Ознака: Јетон Шакири
Македонија 15.11.23 | 18:52

Јаневска: Министер за образование кој што не може да обезбеди средства за да испечати книга треба веднаш да си даде оставка

„Крахот на македонското образование започна од онаа несреќна концепција на министерката Мила Царовска, која беше претставувана како реформа во образованието“, истакна...

Македонија 15.11.23 | 18:25

Министре Шакири, Ве потсетувам дека и утре има ден

Министре Шаќири, Ве потсетувам дека и утре има ден. Некогаш срамот е поголема казна од било која друга. Ова што го правите веќе навистина е срамно. Одземате ингеренции...

Македонија 05.10.23 | 12:44

Зоран Коцевски: Министре Јетон Шакири, погледај го народот, послушај го народот, прстот на чело и размисли добро што одлука ќе донесеш

Министре Јетон Шакири, погледај го народот, послушај го народот, прстот на чело и размисли добро што одлука ќе донесеш, затоа што потоа ќе биде касно!, напиша на својот...

Македонија 31.08.23 | 18:05

Јетон Шакири ги поддржува наставниците, но не и штрајк без настава

Да најдеме секаков друг начин на притисок, но штрајк без настава за децата, на тоа не треба никогаш да се помислува, порача денеска министерот за образование и наука...

Македонија 08.06.23 | 14:37

Mинистерот за образование вети: Учебници ќе има од 1 септември

Први септември ќе не најде поподготвени. Дефинитивно учебници ќе има затоа што ги немаме предизвиците од претходната учебна година, вели министерот за образование...

Македонија 24.01.23 | 10:42

Шаќири: Второто полугодие почна во сите училишта, главна цел ни е подобрување на условите за едукација

Второто полугодие од учебната 2022-2023 година вчера почна со физичко присуство во училиштата во сите општини, одложено за неколку дена согласно проценката на МОН и на Владата...

Македонија 06.11.22 | 14:00

Министре Јетон Шакири имате обврска да одговорите: Што е со безбедноста на учениците и бомбите? Зошто сеуште немаме учебници? Зошто наставници одат на обуки сега и какви обуки?…

На социјалните мрежи министерот за образование Јетон Шакири јаво се повикува да одговори на повеќе прашања. Министре Јетон Шакири имате обврска да свикате прес и јавно...

Македонија 27.09.22 | 14:21

Шаќири: Дуалното образование е клучно за поврзување на образовниот систем со пазарот на трудот

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска учествуваше на панел-дискусија во рамки на конференцијата на која Организацијата за економска соработка и развој...

Македонија 31.08.22 | 21:46

Шаќири: Интензивно вложуваме во образовна инфраструктура, Долно Блаце доби ново училиште, а во Визбегово се гради

Учениците од Долно Блаце веќе не мора да посетуваат настава во соседно Косово, туку ќе учат во ново училиште, изградено само за нив, порача министерот за образование...

Македонија 17.05.22 | 20:50

Се договорија МОН и СОНК: 15% покачување за сите вработени во образование од септември

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, вечерва информира дека заедно со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот МТСП во однос на сите отворени теми и...

Македонија 14.04.22 | 12:18

Шаќири со молба до СОНК: Покачување на платите ќе има, но да ги вратиме учениците на училиште

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска им се обрати на синдикалците од СОНК со молба и апел да овозможат да се вратат ученциите на настава. – Барањето...

Македонија 14.04.22 | 11:32

Следете во живо: Прес-конференција на министерот Јетон Шаќири

Прес-конференција на министерот Јетон Шаќири

Македонија 13.04.22 | 11:15

Шаќири: Штрајкот не смее да биде прв чекор на синдикална борба, не може да почнете преговори со такво условување

Став на Владата и на Министерството за образование е дека зголемување на платите на наставниците треба да има и дека низ преговори треба да се утврди најдобриот начин...

Македонија 11.04.22 | 11:49

Министерот за образование и наука денеска или утре ќе се сретне со претседателот на СОНК

Го почитувам синдикалното право на штрајк, но тој треба да биде крајна одлука и последен чекор, изјави министерот за образование и наука Јетон Шаќири и додаде дека социјалниот...

Македонија 07.03.22 | 21:54

Шаќири на средба со ректорската управа на УКИМ

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје континуирано и доследно работи на постигнување на европските норми и стандарди во наставната, научната и апликативната...