Ознака: ИРИ
Македонија 21.06.21 | 11:01

ИРИ: Расте незадоволството од Владата на Заев

Американскиот Меѓународен републикански институт публикуваше анкета за состојбите во Македонија, спроведена во првиот квартал од 2021 година. Во поглед на очекувањата...

Скопје 16.06.21 | 13:13

69 отсто од испитаниците не се задоволни од градоначалникот Шилегов, покажа анкетата на ИРИ

Најновото национално истражување во Македонија од страна на Центарот за анкетни истражувања на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) покажува дека граѓаните...

Македонија 16.06.21 | 12:10

Невработеноста и недостапноста на вакцини најголеми проблеми за граѓаните

Најновото национално истражување во Македонија од страна на Центарот за анкетни истражувања на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) покажува загриженост во...

Македонија 07.06.20 | 14:02

ИРИ: 2/3 или 65% од испитаниците целосно или делумно се плашат да го искажат својот став јавно

Меѓународниот Републикански Институт (ИРИ) односно анкетата објавена пред неколку дена откри дека во Македонија која од организацијата Freedom House беше прогласена за Хибриден...

Македонија 05.06.20 | 17:29

Заев и Мицкоски со ист рејтинг кај Македонците, рејтингот на Ахмети и Села ист кај Албанците

Поддршката што Зоран Заев ја уживаше во анкета спроведена од американскиот Меѓународен Републикански Институт е скоро преполовена во периодот од јануари до февруари...

Македонија 06.02.20 | 09:46

Николоски и Милошоски во Вашингтон се сретнаа со Директорот на ИРИ: Фондацијата ќе ја продолжи заедничката соработка со ВМРО-ДПМНЕ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски и пратеникот Антонио Милошоски во рамки на посетата на Вашингтон остварија средба со директорот на Меѓународниот...

Вести 25.10.19 | 18:20

Ѓорчев во Стејт Департментот во Вашингтон на средба со директорот на ИРИ

Пратеникот и меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев е во неколкудневна работна посета на Соединетите Американски Држави. Во рамки на неговата посета Ѓорчев...

Македонија 06.10.19 | 23:37

Мицкоски на средба со првите луѓе на ИРИ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски имаше средба со Олин Ветингтон член на Управниот Одбор на ИРИ, Овен Паун директор на ИРИ за Македонија и Илина Мангова програмски...

Македонија 10.08.19 | 21:43

Пол Мекарти за ВОА: Институциите да ја завршат истрагата за „Рекет“, ова е важно за пристапувањето во ЕУ и во НАТО

Многу е загрижувачки ако е точно, изјави директорот за Европа во ИРИ Пол Мекарти, во интервју за ВОА. Судските институции во Македонија треба да ја завршат истрагата,...