Тримесечно бебе, нејзината мајка и баба, беа убиени во руски ракетен напад вчера во Одеса. Смртта предизвика голем бес во Украина. Претседателот Володимир Зеленски беше видно вознемирен.

Како бебето и се закани на Русија? Се чини дека убивањето деца е само нова национална идеја на Руската Федерација, рече тој.

Тој ги опиша оние кои го планирале и извршиле нападот како „гадови“.

Таткото на Кира, Јури, за првпат го виде нејзиното тело кога се врати во својот уништен стан во неделата. Сега минува низ урнатините за да спаси некои спомени.

Целиот мој свет вчера беше уништен од руска ракета. Ова што се случува е тага за моето семејство, за нашиот град, за Украина, тоа е тага за целата цивилизација. Се надевам дека нашата приказна ќе помогне да се запре оваа војна, изјави Јури за Би-Би-Си.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.