Ознака: изолација
Балкан 16.07.20 | 09:19

Црна Гора ја продолжи мерката самоизолација на 21 дена по контакт со заболен од корона

Националното координативно тело за заразни болести на Црна Гора одлучи самоизолацијата при контакт со заболен од Ковид-19 да трае 21 ден, пишуваат медиумите од Подгорица. По...

Црна хроника 10.07.20 | 10:22

По контакт со заболен, наместо во изолација, битолчанец се шетал по градот

Основното јавно обвинителство Битола поднесе предлог за издавање казна во висина од 2.000 евра против едно лице кое не ја почитувало наредбата за задолжителна домашна...

Македонија 08.07.20 | 10:49

Пријавени за гласање околу 100 лица кои се во изолација, велат од ДИК

Државната изборна комисија очекува до истекот на рокот вечерва на полноќ, да се пријават нешто повеќе од 200 граѓани кои се во изолација, а кои ќе сакаат да го остварат...

Калеидоскоп 02.07.20 | 18:20

„Бејби-бум“ поттикнат од пандемијата со Ковид-19 ги загрижува властите во Индонезија

Властите на Индонезија, која е на четвртото место во светот  по број на население, се загрижени за „бејби бум“  поради пандемијата на коронавирусот. Агенцијата за планирање...

Македонија 25.06.20 | 23:39

Се поништуваат сите решенија за домашна изолација и државен карантин од 13 јуни

Сите дејствија по решенијата на Државниот санитарен и здравствен инспекторат за периодот од 13 до 25 јуни годинава за лица под здравствен надзор и домашна изолација и...

Македонија 25.06.20 | 09:47

Решенија за излолација за 366 лица изминатите 24 часа

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на целата држава на 366 лица им се издадени решенија за изолација, а 125 лица потпишале изјави за самоизолација, информира...

Црна хроника 23.06.20 | 10:00

Решенија за изолација за 651 лице, 618 не носеле маски

Во текот на изминатото деноноќие на територијата надржавата на 651 лице им се издадени решенија за изолација, а 346 лица потпишале изјави за самоизолација. Полициските...

Црна хроника 22.06.20 | 10:50

Во изминатите 24 часа, решенија за изолација добиле 566 граѓани

Петстотини шеесет и шест лица добиле решенија за изолација, а 178 лица потпишале изјава за самоизолација во изминатото деноноќие, соопшти МВР. Од страна на полициски...

Македонија 19.06.20 | 14:00

Денеска или утре ќе почне објавувањето имиња на оние што не сакаат да примат решение за самоизолација

Денеска или најдоцна утре јавно ќе се објават имињата на оние што не сакаат да ги примат решенијата за изолација, изјави денеска од Прилеп министерот за здравство Венко...

Македонија 17.06.20 | 23:13

Важно: Ако сте седеле 14 дена во изолација и никој не е позитивен, не ви треба корона тест

Кај граѓаните постои дилема зошто некои луѓе се тестираат, а некои не, по 14-дневна самоизолација откако контактирале со заболен од ковид 19. Министерот Филипче денеска...

Македонија 17.06.20 | 18:24

И да тркнете на еден ден во Србија, Бугарија или Грција повторно ќе треба да одите во изолација

Aко некој патник оди на еден ден вон земјата, во Бугарија, на пример, дали при влезот назад во Македонија ќе се смета за валиден тестот за ковид- 19кој бил приложен при излез,...

Македонија 17.06.20 | 16:21

Лицата кои не сакаат да ги примат решенијата за изолација ќе бидат објавени со јавен оглас

Министерот за здравство Венко Филипче денеска нагласи дека јавно ќе се објавуваат имињата на тие кои од „икс“ причини не може да им се поделат решенијата за изолација,...

Македонија 15.06.20 | 17:13

Филипче: Јавно ќе се објават оние што треба да бидат во самоизолација

Ќе се објавува список на имиња на оние што треба да бидат во самоизолација, и тоа ќе се случи многу скоро – најави министерот за здравство Венко Филипче на денешната...

Македонија 14.06.20 | 11:21

Издадени 217 решенија за изолација, 845 граѓани казнети за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие на 217 лице им се издадени решенија за изолација, а 63 лице потпишале изјави за самоизолација. Од страна на полициски службеници извршени...

Македонија 13.06.20 | 15:34

Шеснаесет медицински сестри од ГАК се во изолација, но не од случајот со родилката

Родилката која беше во Гинеколшко-акушерската клиника, потоа во болницата „Ремедика“, понатаму примена на Инфективната клиника во Скопје и на свое барање согласно...

Македонија 09.06.20 | 19:18

Кој одбива самоизолација или дава лажни податоци, оди во карантин на свој трошок

Уредба за изменување на Уредбата со законска сила за примена на Законот за заштита на населението од заразни болести за време на вонредна состојба е донесена на денешната...

Економија 03.06.20 | 15:25

УЈП: Поради протоколите во домашна изолација не повеќе од 40 лица

Управата за јавни приходи, најостро ги демантира невистините и обвинувањата дека наводно 200 лица од УЈП биле во самоизолација поради контакт со директорката, Сања Лукаревска. Во...

Македонија 02.06.20 | 17:51

Во изолација 60 полицајци што биле на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци што ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран од денес се во изолација. Министерот за здравство...

Црна хроника 02.06.20 | 09:50

Нови 337 лица добија решенија за изолација

На 337 лица им се издадени решенија за изолација, а 62 лица потпишале изјави за самоизолација во текот на изминатото деноноќие на територијата на Македонија. Од страна...

Македонија 01.06.20 | 21:38

Пратеничката листа на СДСМ во втората изборна единица комплет во изолација

По обелоденувањето на веста дека потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири е позитивен на Ковид 19, сите кандидати за пратеници на владејачката партија во втората изборна...