактер со новиот слоган на претпријатието,...

Македонија 02.03.22 | 15:42

Почнува кампања за бустер доза против ковид-19

Од Комисијата за заразни болести соопштија дека од денеска почнува кампања за закажување термини за сите оние кои имаат нецелосна вакцинација, односно тие што немаат...

Македонија 10.02.22 | 22:51

Д-р Мехмедовиќ: Вакцинацијата кај нас требаше да биде спринт, а испадна маратон, доцниме со сериозна кампања за вакцинација

Новиот портпарол на Комисијата за заразни болести, д-р Злате Мехмедовиќ, вели дека проценките на здравствените власти биле дека ќе вакцинираат над 70% од населението,...

Македонија 28.10.21 | 08:34

Уште два дена до крајот на кампањата

До крајот на изборната кампања преостануваат уште два дена, а лидерите на најголемите политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со сличен став во однос на обединување на граѓаните,...

Свет 24.10.21 | 12:21

Орбан ја започна кампањата со говор за ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан синоќа ја започна изборната кампања со говор за ЕУ ​​пред десетици илјади негови поддржувачи во Будимпешта. Орбан рече дека институциите...

Балкан 15.10.21 | 15:41

Во Бугарија почна предизборната кампања за парламентарните и претседателските избори

Во Бугарија почна кампањата за изборите за претседател и потпретседател и за новото Национално собрание, закажани за 14 ноември 2021 година. Кампањата за избпорите ќе...

Македонија 11.10.21 | 09:22

Уште пет дена од изборната кампања, најголемите партии и денеска во повеќе градови низ Македонија

Во последната седмица пред изборите и помалку од пет дена до изборниот молк, лидерите на партиите и кандидатите за градоначалниците продолжуваат да ветуваат европска...

Македонија 08.10.21 | 10:27

ЕУ бара да ја фалиме и да зборуваме убаво за неа

Европската унија на самитот во Словенија усвои декларација од 29 точки посветени на односите со Западниот Балкан. Посебно внимание привлекува точката 3 која говори за...

Македонија 03.10.21 | 10:33

Продолжуваат предизборните активности на партиите и независните кандидати

И денеска продолжуваат интензивните партиски и активности на независните кандидати за градоначалници и советници. Најавени повеќе митинзи и средби на кои граѓаните...

Македонија 28.09.21 | 09:03

Заев ја почна кампањата со навреди до Мицкоски и опозицијата-ги спореди со филмот „Кој тоа таму пее“

На почетокот на изборната кампања Заев од Битола ја почна со навреди кон Мицкоски и опозицијата и ВМРО-ДПМНЕ ја спореди со филмот „Ко то тамо пева“ и сцената од автобусот...

Македонија 27.09.21 | 18:48

Од прв ден Груевски в уста: Ако ова е позитивна, замислете што ќе беше СДСМ да водеше негативна кампања

Како партија и коалиција ќе водиме позитивна кампања која ќе биде насочена кон она што било направено досега, но и кон идните планови за поддршка на локалните самоуправи...

Македонија 27.09.21 | 12:51

Заев: Ќе водиме позитивна кампања оти имаме со многу што да се пофалиме од овие четири години

Премиерот Зоран Заев на денешниот прв ден од почетокот на кампањата за претстојните локални избори вети дека како партија и коалиција ќе водат позитивна кампања која...

Македонија 27.09.21 | 08:54

Од Антички театар во Охрид почнува изборната кампања на ВМРО ДПМНЕ, на СДСМ од Битола

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата со митинг на Античкиот театар во Охрид во 18 часот ја почнуваат изборната кампања за претстојните локални избори....

Македонија 26.09.21 | 18:37

Од Антички театар во Охрид почнува изборната кампања на ВМРО ДПМНЕ

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата со митинг на Античкиот театар во Охрид во 18 часот ја почнуваат изборната кампања за претстојните локални избори....