Ознака: ИСИЛ
Свет 16.09.20 | 09:43

Трамп: Направив сјајна работа со ИСИС, 100 отсто се отарасив од калифатот

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека сакал да го „елиминира“ сирискиот претседател Башар ал Асад во 2017 година, но тогашниот секретар за одбрана Џејмс Матис...

Црна хроника 11.09.20 | 20:50

Синот на д-р Жан Митрев обвинет за тероризам во Германија

Во регионалниот суд во Франкфурт започна судскиот процес во кој обвинет за тероризам е германскиот државјанин Филан М. кој е по потекло од Македонија. Како што потврдија...

Балкан 12.11.19 | 11:25

Ердоган се закани: Ќе ги ослободам терористите од ИСИЛ и ќе ги испратам назад во Европа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја предупреди ЕУ дека неговата држава би можела да ги ослободи припадниците на терористичката група Исламска држава и да ги...

Свет 11.11.19 | 17:29

Пресуда на хашкиот суд: Холандските жени кои се приклучија на ИСИЛ не мора да бидат прифатни во земјата

Холандија мора активно да помогне во враќањето на децата на жените кои се придружија на терористичката Исламската држава во Сирија, пресуди денеска Судот во Хаг. Самите...

Балкан 29.10.19 | 19:38

Во Турција уапсени 43 припадници на ИСИЛ: Подготвувале одмазда за ликвидацијата на Ал Багдади?

Турските власти денеска уапција 43 припадници на „Исламската држава“ под сомневање дека планирале терористички напади на денот на Националниот ден на Турција.Сите...