Ознака: јаглен
Економија 11.08.22 | 09:52

Косово ќе објави тендер за продажба на јаглен, заинтересирана и нашата ЕСМ

Извршниот директор на Косовската енергетска корпорација (КЕК), Нагип Красниќи најави дека наскоро ќе биде објавен тендер за продажба на јаглен, а дека меѓу оние што...

Економија 11.08.22 | 08:18

Од Косово ќе земаме јаглен, ние ќе им даваме струја

Извршниот директор на Косовската енергетска корпорација (КЕК), Нагип Красниќи најави дека наскоро ќе биде објавен тендер за продажба на јаглен, а дека меѓу оние што...

Економија 01.08.22 | 13:09

Меѓународна агенција за енергија: Светот повторно влегува во ерата на јаглен

Глобалната побарувачка на јаглен би можела да достигне 8,0 милијарди тони во 2022 година, што одговара на историскиот максимум поставен во 2013 година и се очекува да продолжи...

Економија 29.07.22 | 13:00

Ќе бараме јаглен од Косово

АД ЕСМ и косовската државна енергетска компанија КЕК почнаа засилена соработка заради полесно надминување на енергетската криза и на состојбата со следната грејна...

Свет 14.07.22 | 14:35

Германија престанува да купува руски јаглен од први август

Германија од 1-ви август целосно престанува да купува јаглен од Русија, а до 31-ви декември ќе биде прекината и набавката на руска нафта. Ова го коментираше заменик министерот...

Балкан 10.05.22 | 14:35

Косово лежи на 12 милијарди тони резерви јаглен

Косово лежи на голем рударски потенцијал кој тежи милијарди евра и затоа светски рударски комбинати сакаат да ги експоатираат нивните рудници. Како примемер, резервите...

Свет 24.04.22 | 14:30

Извадена е првата жртва од рудник за јаглен во Полска, има уште девет заробени рудари во окното

Од рудникот за јаглен Зофјувка во Шлезија, во југозападна Полска, спасувачите во текот на ноќта го изнесоа телото на првиот мртов рудар од десетмината кои вчера останаа...

Свет 15.04.22 | 13:54

Полска воведе целосна забрана за руски јаглен

Полскиот претседател Анджеј Дуда го потпиша указот за целосно ембарго за увоз на јаглен од Русија. Претседателот го потпиша Законот за посебни мерки за заштита на националната...

Свет 08.04.22 | 08:33

Јапонија, по примерот на Западот, планира да откаже од рускиот јаглен

Јапонија планира да го намали увозот на јаглен од Русија и да воведе дополнителни санкции, согласно мерките што против Москва ги воведоа западните сојузници. Министерот...

Свет 30.03.22 | 10:46

Полска забрани увоз на јаглен од Русија

Полската влада одлучи да го забрани увозот на јаглен од Русија, како дел од сеопфатната стратегија за намалување на енергетската зависност од Русија. Полска ќе наметне...

Економија 26.12.21 | 15:18

Каде треба да завршат 7 милиони евра разлика во цени од ископот на јаглен, и дали затоа РЕК го склучува договорот без тендер?

Ниту во време на најголемата енергетска криза, СДСМ не се откажува од директни преговори и празнење на буџетот наменет за енергетика. Од една страна носат решенија за...

Балкан 21.12.21 | 17:29

Косово се смилува да ни продаде три милиони тони јаглен за да ја поминеме зимава

Министерството за економија на Косово вели дека, на политичко ниво, кај косовската страна постои готовност да ѝ се продадат три милиони тони јаглен на  Македонија, објави...

Економија 10.12.21 | 20:12

Три милиони тони јаглен од Косово за идните пет години! Бектеши има план, чека одговор од нашите соседи

Македонските власти во наредните две недели очекуваат одговор од Косово за постигнување на петгодишен договор со кој земјава ќе увезе и до три милиони тони јаглен за...

Свет 25.11.21 | 09:56

Португалија стана четвртата земја од ЕУ која престана да користи јаглен за производство на енергија

Португалија ја затвори својата последна преостаната фабрика на јаглен, со што стави крај на употребата на загадувачкиот материјал за производство на електрична енергија....

Економија 23.11.21 | 17:20

ЕСМ набави 90 илјади тони јаглен од Косово

Електрани на Македонија објави дека е прифатена понуда од 90 илјади тони јаглен од Косово за потребите за РЕК Битола, додека за останатите 810.000 тони ќе има повторно...

Македонија 09.11.21 | 15:17

Галовеј потсети дека Македонија се обврза да го исфрли јагленот

Амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија Рејчел Галовеј денеска потсети дека земјава се обврзала за постепено укинување на големите застарени лигнитни...

Свет 08.11.21 | 09:33

Австралија ќе продолжи да продава јаглен во наредните децении

Австралија денеска соопшти дека ќе продава јаглен „во децениите што доаѓаат“, откако се откажа од пактот за постепено укинување на загадувачките фосилни горива за...

Економија 05.11.21 | 22:46

Бектеши: Ќе достигнеме да имаме и вишок на производство на електрична енергија

РЕК Битола работи со двата блока, ТЕЦ Осломеј ќе се стави веднаш во функција и веќе има јаглен за таа работа, информира вечерва министерот за економија, Крешник Бектеши...

Економија 05.11.21 | 13:45

АД ЕСМ: Јагленот се набавува исклучиво за дополнително производство за потребите на компаниите

Одлуката за избор на понудувач за јаглен за РЕК Битола се очекува да биде донесена до крајот на следната недела. Од АД ЕСМ денеска информираа дека јагленот од 900 илјади...

Свет 05.11.21 | 09:20

COP26: Најголемите производители не го поддржаа укинувањето на јагленот како енергенс

Барањето за укинување на јагленот како извор на енергија вчера го поддржаа уште 23 земји на климатската конференција на ОН, но на тоа се уште се противат најголемите...