Ознака: изолација
Црна хроника 10.10.21 | 17:01

Заразен тетовчанец се шетал наместо да седи во изолација

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Л.Б.(22) од с.Челопек, тетовско, за сторено кривично дело „пренесување заразна болест’’. На 25.08.2021 во с.Челопек, при извршена...

Црна хроника 29.09.21 | 19:55

Бил во изолација, а си шетал: Маж од Дебар ќе одговара за непостапување според здравствените прописи

ОВР Дебар поднесе кривична пријава против Џ.А.(38) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи...

Скопје 20.09.21 | 13:22

За едно позитивно дете, две недели изолација за цело одделение во ОУ „Христијан Тодоровски Карпош“

Едно позитивно дете во ОУ „Христијан Тодоровски Карпош“ во општина Карпош ги затвори во изолација шеснаесетте соученци. Децата, кои се во деветто одделение, од средата...

Скопје 19.09.21 | 21:18

Осум ученици и класната позитивни – од утре 25 ученици од ОУ „Вера Циривири Трена“ во изолација

Осум ученици и класната се позитивни на коронавирус во основното училиште „Вера Циривири Трена“ во Карпош. Според епидемиолошката процена од утре сите 25 ученици од...

Македонија 17.09.21 | 21:06

Поради контакт со позитивни професори: 177 деца од ООУ „Братство Единство“ од Охрид се во изолација

177 деца од ООУ Братство Единство од Охрид се во изолација поради контакт со позитивни професори. Информацијата ја потврди директорот на училиштето, кој вели дека во...

Свет 16.09.21 | 09:42

Путин: Десетици луѓе околу мене се болни од Ковид-19

Рускиот претседател Владимир Путин, принуден да се изолира поради случаи на коронавирус меѓу оние што стапија во контакт со него, рече дека има „неколку десетици“...

Македонија 15.09.21 | 14:16

Родителите збунети, стравуваат од ширење на заразата во училиштата: Ако има ученик позитивен на ковид-19, не оди во изолација цело одделение, туку учениците со кои се дружел

Ако има ученик позитивен на ковид-19, не оди во изолација цело одделение, туку учениците со кои бил во непосреден контакт и ученици кои не носеле заштитна маска. Ако се...

Македонија 14.09.21 | 12:05

МОН не издава решенија за изолација ако се појави ученик позитивен на ковид-19

Министерството за образование и наука не издава решенија за изолација. Токму затоа јас како министер не можам да комуницирам бројка на изолирани. Можам да кажам дека...

Македонија 13.09.21 | 15:38

Триесет деца во изолација – 2 негувателки од прилепска градинка заразени со Ковид 19

Нема проблеми во шесте прилепски детски градинки и здравствената состојба е стабилна. Нема ниту едно дете заболено. Според Орце Тодороски, директор на прилепските детски...

Македонија 10.09.21 | 15:59

Две негувателки во Прилеп се позитивни на ковид-19, вкупно 30 деца во изолација

Две негувателки од прилепските детски градинки се позитивни на ковид-19, по што вкупно 30 деца се ставени во 15-дневна изолација. Дваесет и едно дете е на возраст од две...

Македонија 09.09.21 | 13:44

Четворица нови заболени ученици во Штип

Четворица ученици од штипските основни и средни училишта се позитивни на коронавирусот, потврди за МИА Марија Димитрова, директорка на Центарот за јавно здравје-Штип....

Македонија 07.09.21 | 13:40

Шарлатаниве не издаваат решениe на секој, но вие нe cмеете дa пyштитe дeтe во училиште ако член на семејството е позитивен

И да немате решение за изолација или позитивен ковид тест, и да имате негативен брз тест од детето, не смее дете да пуштите на училиште ако во семејството има некој актуелно...

Македонија 06.09.21 | 21:13

Поради коронавирусот цели паралелки во три градови во земјава одат во изолација

Цели паралелки во три градови во земјава одат во изолација поради коронавирусот. Станува збор за паралелки во Велес, Прилеп и во Штип.  Се работи за основни и средни...

Македонија 06.09.21 | 15:56

Цело одделение од седмо од охридското училиште „Христо Узунов“ оди во изолација

Цело одделение ученици од седмо од охидското училиште „Христо Узунов“ оди во изолација, затоа што еден ученик е позитивен на ковид-19, објави „Охрид 1“. Министерката...

Скопје 06.09.21 | 11:04

Паралелка од „Димитар Миладинов“ во изолација поради позитивен тест на учителката

Ученици од ОУ „Димитар Миладинов“ во Скопје се во изолација, откако нивната учителка добила позитивен тест на ковид-19. Станува збор за паралелка од второ одделение,...

Македонија 03.09.21 | 19:35

Средношколци од Прилеп во изолација поради случаи со Ковид-19

Ситуацијата во прилепските училишта се оценува како стабилна. Има четворица средношколци, веднаш ставени во изолација, поради случаи на заболени во семејствата. Досега...

Здравје 03.09.21 | 09:39

ДЗСИ нема издадено решение за изолација на ниту еден ученик

Државниот инспекторат нема издадено ниту едно решение за контакт со позитивен ученик, објави „Телма“. По информациите кои се појавија во одредени медиуми за позитивни...

Здравје 02.09.21 | 18:30

По еден ден на училиште: Деца од Аеродром и Кисела Вода заразени со коронавирус, класовите во изолација

Информациите кои официјално се потврдени за Сител е дека ученичка од петто одделение вчера добила позитивен тест на Ковид-19 од основното училиште Ѓорѓија Пулевски...

Црна хроника 02.09.21 | 17:23

Позитивни на Ковид-19 од Тетово и Гостивар слободно се шетале, девет лица „заработија“ кривични

СВР Тетово поднесе кривична пријава против неколку лица од Тетово и гостиварско поради основи на сомнение за сторено кривично дело „пренесување заразна болест“, информираат...

Црна хроника 01.09.21 | 12:10

Во еден месец стотина случаи на непочитување на изолацијата во тетовско-гостиварскиот регион

Полицијата во последните контроли на лица кои се наоѓаат во изолација открила нови три случаи на прекршување. Од СВР Тетово информираат дека вчера полициски службеници...