Чешката влада го скрати задолжителниот период на изолација за лицата позитивни на коронавирус од седум на пет дена, додека земјата се подготвува за омикронскиот сој на вирусот, за кој експертите проценуваат дека ќе биде доминантен во средината на јануари.

Во Чешката Република, која има 10,7 милиони жители, дневниот број на нови инфекции драстично опадна во последните недели, откако кон крајот на ноември беа забележани високи бројки на нови инфекции, пренесува Ројтерс.

Сепак, сојот омикрон веќе е потврден кај десетици луѓе, а примерите од земји како САД или Обединетото Кралство покажуваат дека сојот се шири со брза брзина.

Владата на премиерот Петар Фијала тврди дека е соодветен пократок период на изолација поради побрзото инкубација на новиот сој, но и поради неговото побрзо ширење.

Врз основа на странското искуство, неопходно е да се скрати периодот на задолжителна изолација и карантин на пет дена – рече Фијала.

Министерот за здравство Властимил Валек рече дека новата мерка ќе стапи на сила на 11-ти јануари.

Валек уште еднаш рече дека вакцинацијата е главното оружје против пандемијата на корона вирусот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.