Ознака: исповед
Свет 18.02.23 | 11:50

„Се завиткав во тепих да не ми студи, си ја пиев урината“: Како Хусеин преживеа 8 дена под урнатините

Шеесет и двегодишниот Хусеин Бербер поминал речиси осум дена под урнатините на неговата семејна куќа во Антакија по разорните земјотреси што на почетокот на февруари...

Балкан 21.01.23 | 10:50

„Мислев дека жена ми замрзнала леб, се скаменив кога видов тело на бебе“, вели Зоран од Земун

Шокантните детали открива Зоран М. (62) од Земун, кој за српските медиуми открива како во неговиот замрзнувач пронашол мртво новороденче. Истрагата е во тек и се утрврдува...

Балкан 16.01.23 | 10:44

„Имав 12 години кога ми побараа да го избодам братучед ми“: Александар раскажува како паднал во рацете на балканската секта „Црна роза“

По семејната трагедија, кога ја изгубил сестра си како 12-годишно момче, се свртел кон виртуелната реалност. Бегајќи од секојдневната комуникација со родителите, своите...

Калеидоскоп 07.12.22 | 19:19

Си ги стегав градите за да не ми се гледаат, за очувот да не ме силува

За да го избегне постојаното сексуално злоставување од нејзиниот очув Џери Твен, познатата кантри пејачката Шанаја Твен откри дека во младоста си ги покривала и си...

Балкан 18.11.22 | 12:27

„Уште не можам да се соберам, не сфаќав што ми се случи додека син ми не ми ја покажа снимката“, вели малтретираната професорка

Помина една недела, ама уште не можам да си ја средам главата. Прво требаше да ги завршам сите административни обврски, сега почнаа и болки во главата, ми се јавуваат...

Скопје 04.08.22 | 17:50

На ниедно 15-годишно дете не му посакувам да слуша „глуп, дебела, сељак, хемиски екперимент, ќе те паднам…“

Ова е најискрениот текст што сум го напишала во животот и многу би ми значело ако одвоите 5 минути да го прочитате. Четири ужасни години. Завршуваш основно образование,...

Естрада 01.06.22 | 22:47

Исповед на Џони Деп по пресудата

Откако беше донесена пресуда во негова корист на судењето помеѓу него и Амбер, Џони Деп се огласи со долга и емотивна порака. Во продолжение ги пренесуваме зборовите...

Македонија 27.04.22 | 23:18

Го приведоа спектакуларно, со кршење на врата и низ станот, раскажува сопругата на Игор Југ

Игор за мене ниту е терорист, ниту уставобранител. Игор за мене е сопруг, родител и човек кој е ставен пред законот да биде неправедно осуден, на монтиран случај на целиот...

Свет 25.04.22 | 09:17

„Целиот мој свет вчера беше уништен од руска ракета“, вели таткото на убиената тримесечна Кира

Тримесечно бебе, нејзината мајка и баба, беа убиени во руски ракетен напад вчера во Одеса. Смртта предизвика голем бес во Украина. Претседателот Володимир Зеленски...

Свет 12.04.22 | 10:07

„Се срамам, но видете ме! Не сум за во војна“: Украинските дезертери плаќаат и по 15.000 долари за бегство преку граница

Младиот и успешен моден фотограф од Киев, Вова Клевер, никогаш не се гледал себеси во војна. „Насилството не е мое оружје“, вели тој. Многу брзо откако Русија ја нападна...

Естрада 06.04.22 | 08:48

„Имав халуцинации, мислев дека едниот сака да излезе од мене“: Благоја Грујовски искрено за тешката борба со ковидот

Популарниот фолк-пејач Благоја Грујовски годинава едвај спасил глава од Ковид 19. Имав халуцинации. Пред мене беше една црна тврдина и снежна виулица. Мислев дека едниот...

Калеидоскоп 05.11.21 | 11:42

Има ќерка во Македонија и други 10 деца и 100 внуци, но Ѓурѓа на 113 години полека умира сама

Распадната куќа која којзнае како уште стои, без фасада, гола однадвор, солупена одвнатре, дрвен таван и прозорци кои едвај ги запираат налетите на ветерот и дождот,...

Балкан 25.08.21 | 09:18

Се плашевме да ја вакцинираме бидејќи беше бремена, а сега изгубив 2 живота!

Ги загубив сопругата и нероденото дете. Останав сам со две ќеркички, едната е пет ипол, а другата има седум години, раскажува за српски Курир сопругот на починатата трудница...

Здравје 26.05.21 | 20:54

Го пакуваа во црна вреќа пред мои очи: Скопјанец раскажува за болното и морбидно искуство со лечењето од ковид во македонските болници

Исплашен и разочаран, со солзи во очите 52-годишниот Зоран Нацевски од Скопје пред камерата на „Алфа“ раскажува низ какви маки маки поминал за да биде хоспитализиран,...

Естрада 24.03.21 | 14:19

Три години траеше моето распаѓање до најситни парчиња: Болна исповед на водителката Марија Килибарда

Три години траеше моето распаѓање до најситни парчиња, вели Марија Килибарда во искрената исповед за „Стори“ во која 40-годишната водителка зборува за борбата која...

Семејство 07.03.21 | 18:20

Не можам да ја поднесам мојата постара ќерка, ја избегнувам по секоја цена

Во исповед за австралискиот медиум „Кидспот“, мајка го признава она што многумина не можат – дека има фаворит меѓу своите деца, но ѝ дека ја избегнува едната ќерка....

Естрада 09.11.20 | 12:23

Самувам во 4 ѕида заборавена од сите: На 80 години актерката Оливера Катарина преживува голгота

И покрај блескавата кариера, српската актерка Оливера Катарина живее денеска под кирија, но и од овој стан принудена да се пресели. Иако во март наполна 80 години, таа...

Естрада 04.11.20 | 08:29

Мочаат и спијат во иста соба, за чиста крпа или повик до дома потребен е секс: Потресно сведоштвото на Ангела Илиевска од „Парови“

Ирена Ристиќ ја споделува приказната на Ангела Илиевска, учесничка во „Парови“ и ги повикува службите да ѝ пружат правна помош и заштита. Стаатусот го пренесуваме...

Свет 31.10.20 | 10:53

Се јавил дома ноќта пред нападот: Семејството на терористот од Ница со солзи во очи тврди дека тој не е убиец

Семејството на напаѓачот од Ница, кое живее во Тунис, вели дека пред две години тој се посветил на верата, но не можат да поверуцаат дека убил три лица в црква. Тоа не е...

Свет 25.09.20 | 14:02

Навални објави фотографија од непозната локација споделувајќи детали од летот од Сибир

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални објави фотографија со сопругата Јулија на неговиот инстаграм профил, направена на непозната локација во Германија. Навални...